Milyonlarca lira zarar var

banner37

Kuzey Kıbrıs Sigorta & Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı İbrahim Kavçın, bir önceki doğal afette 50 milyon TL’ye yakın ödeme yapıldığını kaydetti; son felaketin ‘muhtemel’ bilançosunu açıkladı:

Milyonlarca lira zarar var

Ali ÇATAL

Ülkenin önemli bir kısmını etkisi altına alan şiddetli yağmur ve dolu yağışının neden olduğu sosyoekonomik yıkımın yaraları halen sarılmaya çalışılırken, felaketin maddi bilançosuna dair, uzmanlardan gelen öngörüler de olayın vahametini ortaya koyar cinsten.

Kuzey Kıbrıs Sigorta & Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri İbrahim Kavçın, “Gafil avlanmadık lakin felaketin bu boyutta olacağını da tahmin edemedik” sözleriyle, ‘doğal’ afetin meydana getirdiği maddi hasarın ürkütücü boyutta olduğunu kaydederken; bir önceki felakette 47 milyon TL’nin üzerinde bir ödeme yapıldığını da kaydetti.

Söz konusu afetin ekonomik ‘muhtemel’ bilançosundan söz eden, sigorta şirketlerinin mevcut durumunu açıklayan, halkı ‘yasa zoruyla’ önlem almak durumunda bırakan uygulamaları irdeleyen, halka ‘bağlı bulundukları sigorta acentesine derhal başvurma’ çağrısını yineleyen ve sigorta konusunda toplum olarak aslında ‘ne kadar da’ bilinçsiz olduğumuzdan yakınan Kavçın, düşüncelerini KIBRIS EKONOMİ ile paylaştı…

“Gafil avlanmadık ama boyutunu tahmin edemedik”

Kavçın, “Gafil avlanmadık lakin felaketin bu boyutta olacağını da tahmin edemedik” derken; sigorta şirketlerinin yurt dışı anlaşmalarının mevcut olduğu bilgisini de paylaştı. Birlik imzasıyla halka yaptıkları ‘bağlı bulundukları acentelere başvurma’ çağrısını da yineleyen Kavçın, “Bu sayede, felaketin gerçek bilançosu hakkında daha net verilere sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

“Geçen seferkinin ‘en az’ üç misli”

“Şu anda felaketin maddi bilançosuna dair ‘kesin rakamlarla’ konuşmak mümkün değil zira hasar raporları da bizlere halen geliyor” diyen Kavçın, “Son felakette 47 milyon TL’nin üzerinde bir faturayla karşılaşmıştık. Şu an yaşadığımız afetin bilançosu hakkında kesin bir veriden bahsedememekle birlikte bu miktarın, son rakamın ‘en az üç misli’ olacağını öngörebilirim. Şunu da eklemeliyim: Keşke ‘bir üç misli daha’ maddi hasar çıksaydı da hiçbir canımız yitip gitmeseydi” şeklinde görüş belirtti ve son felaketin ekonomik kaybının, bir öncekinin ‘çok çok üzerinde’ olduğunu kaydetti.

“Balık hafızalı bir toplumuz”

Kavçın, sigortacılık konusunda toplum bazında ‘inanılmaz’ bir boş vermişlik yaşandığını da kaydederken, “Sigorta konusunda bilinçsiz bir toplumuz. En kıymetli şeyimiz, arabalarımız. Kayıtlı 197 bin arabanın 80 bini sigortalı. Arabalar için gerekli bütün işlemler ‘bir güzel’ yapılıyor fakat konu evlere geldiğinde ‘şayet ipotek durumu söz konusu değilse’ korkunç bir duyarsızlık yaşanıyor. Halkın geneli, evine sigorta yaptırmak için adeta felaket bekliyor ve afetin ardından sigortacı kovalamaya başlıyor. Böylesi doğal afetlerin ardından acentelere koşup, evleri için sigorta poliçesi yaptıranlar, ertesi yıl herhangi bir olay yaşanmayınca sözleşmeyi uzatmıyor bile. Kıbrıs Türk toplumu olarak ne yazık ki balık hafızalıyız. İş yerleri için ‘biraz daha’ bilinçliyiz çünkü içeride emtia var” ifadeleriyle hem toplumsal bir yaraya parmak bastı hem de bilinçsizlikten yakındı.

“Asıl tehlike deprem”

Ülkemiz için ‘birincil’ riskin, sel veya su baskını değil; deprem olduğunu da iddia eden Kavçın, “Burası Türkiye değil. Türkiye’nin doğusundaki bir deprem, batısını etkilemez fakat buradaki en hafif şiddette bir deprem dahi yurdun tamamını vurur. Bu ülke için en büyük doğal tehdit, depremdir” iddiasında bulundu.

“Zorunlu sigortayı kabul ederiz ama…”

Kavçın, Türkiye’deki ‘zorunlu deprem sigortası’ tarzı, halkı ‘yasa zoruyla’ önlem almak durumunda bırakan bir uygulamayı ‘şartlı’ kabul edeceklerini, “Su baskınlarına yönelik sigorta, yangın sigortasının altında bir ‘ek güvence’ olarak halka sunuluyor. Buna ‘herkes için ve her durumda’ geçerli olması halinde tabiî ki sıcak bakarız lakin hükümet sadece ‘suyun basması kesin’ bölgelerde bunu zorunlu tutup ‘gelmesi garanti’ afeti bize fatura ederse, bunu kabul etmemiz de mümkün değil” ifadeleriyle ‘son derece net’ şekilde açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER