Mimarlıkta 'çoktan seçmeli' sınav eğitimi olumsuz yönde etkiliyor

banner37

LAÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uluğ, Antalya'da düzenlenen 3. Uluslararası Bilimsel Çalışmalar Kongresi'nde mimarlık eğitimiyle ilgili deneyimlerini paylaştı

banner87
Mimarlıkta 'çoktan seçmeli' sınav eğitimi olumsuz yönde etkiliyor
banner90
banner8

   LAÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uluğ, "Mimarlıkta 'çoktan seçmeli' sınav tekniği, eğitimi olumsuz yönde etkiliyor" dedi.

   Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erçim Uluğ, Antalya'da düzenlenen 3. Uluslararası Bilimsel Çalışmalar Kongresi'ne katılarak, "Orta Öğretim Sisteminin Mimarlık Eğitimine Etkisi" adlı bildirisini sundu.

   Orta eğitim sistemi içerisinde çoktan seçmeli sınav sistemi ile öğrencilerin üniversite seçme sınavlarına hazırlandığını ifade eden Uluğ, "Zaman ile yarışılan sınav anında önemli olan doğru cevaba en hızlı teknik ile ulaşarak mümkün olduğunca çok soruyu çözebilmektir. Bu süreç içerisinde analitik bakış açısıyla soruyu anlamak ve algılamaktan öteye, sistematik bir şekilde cevaba ulaşmak ana hedef olmuştur" dedi.

   Çoktan seçmeli sınav tekniği ile verilen eğitim sistematiğinin, özgün üretim bekleyen Mimarlık eğitimini olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Uluğ, çalışmasında bilimsel araştırma çerçevesinde çoktan seçmeli eğitim sistemi ile mimarlık eğitim hakkını kazanmış öğrencilerin eğitim süreci içerisinde yaşadıkları zorlukları incelediğini ifade etti. Uluğ, Mimarlık öğrencileri ile yapılan anket çalışmaları ve mülakatlar sonucunda mimarlık eğitim sürecinde yaşanılan sorunların tanımlanarak sınıflandırıldığını belirtti.

   Son olarak Uluğ, "Yapılan çalışma orta eğitim sistemine yapıcı eleştiri getirmektedir. Bu araştırmanın Tasarım bilim dalı altında eğitim görecek bireylerin eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi için farkındalık yaratması hedeflenmiştir" dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75