banner6

Molozlar için çözüm gündemde

banner37

Ülkemizde büyük bir çevre sorunu yaratan inşaat atıklarının yeniden dönüşümü ile ilgili ilk kez bir proje üzerinde çalışılıyor

Molozlar için çözüm gündemde
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Ülkede, büyük bir çevre sorunu yaratan molozlarla ilgili adım atılmaya hazırlanıldığı öğrenildi. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB), inşaat atıklarının yeniden dönüşüm için oluşturulması planlanan pilot bölge konusunda Turizm ve Çevre Bakanlığı ile bir çalışma yürütüyor.

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, Ercan Havaalanı’nın arka taraflarında bir yer belirlendiğini, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın bu bölgenin mülkiyetiyle ilgili çalıştığını söyleyerek, “Mülkiyet sorunu aşıldığı anda, Çevre Bakanlığı ile bir protokol imzalayacağız ve projeyi başlatacağız. Lefkoşa bölgesindekini hemen başlatacağız” dedi.

Gürcafer,  molozların geri dönüşümü ile ilgili dört farklı bölge düşünüldüğünü anlatarak, “Bir tanesi Güzelyurt ve Lefke’ye hitap edecek. Bir tanesi Lefkoşa- Mağusa arası, diğeri Lefkoşa - Girne arası, bir diğeri de Mağusa - İskele - Karpaz bölgesi için olacak” şeklinde konuştu.

Gürcafer, bu bölgelerdeki molozların, proje çerçevesinde yapılacak yerlerle dökülmesi zorunluluğu getirileceğini ifade ederek, bu molozların geri dönüştürülerek, yollarda ve inşaatlarda dolgu malzemesi olarak kullanılabileceğini,  kamu ihalelerinde kullanılması zorunluluğunun geleceğini kaydetti.

“Molozlar geriye dönüştürülecek ve kullanılması zorunluluğu gelecek” diyen Gürcafer, dünyada artık böyle bir sistemin uygulandığını anlattı.

Denetim yok

Ülkede, inşaat atıklarının belediyelerin gösterdiği yerlere dökülme zorunluluğu olmasına rağmen çoğunlukla farklı yerlere boşlatılıyor. Belediyelerin inşaat atıkları konusunda gereken denetimi yapamaması, Çevre Koruma Dairesi’nin ise sadece ihbar gelince duruma müdahil olması neticesinde hem çevre zarar görüyor, hem de kötü bir görüntü ortaya çıkıyor.

İnşaat atıkları ile ilgili yürürlükte olan uygulamaya göre, atıkların, belediyelerin gösterdiği yerlere dökülmesi zorunluluğu var. Ancak çoğu durumlarda bu gösterilen yerler dışındaki bölgelere atıkların boşlatıldığı gözlemleniyor. Belediyeler ise inşaat atıkları ile ilgili gerekli denetimleri yapmada zorlanıyor.

Çevre Koruma Dairesi ise ihbar gelmesi halinde, inşaat atığını kaldırtabiliyorsa herhangi bir yasal işlem yapmıyor. Ancak uyarıya rağmen atıklar kaldırılmıyorsa ceza kesiliyor. Buna göre atık miktarı bir metreküpe kadar ise asgari ücretin dörtte biri kadar, 1-10 metreküp arası asgari ücret kadar, 10 metreküpün üzerinde ise asgari ücretin iki katı kadar ceza kesiliyor. Cezanın ödenmemesi halinde, mahkeme süreci başlatılıyor.

İnşaat atıkları depolama tesisine atılmamalı

AB inşaat atıkları uzmanı Javier Gonzalez Vidal, depolama alanına inşaat atıklarının atılmasından kaçınılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Vidal, inşaat atıklarının, Güngör Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’ne atılması halinde, buranın hızla dolmaya başlayacağı uyarısını yapmıştı.

Vidal, atıklar içinde inşaat atıklarının anahtar konumunda olduğunu, AB üye devletlerinin 2020 yılına kadar inşaat ve yıkım atıklarının yüzde 70’inin yeniden kullanım ve geri dönüşüm yönünde bir hedefi olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104