Minarede mahsur kalan tilki, kurtarma ekibinden ürküp, atladı

banner37

Lapta Başpınar Camisi’nin minaresine çıkarak mahsur kalan tilki, kurtarma çalışmaları sırasında ürkerek aşağı atladı. Ayağından yaralanan tilkinin doğaya dönme sürecinin 2-3 hafta alacağı bildirildi

Minarede mahsur kalan tilki, kurtarma ekibinden ürküp, atladı
banner90
banner8

Arka ayağı çıktı… Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, Lapta Başpınar Camisi’nin minaresinde mahsur kalan ve kurtarma ekibinden ürkerek aşağı atlayan tilkinin iki arka ayağında da çıkık meydana geldiğini açıkladı. “Yaşadığımız en talihsiz ve en şanssız kurtarma operasyonu oldu” diyen Basat, yeni inşa edilen minarenin merdivenlerinin önünün kapatılmamasını eleştirerek “acelesi yok, bir çocuk çıkıp atlarsa, o zaman önlem alırız” dedi.

Erol KANLIADA

Lapta Başpınar Camisi’nin minaresine çıkan ve aşağı inemeyerek orada mahsur kalan tilki, kendisini kurtarmaya giden ekipten korkarak aşağı atladı ve arka ayağından yaralandı.

Tilkinin minarede mahsur kaldığını fark eden vatandaşların ihbarıyla bölgeye giden Taşkent Doğa Parkı ekibinin tüm çabalarına rağmen ürken tilkinin aşağı atlayarak yaralanmasını sosyal medya hesabından duyuran parkın direktörü Kemal Basat, “yaşadığımız en talihsiz ve en şanssız kurtarma operasyonu oldu” yorumunda bulundu. Basat, tilkinin doğaya dönmesinin 2-3 haftayı bulacağını belirtti.

Açıklamasında, minareye çıkan merdivenlerin önüne güvenlik amaçlı herhangi bir tahta parçası konulmamasını ve girişin engellenmemesini eleştiren Basat, “acelesi yok, bir çocuk çıkıp atlarsa o zaman önlemini alırız” sözleriyle tepkisini ortaya koydu.
   Basat’ın, sosyal medyadaki açıklaması şu şekilde:

“Minarede tilki ihbarından sonra olay yerine gittik. Ne yapacağımızı biliyoruz, dar minare merdivenlerinden çıkıp tilkiyi alma şansımız yok, tilkinin bizi gördüğünde kaçabileceği yer yok. Yer aksi, hem hayvan hem arkadaşlar için riskli bir durum.
   Tilki tuzağı ile uygun olduğumuzu düşündüğümüz yere kadar çıktık, tuzağı kurduk. Bırakıp kaçacağız ve bekleyeceğiz. Aç olduğunda gelecek, yakalayıp alacağız, plan bu. Her şey tamam, tam arkamızı döndük kaçıyoruz, nerden ürktü ise artık korkulan oldu ve minareden atladı.

banner134
   Kırığı yok, sağ arka ayağında çıkık var. Şokta ve hipotermi durumu var. Toparlayıp doğaya dönmesi 2-3 hafta alacak.
   Bugüne kadar yaşadığımız en talihsiz ve en şanssız kurtarma operasyonu oldu. “Minareye çıkan tilki” için farklı standart prosedürler düşünmemiz gerekebilir, bunu önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz.”
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75