Milyonlarca liralık yatırımlar, harap olup gidiyor

banner37

Denizi, doğası ve tarihi yapılarıyla tam bir turist cenneti olması gereken Mağusa ve İskele’de yıllardır atıl durumda kalan oteller, hem tehlike saçıyor, hem de bölge turizmini darbeliyor

banner87
Milyonlarca liralık  yatırımlar, harap olup gidiyor
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

   Denizi, doğası ve tarihi yapılarıyla tam bir turist cenneti olması gereken Mağusa ve İskele’deki birçok otel, kaderine terk edildi. Milyonlarca liralık yatırım yapılan ancak şu veya bu şekilde kapanan ya da devlet tarafından el konulan turistik tesisler, göz göre göre harap olup gidiyor.

   Çeşitli nedenlerle kapanan ya da devlet kurumları tarafından el konulan Sea Side Otel, Park Otel ve See View Otel, bir türlü yeniden turizme kazandırılamadı.

   Mağusa ilçe sınırları içerisindeki, aynı durumda olan Mimoza Otel ise özel bir şirkete verildi; İskele Boğazı’nda bulunan Majestic Otel’in de yabancı bir yatırımcıya satılması için çalışmalar başlatıldı.

   Mimoza Otel’in eski sahibi, konuyu mahkemeye taşıyıp, ilgili yargı süreci devam ederken, Majestic Otel’in satış işlemlerinin ise kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor. 

See View Otel yıkılmak üzere…

   İskele Boğazı’nda, bir tepenin üzerine kurulmuş, döneminin popüler otellerinden olan Sea View Otel, 20 yıldır kapalı olması nedeniyle harap durumda.

   Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ne ait olan bu otel, 20 yıldır kimseye kiralanmadı. İskele Belediyesi, bu otele talip oldu, ancak, belediyeye ne olumlu, ne de olumsuz dönüş yapıldı.

   Gün geçtikçe yıkılma tehlikesi daha da artan bu otelin, bölge halkının sağlığı ve güvenliği için belediye tarafından yıkılması gündeme geldi.

Sea Side Otel tehlike saçıyor…

   Mağusa İlçesi’ne bağlı Yeniboğaziçi’nde, yaklaşık 13 yıldır atıl durumda bulunan Sea Side Otel de ciddi bir tehlike saçıyor.

   Atıl durumda kalan bu otelin içerisine girişi engelleyecek hiçbir önlem bulunmazken, bina içerisinde bulunan asansör boşluğu da ölüme davetiye çıkarıyor.

Ataoğlu: Turizm açısından bu oteller önemli

   Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Mağusa ve İskele ilçelerinde atıl durumda bulunan Sea View, Sea Side ve Mimoza adlı otellerin yeniden turizme kazandırılması için ilgili bakanlıklarla temasa geçtiğini açıkladı.

   Geçmiş dönemde de yine ilgili bakanlıklarla temasa geçtiğini kaydeden Ataoğlu, özellikle Mağusa’da turizmi canlandırmak için bu yatırımların değerlendirilmesinin çok önemli olduğunu anlattı.

   Ataoğlu, “Umarım bu otellerle ilgili en kısa sürede ihaleye çıkılır ve bu yatırımlar değerlendirilir. Turizm Bakanlığı olarak biz, elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Zurnacılar: Eko-turizm bölgesine dönüştürmeliyiz

   Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, bölgede, Sea Side Otel dışında da atıl durumda oteller bulunduğunu söyledi ve bu otellerin turizme kazandırılmasının bölge için büyük önem taşıdığını anlattı.

   Bölgenin üretim ve turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Zurnacılar, bu nedenle, bu otellerin yeniden hayata geçirilip, bölgenin eko-turizm bölgesine dönüştürülebileceğini ifade etti. Zurnacılar, şöyle konuştu:

   “Mimoza Otel, Yakın Doğu Üniversitesi’ne verildi ve bu otelle ilgili tadilatlar sürüyor. Ayrıca bu otelin yanına yeni bir otel yapılıyor. Bunun dışında Vazaro Otel de atıl durumda duruyor. Park Otel ile ilgili bir ara tadilat başladı ancak sonra devam etmedi, atıl durumda bırakıldı. Venüs Otel, yarı apart otel, yarı otel olarak kullanılıyor. Paradise Tatil Köyü, yazın belli dönemlerinde açılıyor. Ancak bunların yanında, bölgede Salamis, Cyristal Rosk, Oscar Park, Kocareis gibi güzel turisttik tesisler de vardır”.

Sadıkoğlu: See View Otel’e talip olduk, ancak bize cevap bile vermediler

   İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, bölgede bulunan See View Hotel’in yaklaşık 20 yıldır atıl durumda olduğunu belirtti ve bu otelin şu anda Emlak ve Malzeme Dairesi’ne ait olduğunu belirtti.

   Belediye olarak bu otele talip olduklarını ve projelerini de Emlak ve Malzeme Dairesi’ne ilettiklerini kaydeden Sadıkoğlu, buna rağmen kendilerine olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmadığını ifade etti.

   Hasan Sadıkoğlu, bu otele talip olurken kira bedelini de ödemeye hazır olduklarının altını çizerek “Biz, bir- iki yıl önce bu otele talip olduk. Eğer bize verilseydi, devlet bundan 1.2 milyon TL kazanacaktı. Ancak bize dönmediler bile… Devletin ciddi bir maddi kaybı oldu” şeklinde konuştu

“Bölge için önemli yatırımlar”

   Otellerin bölge için çok önemli yatırımlar olduğunu kaydeden Sadıkoğlu, şu anda yapımı devam eden otel için bile bölgeden ciddi sayıda istihdam yapıldığını belirtti.

   Sadıkoğlu, bu nedenle atıl durumda olan otellerin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Turistlerin ilk karşısına çıkan atıl durumdaki yatırımlar”

   İskele’nin turistik bir bölge olduğuna dikkat çeken Sadıkoğlu, buna rağmen bölgeye gelen turistlerin ilk karşısına çıkanın kapalı durumdaki Majestic Otel ve karşısında duran yine kapalı durumdaki iş merkezi olduğunu kaydetti.

   Bunların bölge imajını olumsuz etkilediğini söyleyen Hasan Sadıkoğlu, “Majestic Otel’in satılığa çıktığını duyduk. See View Otel de bir şekilde değerlendirilmelidir” dedi.

“Yıkmak zorunda kalacağız”

   Sadıkoğlu, See View Otel’in artık yıkılmaya yüz tuttuğuna dikkati çekerek, bölge halkının sağlığı ve güvenliği için bu oteli tamamen yıkmak zorunda kalacaklarını anlattı.

   Otelin durumunun Boğaz halkını da rahatsız ettiğini belirten Sadıkoğlu, otelin birilerine verilmemesi durumunda mahkemeye başvurup yıkma talebinde bulunmaktan başka şanslarının kalmayacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75