Mısırlı balıkçılar 3 gün daha tutuklu

banner37

Yunanistan bandıralı bir tekneyle KKTC Karasuları’na izinsiz girerek, balık avlayan Mısır uyruklu 5 balıkçının aleyhindeki soruşturma henüz tamamlanamadı

banner87
Mısırlı balıkçılar 3 gün daha tutuklu
banner90
banner99

Ahmet VAMIK
Yunanistan bandıralı bir tekneyle KKTC Karasuları’na izinsiz girerek, balık avladıkları gerekçesiyle tutuklanan Mısır uyruklu 5 balıkçı, tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

“KKTC’ye Kanunsuz Giriş” ve “Su Ürünleri Yasası’na Aykırı Hareket” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Ahmed Farag Taha Elzahed, Sameh Sobheye Ali Moharam, Abdelraouf El Dayed Abdelrahman, Abdou İbrahim Eid İbrahim Elgendy ve Amr Mahmoud Abdou Mohamed dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerinde 3 günlük ek tutukluluk emri alındı.
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Ömer Yavuz’u tanık olarak dinletti.  

Zanlıların 21 Eylül 2018 tarihinde Koruçam’da meydana gelen “KKTC’ye Kanunsuz Giriş” ve Su Ürünleri Yasası’na Aykırı Hareket” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru Ömer Yavuz, zanlıların 21 Eylül’de saat 10.00 raddelerinde, Girne’ de Koruçam mevkiinin 7,5 mil deniz açığına, Yunanistan bandıralı Gia Sou Kaiki Mou Al Nikola isimli 25 metrelik balıkçı teknesiyle, KKTC karasularına herhangi bir muhaceret işlemi yaptırmaksızın kanunsuz olarak girip, yine kanunsuz olarak yetkili makamdan alınmış herhangi bir izinleri olmaksızın balıkçılık faaliyetinde bulunduklarını anlattı.

Yavuz, söz konusu geminin aynı gün KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından tespit edilerek, Girne Turizm Limanı’na çekildiğini ve gemi personelinin suçüstü hali gereği tutuklandıklarını belirtti.

Yavuz, zanlıların kullanımında bulunan balıkçı teknesi ve KKTC karasularında yakalamış oldukları 10 adet kılıçbalığının emare olarak alındığını da sözlerine ekledi.

Zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın halen devam ettiğini belirten polis memuru Ömer Yavuz, zanlıların tutuklu kalmalarını talep etti.
Yargıç Meltem Dündar, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlıların 3’er gün süreyle daha tutuklu kalmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75