“Mitra-Bitmeyen Arayış” okurlarla buluştu

banner37

Tamer Öncül’ün ilk romanı Işık Kitabevi’nde tanıtıldı

“Mitra-Bitmeyen Arayış” okurlarla buluştu
banner99

Ahmet UÇAR

Şiir ve araştırma kitaplarıyla tanınan Tamer Öncül’ün “Mitra-Bitmeyen Arayış” isimli ilk romanı, Işık Kitabevi’nde tanıtıldı.

Işık Kitabevi’nden yapılan açıklamada kitap, “Lefkoşa’nın batısında küçük bir köy. Savaşların, kan ve gözyaşının burgacında geçen 12 yıl (1963-1975). Küçük bir çocuğun gözünden barbarlaşan dünyaya karşı insanlığını, değerlerini yitirmeyen insanların direnci…” diye özetlendi.

Tanıtım etkinliğinde, roman kahramanlarından Mehmet Öner Ekinci ve “Gezgin – Okur- Yazar” Halil Paşa konuşma yaptı.

Tamer Öncül, romanda Kıbrıs ağzına yönelmesinin altında olayların geçtiği dönemin etkili olduğunu belirterek, Kıbrıs ağzıyla konuşan dedesini romanda İstanbul Türkçesi’yle konuşturmasının trajikomik bir olay olacağını kaydetti. Ağız özelliklerinin komedi unsuruna dönüştürülmemesi gerektiğini dile getiren Öncül, öte yandan 1965 yılında konuşan birisinin İstanbul Türkçesiyle konuşmadığını ifade etti.

Öncül, realitenin romanın içerisinde olması gerektiğine işaret ederek, romanın 10- 15 yıllık bir sürecinin bulunduğunu anlattı. Hayatı bir yerinden yakalamanın insanın insanlığını pekiştiren bir olgu olduğunun söylendiğine dikkat çeken Öncül, bunu yapmaya çalıştığını söyledi.

Öncül, yakın geçmişini unutan, arsız yüzsüz bir felsefeyle yaşamaya çalışan toplum bireylerine “Buradan geldin seni hatırla” demeye çalıştığını belirterek, romanda şiire, Kıbrıslı şair Zenon’a ve Kıbrıslı filozof Ulus Baker’e de dikkat çekmeye çalıştığını açıkladı. 

Paşa: İyi gerçekçi, ışığı arayan bir roman

banner134

Halil Paşa da Tamer Öncül’ün “Mitra- Bitmeyen Arayış” romanının ilk sayfalarında 1963- 1974 yılları arasında Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesinde ve kendi ailesi ile etrafında başlayan bir yolculuğun olduğunu belirterek, tarih öncesi evrenin kavranmasında da 12 rakamının önemli olduğuna vurgu yapıldığını, bu 12 rakamının mitolojik bir değere sahip olduğunu kaydetti.

Paşa, 1963 Aralık’ında gerçekleşen çatışmaların ve köylerden göçlerin de romanda kendine yer bulduğunu dile getirerek, romanda ayrıca o günlerde yaşanan ekonomik sıkıntıların ve sosyal olguların da anlatıldığını ifade etti. Kitapta Kıbrıs ağzına yönelik söyleyişlerin de yer aldığına işaret eden Paşa, Kıbrıs’a ait deyimlerin bulunduğunu söyledi.

 Paşa, Mitra’nın iyi gerçekçi, ışığı arayan bir roman olduğu üzerinde durarak, aynı zamanda her bölümün sonunda Öncül’e ait şiirlerin yer aldığını, bu şiirlerin her bölümün felsefi bir özeti olduğunu vurguladı.

Ekinci: Öncül’ün yazdıklarının altında deneyimledikleri var

Tamer Öncül’ün dayısı, roman kahramanlarından olan Mehmet Önder Ekinci, romanın Tamer Öncül’ün çocukluk zamanlarını anlatan, gerçeğe ve yaşanmışlıklara dayalı bir destan olduğunu belirterek, kitabı okurken yıllar önce Yaşar Kemal’in İnce Memed kitabını okurkenki hazzı aldığını kaydetti.

Tamer Öncül’ün roman dilinin de Yaşar Kemal’de olduğu gibi gündelik yaşamı aktardığını ve tanıklıkları betimleyip vurgulayan bir yapıda olduğunu dile getirerek, Öncül’ün hem şiirlerinde hem de romanında yakaladığı olgunluğun kökeninde deneyimlerinden çıkardığı sonuçlamaların ve aktarı becerisinin bulunduğunu ifade etti.

 Ekinci, Öncül’ün çocukluğunda çok sessiz birisi olduğunu anımsatarak, şiirlerine ve romana bakıldığında Öncül’ün çocukluğunda yaşadıklarını ve tanıklık ettiklerini biriktirmiş olduğunun ve yazdıklarında yansıttığının görüldüğünü anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88