banner6

MR cihazları yetersiz, hastalar çaresiz

banner37

MR cihazları yetersiz,  hastalar çaresiz
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Devlet hastanesine giden hastalar, tedavi sırasında hayati bir öneme sahip olan MR tetkikleri için aylarca sıra bekliyor.

   Ön tanı konulması durumunda talep edilen MR tetkiklerinin geç tarihlere atılması durumunda kişilerin hastalıklarının ilerlemesine neden olabiliyor.

   Devlet hastanesindeki MR randevularının ilerleyen tarihlere verilmesi sağlıkta fırsat eşitsizliğine de yol açıyor. MR çektirmek zorunda olan maddi durumu iyi hastalar, özel hastanelere veya laboratuarlara başvurabiliyor ancak maddi durumu kötü olan kişiler ise aylarca sırasının gelmesini beklemek zorunda kalıyor.

   Elde ettiğimiz bilgilere göre özel merkezlerde yapılan ilaçsız MR tetkikleri için 900 TL, ilaçlı tetkikler için ise bin 200 TL civarlarında para talep ediliyor.

   KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan, MR cihazının sürekli faaliyet gösterdiğini ancak gelen talep karşısında yetersiz kaldığını belirterek, bu nedenle MR randevularının geç tarihlere verildiğini söyledi.

Özyılkan: MR çekimi talebe yetişmiyor

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan, MR çekimlerinin, sürelerinin ve buna göre çekim yapılan sayının belli olduğunu belirterek, MR taleplerinin fazla olması nedeniyle randevuların geç tarihlere verildiğini kaydetti.

   Özyılkan, gece saat 21.00’e kadar çekim yapıldığını, öğleden sonra randevulu hastalara kadar çekimlerin devam ettiğini dile getirerek, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde de MR cihazının bulunduğunu ancak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne talebin fazla olması nedeniyle tetkikleri yapma güçlerinin belli bir sayıda kaldığını ifade etti.

   MR çekimi noktasında ülkesel yüzdelere göre adım atıldığına işaret eden Özyılkan, ülkemizdeki imkanlarla yapılan randevusal boyutun bu şekilde yapılabildiğini vurguladı.

   Özyılkan, yeni MR cihazı alınması durumunda ona göre hareket edilebileceğini söyleyerek, şu an ülkede MR cihazı sayısının belli olduğunu ve buna yönelik hareket edildiğini açıkladı.    

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110