Mirsat'ın kafatası kırıldı

banner37

Okul çıkış zilinin çalmasının ardından, oyun sırasında ağaca çıkan 9 yaşındaki Mirsat Toprak, 2.5 metre yükseklikten kafa üstü beton zemine düştü.

Mirsat'ın kafatası kırıldı
banner99

Ceren ÖZBİL

Şehit Tuncer İlkokulu öğrencilerinden 9 yaşındaki Mirsat Toprak, okul çıkış zilinin çalmasının ardından arkadaşlarıyla okul bahçesinde oyun oynarken ağaçtan düştü ve kafatası kırıldı.

Polis açıklamasına göre, dün saat 12.45 sıralarında meydana gelen olayda, oyun sırasında ağaca çıkan ve dengesini kaybederek 2.5 metre yükseklikten beton zemine düşen Mirsat Toprak, ağır yaralandı.

Kafatasında kırık saptanan Mirsat, beyin kanaması şüphesiyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yoğun bakıma kaldırıldı. 9 yaşındaki Mirsat Toprak’ın durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Şehit Tuncer İlkokulu Müdürü Elçin Altan ise hastanede Mirsat Toprak’ın ailesiyle birlikte saatlerce bekledi.

Berova: Talihsiz bir olay yaşandı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, okul zili çaldıktan sonra öğrencilerin okuldan çıkıp, otobüslerin bulunduğu alana doğru yürüdüğünü belirtti.

Bir öğrencinin ise arka kısımda bulunan ve boyu da çok yüksek olmayan ağaçlardan birine tırmandığını ifade eden Berova, çocuğun dengesini kaybederek ağaçtan düştüğünü söyledi. Berova, talihsiz bir olay yaşandığını ancak ihmalden kaynaklı bir olay olduğunu düşünmediğini belirtti.

banner134
Bakan Berova, yine de gerekli araştırmanın yapılacağını söyledi.

“Ciddi bir kanama yok”

Olayın ardından çocuğun doktoruyla da görüştüğünü ifade eden Berova, ilgili öğrencinin kafatasında kırık olduğunu öğrendiğini ancak beynine müdahale edilmesi gereken bir kanama olmadığı bilgisine ulaştığını anlattı.

Ancak bu tür durumlarda hastanın 24 saat müşahede altında tutulması gerektiğine dikkat çeken Bakan Berova, her şeyin yolunda gitmesi durumunda çocuğun bugün taburcu edileceğini söyledi.

Elcil: Nöbetçi öğretmenler var

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, olayı basından öğrendiğini söyledi ve okul saatleri sonrasında yaşanmış bir olay ise öğretmenlerin kontrolünün dışında olduğunu kaydetti.

Nöbetçi öğretmenlerin saat 13.00’e kadar okulda kaldığını ifade eden Elcil, ancak çocuk eğer okulun dışına çıkmışsa onu kontrol edecek birilerinin olmadığını belirtti. Elcil şu şekilde konuştu:

“Bir de maalesef ki, son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan aile ilgisizlikleri de var. Bu olay için söylemiyorum. Ülkeye gelen iş gücü konusunda bir başıbozukluk söz konusudur. Çocuklar okula gelir, ders saatlerinde güven içerisindedir, ancak okuldan çıktığı anda bunun sorumluluğunu alacak kimse yoktur. Okul saatleri dışında, şehir içinde boşta gezen çok çocuk görülüyor. Evde anne baba yoktur, çalışıyordur. Çocuklar sokaklarda kalıyor. Çocukları gelip okuldan alamayan aileler oluyor ve öğretmenler evlerine bırakıyor.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2017, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75