banner6

Minik Mehmet'i geri istiyorlar

banner37

Öznur-Engin Kaya çifti, yaklaşık bir yıl önce evlat edinmek üzere o dönemde 1 yaşında olan Mehmet’i Sosyal Hizmetler Dairesi’nden aldı ve ona bakmaya başladı. Ancak daire yetkilileri 3 ay önce çifti telefonla arayarak Mehmet’i geri getirmelerini istedi. Çift gönülsüz olarak Mehmet’i Sosyal Hizmetler Dairesi’ne geri vermek zorunda kaldı. Mehmet’i tekrardan geri almak isteyen çift ve yakınları dün meclis ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Minik Mehmet'i geri istiyorlar
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Evlat edinmek için bir yıl önce Sosyal Hizmetler Dairesi’nden o dönemde 1 yaşında olan Mehmet’i alan Öznur-Engin Kaya çiftinden 3 ay önce Mehmet geri alındı.

Çocuğu geri almak isteyen çift, yakınlarıyla birlikte dün meclis ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Öznur-Engin Kaya çiftinin başlattığı eyleme tüm aile ve yakınları destek verdi. Ayrıca eyleme destek verenler arasında Mehmet’in öz annesi Şirin Budak da vardı.

Çift, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından “Siz bize Mehmet’i verin, biz size Barış’ı verelim” teklifi yapıldığını iddia etti.

Bir yetkili kısa bilgi verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuların minik Mehmet’e zarar vereceğini düşünerek çocuk ve ailesi hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Sadece ismini vermek istemeyen bir yetkili çocuğun öz ailesinde de, koruyucu ailede de bazı sıkıntılar tespit ettiklerini belirtti.

Yine aynı yetkili, çifte “Siz bize Mehmet’i verin, biz size Barış’ı verelim” gibi bir teklif yapılmadığını söyledi.

Öz annesi de aile ile birlikte

Öznur-Engin Kaya çifti, minik Mehmet’in Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından geri alınmasının ardından çocuğun öz annesi Şirin Budak’ı da yanlarına aldı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Şirin Budak, oğluna bakacak gücü olmaması nedeniyle oğlunu Sosyal Hizmetler Dairesi’ne vermek zorunda olduğunu ancak şimdi Kaya çiftinin kendisine sahip çıkması nedeniyle çocuğuna bakacak gücü olup, çocuğunu geri almak istediğini belirtti.

Kaya: Biz Mehmet’e alıştık

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Öznur Kaya 1 yıldan uzun bir süredir Mehmet’in kendileriyle birlikte olduğunu anlattı ve Mehmet’in kendilerinden alınmak istenmesine anlam veremediklerini söyledi.

Mehmet’i evlatlık almak için tüm prosedürü yerine getirdiklerini belirten Kaya şu şekilde konuştu:

“17 Mart’ta bizi aradılar ve Mehmet’i getirmemizi istediler. Bize orada Mehmet’i alıp, Barış’ı verme teklifi sundular. Biz Mehmet’e alıştık. Bu nedenle kabul etmedik. İki kızım var. Onlarda Mehmet’e alıştı. Barış kalp rahatsızlığı olan bir çocuk. Biz onun tedavi masraflarını da karşılamaya hazırız. Ancak biz Mehmet’i istiyoruz. Bir yılı aşkın bir süredir bizimle.”

“Olay Türkiye’ye kadar yansıdı”

Konunun Türkiye’de de bilindiğini kaydeden Öznur Kaya şu ifadeleri kullandı:

“Konu Türkiye’ye de yansımış bir konudur. Biz Mehmet’i geri istiyoruz. Orada çocuklara iyi bakmıyorlar. Bakan, inadından çoğunun kimseye verilmeyeceğini söylüyor. Bu inat yapılacak bir konu mu? Bir çocuğun hayatı söz konusu. Bizimle mutlu olan çocuğun şimdi yüzü gülmüyor. Biz ekonomik gücü olan bir aileyiz. Mehmet’e bakabiliriz. Benim bir kızım öğretmen. Mehmet bizden alındı diye okula gitmek istemiyor. Çocuk görmek istemiyor. Bize Mehmet’i geri versinler.”

Daire açıklama yapmıştı

Sosyal Hizmetler Dairesi kısa süre önce benzeri durumlarla ilgili basına açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada daire tüm çalışma alanlarının son derece hassasiyet ve gizlilik gerektiren alanlar olduğunu ve hizmetlerin bu prensiple yürütüldüğünü vurguladı.

Koruyucu aile hizmetinin, “Koruyucu Aile Tüzüğü” çerçevesinde yürütüldüğünü belirten Sosyal Hizmetler Dairesi, tüzük kapsamında koruyucu aile olmak isteyen ailelerin başvuruları, aranan koşullar ve istenen belgeler ışığında değerlendirildiğini belirtti.

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü imzasıyla yapılan açıklamada, tüm çalışma alanlarının son derece hassasiyet ve gizlilik gerektiren alanlar olduğu ve dairenin hizmetlerini bu prensiple yürüttüğü kaydedildi.

Açıklamada, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından verilen koruyucu aile hizmetinin, “Koruyucu Aile Tüzüğü” çerçevesinde yürütüldüğü, tüzük kapsamında koruyucu aile olmak isteyen ailelerin başvurularının, aranılan koşullar ve istenilen belgeler ışığında daire tarafından değerlendirildiği belirtildi.

“Yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediği izleniyor”

Koruyucu aile başvurusu kabul edilen ailelerin çevre ve ekonomik koşulları, yaşları, kişilik özellikleri, çocuk yetiştirme konusundaki tutum ve davranışları ile aile ilişkileri açısından dikkate alınarak daire tarafından sosyal inceleme yapıldığı da anlatılan açıklamada, söz konusu süreç içerisinde koruyucu ailenin, Koruyucu Aile Tüzüğü’nün 9. maddesinde yer alan yükümlülükleri yerine getirip getirmediğinin de daire tarafından izlendiği ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu incelemede herhangi bir aksaklık tespit edilmesi halinde aileyi izlemekle görevli Sosyal Hizmet Memuru tarafından hazırlanan “Sosyal İnceleme Raporu” ışığında, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü’nün çocuğu tüzüğün 11. maddesi gereği koruyucu aileden alarak ailenin koruyucu aile statüsünü iptal edebildiği de belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Daire’nin görev alanına giren çocukları konu alan iddialara ve sosyal medya paylaşımlarına; çocukları korumak adına sosyal hizmet mesleği meslek etik kuralları gereği, gizlilik prensibi çerçevesinde hiçbir şekilde yanıt verilmeyeceği, bu açıklamanın ise kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla yapıldığı da bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 09:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104