banner6

Mont Pelerin görüşmeleri en az 3 gün sürecek

banner37

Kıbrıs sorununa ilişkin ilginin, iki tarafın ve garantörlerin çalışma gruplarının bugün gerçekleştirmeye başlayacakları görüşmelerle birlikte, en azından üç günlüğüne İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasına taşınacağı haber verildi.

Mont Pelerin görüşmeleri en az 3 gün sürecek
banner8

“Şimdi Teknik Heyetlerin Vakti” başlıklı haberinde, uzmanlar grubunun, güvenlik ve garantiler başlığının tartışılması ve çözümü çabası çerçevesinde, ele alınması gereken belirli sorular kayda geçireceklerini yazan Alithia gazetesi, hedefin, görüşmelerin yeniden siyasi aşamaya taşınması için, sürecin tamamlanması olduğunu kaydetti.

Çalışma gruplarının bugünkü görüşmelerinin başlangıcı sırasında, bir çalışma metni (belgesi) hazırlanacağını kaydeden gazete, güvenlik ve garantilerle ilgili görüşmenin siyasi aşamaya nasıl geçeceğinin ortaya çıkması için, tarafların görüşlerinin bu çalışma metninde kayda geçirileceğini belirtti.

banner134

Kıbrıs Rum-Yunan tarafı Anastasiadis'in önerisine odaklanacak

Söz konusu belgede, tarafların endişelerinin ve bahse konu endişelerin yatıştırılmasına dair önerilerinin yer alacağını kaydeden gazete, Kıbrıs Rum-Yunan tarafının, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in güvenlikle ilgili önerisine ve Yunan tarafının “Yunanistan-Kıbrıs-Türkiye Dostluk Paktı” önerisine odaklanacaklarını haber verdi.

Mont Pelerin’deki görüşmelere katılacak olan Kıbrıs Rum heyetin, Nikos Anastasiadis’ten “siyasi yönergeler” aldığını da yazan gazete, devamla, Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in açıklamasına yer verdi.

Çalışma metni hazırlanacak

Gazeteye göre, çalışma gruplarının görüşmelerinin başlaması konusuna değinen Hristodulidis, güvenlik ve garantilerle ilgili görüşmenin siyasi aşamaya nasıl geçeceğinin ortaya çıkması için, tarafların görüşlerinin kayda geçirileceği bir çalışma metni hazırlanacağını dile getirdi.

BM tarafından hali hazırda birtakım sorular ortaya konduğunu ifade eden Kıbrıslı Rum sözcü, müdahil tarafların bu sorular üzerinde görüş belirtmeye çağrılacaklarını dile getirdi.

Bu hafta Kıbrıs'ta görüşme yapılması öngörülmüyor

Hristodulidis, Kıbrıs sorununun iç boyutlarıyla alakalı olarak bu hafta Kıbrıs’ta herhangi bir görüşme yapılmasının öngörülmediğini de sözlerine ekledi.

Yunan heyetinin bugün masada Kıbrıs Rum tarafı ile tam bir anlaşma içerisinde olacağını da yazan gazete, yedi kişiden oluşacak Yunan heyetine, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dimitris Paraskevapulos’un başkanlık edeceğini ekledi.

Başbakanların huzurunda daha fazla başarı olasılığı

Diğer yandan Politis gazetesi, Mont Pelerin’de hedeflenen şeyin, Kıbrıs konferansı Ocak ayı sonunda veya Şubat ayı başında muhtemelen yine Cenevre’de toplandığı zaman, garantör güçlerin başbakanlarının da huzurunda, daha fazla başarı olasılığına sahip olması olduğunu yazdı.

Çalışma gruplarının bugünden itibaren Cuma gününe kadar, gün boyunca yoğun bir şekilde çalışacaklarını dile getiren gazete, siyasi amirleriyle sürekli iletişim içerisinde bulunacak olan çalışma gruplarının, BM’nin ortaya koyduğu sorulara, tarafların kararlaştırdığı yanıtları vereceklerini belirtti.

Gazete AB’nin Mont Pelerin’deki temsilcisinin yanında, İsviçre’ye Avrupa Komisyonu’nun müzakerelerdeki temsilcisi Peter Van Nuffel’in gideceğini de belirtti.

“Derinlere Giriyorlar”

Gazete “Derinlere Giriyorlar” ara başlıklı haberinde ise, uzmanların gerek iç gerek dış boyutları olmak üzere, güvenlik ve garantiler konularına odaklanacağını, öte yandan kolluk hizmetleri gibi, kurucu devletlerle ilgili konuların ise ele alınmayacağını öne sürdü.

Kayda geçirilecek olan şeyler arasında, çözümün uygulanması konuları ile Kıbrıs’ın uluslararası güvenlik yapılarına katılımı şekline ilişkin meselelerin bulunduğunu da kaydeden gazete, BM’nin Mont Pelerin’deki görüşmelerde UNFICYP Misyon Şefi Elizabeth Spehar tarafından temsil edileceğini ekledi.

Anastasiadis ile Çipras’ın telefon trafiği

Öte yandan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın dün ve dünden önceki gün, bilgilendirme ve koordinasyon amaçlı bazı telefon görüşmelerinde bulunduklarını yazdı.

Anastasiadis’in dün akşam Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile telefonda görüştüğünü kaydeden gazete, Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in twitter’da yaptığı paylaşımda, görüşmenin konusunun Cenevre konferansının sonuçları olduğunu yazdığını aktardı.

Gazeteye göre Hristodulidis, Anastasiadis’in geçtiğimiz gün de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefonda görüştüğünü belirtti.

Gazete, buna paralel olarak, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile telefonda görüştüğünü ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104