MOBESE direkleri can sıktı

banner37

Lefkoşa’ya ve Girne’ye yerleştirilen MOBESE direklerinin bazılarının kaldırım üzerine, bazılarınınsa tarihi mekanların dibine dikilmesi büyük rahatsızlık yarattı

banner87
MOBESE direkleri can sıktı
banner90
banner99

HARMANCI: İTİRAZ KURULUNA BAŞVURACAĞIZ… LTB Başkanı Mehmet Harmancı, MOBESE kameraları için yerleştirilen direklerin ölçümü ve yerleri konusunda hassas olduklarını söyleyerek, gerekli ölçümlerin yapılacağını, gereken yerlerde İtiraz Kurulu’na şikâyette bulunacaklarını belirtti. Harmancı, kendilerine verilen ölçülerle uygulamaların farklı olduğunu da aktardı.

AKTAÇ: TARİHİ YERLERE DİREK DİKİLMEMELİ… KTMMOB Başkanı Türker Aktaç, özellikle sit alanları ve tarihi önem taşıyan yerlere kocaman direklerin dikilmesinin doğru olmadığını kaydetti. Aktaç, Girne Limanı ve Sarayönü’ne dikilen direkleri eleştirerek, “Sarayönü’nde bir dikili taşımız vardı, bir de dikili direğimiz oldu” dedi.

AVCI: VAHİM SONUÇLAR DOĞABİLİR… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, ana yollara ve kaldırım üzerine yerleştirilen MOBESE direklerinin ciddi tehlikeler oluşturabileceğinin altını çizerek, herhangi bir araç çarpması sonucu vahim sonuçlar oluşabileceğini, önlem için bariyerlerin şart olduğunu vurguladı.

Eniz ORAKCIOĞLU

TC ile KKTC arasında imzalanan protokol altında yer alan MOBESE kameralarının kurulumları için, Kent Güvenlik Sistemi Kurulu’nun öncülüğünde Lefkoşa ve Girne olmak üzere adımlar atılmaya başlandı. Lefkoşa ve Girne bölgelerine dikilen MOBESE direkleri ise vatandaşlar tarafından tepkiye sebep oldu.

Ana yol üzerine yerleştirilen MOBESE direkleri herhangi bir araç çarpması durumunda tehlike oluştururken, kaldırım üzerine yerleştirilenler ise özellikle görme ve bedensel engelliler için sorun oluşturuyor. Direkler sadece engelliler değil yayalar içinde geçişlerde sorun yaratıyor.

Türkiye’de ve dünyada ise, MOBESE kameraları aydınlatma veya elektrik direklerine ya da yolda var olan düz bir direğin üzerine monte ediliyor. Bazı ülkelerde duvara monte edilen bu kameralar, hiçbir şekilde trafik güvenliği tehdit eder şekilde anayolun içerisine sarkan direklerin üzerinde yer almıyor.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, kaldırımlar üzerine dikilen direkler konusunda gerekli ölçümlerin yapılacağını, özellikle de tekerlekli sandalye geçişini önleyecek durumlarda ise İtiraz Kurulu’na gerekli şikâyetlerin yapılacağını söyledi.

KTMMOB Başkanı Türker Aktaç, MOBESE kameraları ile ilgili bakanlıklara uyarı yaptıklarını, hayata geçirilmeden önce belli başlı durumların göz önünde bulundurulması gerektiğini bildirdiklerini söyledi. Aktaç,   özellikle sit alanları ve tarihi önem taşıyan yerlere kocaman direklerin dikilmesinin doğru olmadığını vurguladı.
   Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı ise, direklerinin ciddi tehlikeler oluşturabileceğinin altını çizerek, herhangi bir araç çarpması sonucu vahim sonuçlar oluşabileceğini kaydetti.

Harmancı: Bize verilen ölçümler ve

uygulamalar arasında sıkıntı var

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, kaldırımlar üzerine dikilen direkler konusunda gerekli ölçümlerin yapılacağını, özellikle de tekerlekli sandalye geçişini önleyecek durumlarda ise Başbakanlık’taki İtiraz Kurulu’na gerekli şikâyetlerin yapılacağını söyledi.

Bu konuda itirazların gerekli yerlere yapıldığını, fakat kural ve yasa tanımazlığın sürdüğünü savunan Harmancı, kendilerine verilen ölçülerle uygulamaların farklı olduğuna ve bu konuda sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Harmancı, bu konuda hassas davrandıklarını ve gerekli müdahaleleri yapacaklarını belirtti.

Aktaç: Tarihi yerlere dikilen direkler doğru değil

Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (KTMMOB) Başkanı Türker Aktaç, MOBESE kameralarının ilk gündeme geldiği ve uygulamaya geçeceği zaman ilgili bakanlıklara uyarı yaptıklarını aktararak, bu uygulama hayata geçirilmeden önce belli başlı durumların göz önünde bulundurulması gerektiğini bildirdiklerini söyledi.
   Özellikle sit alanları ve tarihi önem taşıyan yerlere kocaman direklerin dikilmemesi gerektiğinin altını çizen Aktaç, Surlariçi gibi tarihi bir yere kocaman direklerin konulmasının doğru olmadığını vurguladı.

Girne Limanı ve Sarayönü’ne dikilen direkleri eleştiren Aktaç, “Sarayönü’nde bir dikili taşımız vardı, bir de dikili direğimiz oldu” dedi. Öte yandan posta önüne yerleştirilen direğe de dikkat çeken Aktaç, o bölgede elektrik, aydınlatma ve telefon kablolarının yer altına alınmak üzere olduğunu hatırlattı.
 

“Engelliler için engel”
 

Aktaç, kaldırım üzerine yerleştirilen MOBESE direklerinin ise yaya geçişini engellediğini, özellikle de engelliler için geçiş engeli yarattığını vurgulayarak, bunun doğru bir durum olmadığını, bu konuda da uyarılarını önceden yaptıklarını belirtti.

Avcı: MOBESE suçluları yakalamak içindir

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı da, MOBESE kameralarının hayata geçirilmesinin ülkede artan suç oranlarını önleyeceğini dile getirdi.

Yoldaki hareketleri izlemek için MOBESE’nin etkili bir yol olduğuna dikkat çeken Avcı, bu kameraların özel hayatın gizliliğini ihmal etmeyeceğini, bunların suçluları yakalamak için kullanılacağını söyledi.

“Kaldırım üzerindeki direkler kabul edilemez”

Ana yollara ve kaldırım üzerine yerleştirilen MOBESE direklerinin ise ciddi tehlikeler oluşturabileceğinin altını çizen Avcı, bu direklere herhangi bir araç çarpması sonucu vahim sonuçlar oluşabileceğini ifade etti. Bu konuda tedbirler alınması gerektiğini belirten Avcı, MOBESE direklerinin sabitlendiği yerlere muhakkak bariyer konulması gerektiğini söyledi.

Avcı, kaldırım üzerine konulan direklerin yayaların, özellikle de engelli ve çocuk arabalarının geçişini engellediğini belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75