banner6

Mısır’dan İstanbul’a gidecek parayı KKTC’ye göndertti

banner37

Mısır’dan İstanbul’a gidecek  parayı KKTC’ye göndertti
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Mısır’da faaliyet gösteren Delta SpareParts isimli şirkete ait 11 bin 933 Euro’nun evrak sahteleyerek, İstanbul’daki bir şirket hesabı yerine kendi işletmesinin hesabına aktarılmasını sağlayan zanlı H.A., KKTC Başsavcılığı’nın talebi üzerine başlatılan tahkikat kapsamında tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı ve teminata bağlandı.

   Polis, Mısır’da faaliyet gösteren Delta SpareParts ile İstanbul Fiat Otomotiv Sanayi Ltd. arasında oto parça alımı için gerçekleştirilen mail ve proforma fatura bilgilerinin zanlı tarafından ele geçirildiğini dile getirerek, zanlının proforma faturayı sahteleyip kendi işletmesi olan “Tanglewood CompanyLtd” hesaplarını alıcı hesap gibi gösterdiğini ve 11 bin 933 Euro’nun sahte davranışla bu hesaba aktarılmasını sağladığınıifade etti.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Esra Kasap, zanlı H.A.’nın “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına aykırı hareket”, “Sahte belge düzenleme”, “Başkasının kimliğine bürünme” ve “Sahte davranışla para temini” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

   11 Mart 2019 tarihinde KKTC Başsavcılığı tarafından Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’ne gönderilen yazıda, zanlı hakkında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü tarafından bir soruşturma başlatıldığı belirtilerek, konuyla ilgili tahkikat yapılmasının talep edildiğini kaydetti.

   Kasap, söz konusu meseleyle ilgili başlatılan soruşturmada zanlının direktörü olduğu ve KKTC’de faaliyet gösteren Tanglewood Company Ltd. adına açılan banka hesabına 25 Haziran 2018 tarihinde Mısır’dan11 bin 933Euro para gönderildiğinin tespit edildiğini, bu işlemle ilgili dolandırıcılık şüphesinin bulunduğunu dile getirdi.

   Yürütülen tahkikatta ve temin edilen şikayetçi ifadesinde zanlının işletme hesabına gelen paranın, aslında Mısır’da bulunan Delta SpareParts isimli şirketten İstanbul Fiat Otomotiv Sanayi Ltd. şirketi arasındaki oto parça alımı ile ilgili olduğunun öğrenildiğini ifade eden Kasap, söz konusu iki işletme arasında yapılan mail yazışmaları ve düzenlenen proforma fatura bilgilerinin ele geçirilerek alıcı bilgilerinin değiştirildiğini vurguladı.

   Kasap, proforma fatura sahtelendikten sonra zanlının işletmesi olan Tanglewood Company Ltd. hesaplarının alıcı hesap gibi gösterilerek 11 bin 933 Euro’nun sahte davranışla bu hesaba aktarıldığının tespit edildiğine dikkat çekti.

   Zanlıdan 21 Temmuz 2022 tarihinde konu para ile ilgili izahat istendiğinde “Bu paranın 10 bin kusur Euro civarında miktarını ‘John’ isimli birine borç vermiştim, onun karşılığıdır. Geriye kalanını ‘Adem’ isimli şahıs ile John’a geri gönderecektim”beyanında bulunduğunu belirten Kasap, tahkikatın devam ettiğini ancak zanlının tahkikata olumsuz yönde etki edebileceği kısmının tamamlandığını kaydetti.

   Kasap, zanlının mahkemenin uygun göreceği koşullarla teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad, zanlının yurt dışına çıkmaktan men edilmesi, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması, KKTC vatandaşı 1 kefilin 150 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104