banner6

MS hastaları ilaç bulamıyor

banner37

MS hastaları ilaç bulamıyor
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde yaşanan ilaç eksikliği birçok hastada olduğu gibi MS (Multipl Skleroz) hastalarında da ciddi problemler yaşanmasına yol açıyor. Atak geçirmemek için ilaçlarını düzenli ve zamanında alması gereken MS hastaları, ilaca ulaşımda sorun yaşıyor.

   İlacına ulaşamayan hastaların atak geçirme riski artarken, bu atakların sonucunda kimi hastalarda kronik engeller kendini gösterebiliyor.

   Sağlık uzmanları, hastalıklarının ilerlememesi için MS hastalarının stresten, sıcaktan ve yorgunluktan uzak durması yönünde uyarılarda bulunsa da ilaca erişemeyen hastaların gözüne stresten uyku bile girmiyor.

   Cumhuriyet Meclisi’nde 22 Mart 2022’de konuşma yapan Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede ilaç eksikliği yaşandığını kabul ettiğini belirterek, 170 milyon TL’lik ihaleye çıktıklarını ve ilaçların önümüzdeki hafta gelmeye başlayacağını söyledi ancak, MS hastaları gelecek ilaçların içerisinde kendi ilaçlarının olup olmadığını merak ediyor.

   KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk MS Derneği Başkanı Sibel Hançerli, MS hastalarının kullandığı ilaçlardaki eksiklik sorununun bir türlü çözülemediğini, Sağlık Bakanı’nın ilaç eksikliğiyle ilgili sorunun çözüleceği yönünde sürekli duyurular yaptığını ama bu sorunun bir türlü çözülmediğini belirterek, hiçbir hastanın ilacını gününde alamadığını, bunun da hastalar için çok büyük bir sorun olduğunu kaydetti.

   Hançerli, ilacını zamanında alamayan hastaların atak geçirme riskinin yüksek olduğuna işaret ederek, atak geçirmesinin ardından hastanın engellilik durumunun nasıl etkileneceğinin garantisini kimsenin veremeyeceğini söyledi.

   Nöroloji Uzmanı Dr. Senem Ertuğrul ise ilaçların amacının hastaların atak geçirmesini önlemek olduğunu dile getirerek, ilaçların düzenli kullanıldığında etkisinin bulunduğunu, kullanılmadığında ise atak geçirme riskinin söz konusu olduğunu ifade etti.

  

Hançerli: MS hastaları ilaca ulaşamıyor

   MS Derneği Başkanı Sibel Hançerli, MS hastalarının kullandığı ilaçlardaki eksiklik sorununun bir türlü çözülemediğini belirterek, bir ilaç tamamlanırken, diğer ilacın eksildiğini kaydetti.

   Hastaların sürekli ilaç bulma stresi içerisinde olduğunu dile getiren Hançerli, hiçbir hastanın ilacını gününde alamadığını, bunun da hastalar için çok büyük bir sorun olduğunu ifade etti.

   Hançerli, Sağlık Bakanı’nın sürekli ilaç eksikliğiyle ilgili sorunun çözüleceği yönünde duyurular yaptığını ama bu sorunun bir türlü çözülmediğini vurgulayarak, “Bu sorunun 1 ay önce çözüleceği söylendi, şimdi yine çözüleceği söyleniyor ama çözülen bir şey yok” şeklinde konuştu.

   İlacını zamanında alamayan hastaların atak geçirme riskinin yüksek olduğuna işaret eden Hançerli, atak geçirmesinin ardından hastanın engellilik durumunun nasıl etkileneceğinin garantisini kimsenin veremeyeceğini söyledi.

   Hançerli, atakları en çok etkileyici unsurlardan birisinin de stres olduğu üzerinde durarak, hastanın sürekli olarak ilaca erişmeye çalışırken stres yaşadığını anlattı.

   MS hastalarının ilacını zamanında alamadığı durumda “İlacımı alamadım, acaba atak mı geçireceğim, engelliliğim mi çoğalacak” şeklinde sürekli bir stres halinde olduğuna dikkat çeken Hançerli, bu durumun hastaları olumsuz etkilediğini bildirdi.

   Hançerli, doktorların MS hastalarına 2 aylık ilaç yazdığını ancak ilaç eksikliğinden dolayı 2 aylık ilaç alınamadığını belirterek, hastaların en fazla 1 aylık ilaç alabildiğini, ilaçları bitmeden yeni ilaç alamadığını, “3-5 gün sonra gel” şeklinde geri gönderildiğini kaydetti.

   Buradaki sorunun çalışanlardan kaynaklanmadığını, mevcut ilaçları herkese paylaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Hançerli, ancak günün sonunda sıkıntıyı hastaların çektiğini ifade etti.

   Hançerli, ilaçlarını kısıtlı alan hastaların ilaçları bittikten sonra yenilerine ulaşıp ulaşamayacakları konusunda stres yaşadıklarına işaret ederek, öte yandan Lefke ve Karpaz gibi uzak bölgelerden Lefkoşa’ya gelerek ilaçlarını alan hastalar olduğuna dikkat çekti.

   Hançerli, bu ilaçların soğuk zincire dahil olduğunu, bu nedenle hiçbir hastanın yaşadığı bölgeden bu ilaçlara ulaşamadığını, herkesin İlaç Eczacılık Dairesi’ne gitmek zorunda kaldığını söyledi.

   MS hastalarının yorgunluktan ve sıcaklıktan da uzak durması gerektiğini hatırlatan Hançerli, bunun da bir başka sorun olduğunun altını çizdi.

   Hançerli, pandemi döneminde Koronavirüs hastaları dışındaki diğer hastaların yok sayıldığını öne sürerek, ilaç sıkıntısının diğer tüm sıkıntıların önüne geçtiğinin altını çizdi.

   MS hastalarının tüm ilaçlarının İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden alınmadığını, dışarıdan alınması gereken ilaçların da olduğunu belirten Hançerli, “Hastaların ekonomik durumu zaten belli. Fizik tedavi de alıyorsa, masraflarını düşünün. Bunun üzerinde sürekli değişen ilaç fiyatları da var. Bir ilacı alıyorsunuz, bir hafta sonra aynı eczaneye tekrar gittiğinizde aynı ilaç daha pahalıya satılıyor” şeklinde konuştu.

   Hançerli, dışarıdan alınan ilaçların içinde İlaç Kurulu’na girmiş ve sigorta tarafından karşılanan ilaçların yanı sıra sigortaların kapsamadığı, tamamen hastaların ödediği ilaçların da olduğuna işaret ederek, bu durumun tüm hastaları ve dolaylı olarak MS hastalarını da etkilediğini vurguladı.

    

Ertuğrul: İlaca ulaşamayan MS hastaları atak geçirebilir

   Nöroloji Uzmanı Dr. Senem Ertuğrul, MS hastalarının iğne ve tablet şeklinde olmak üzere farklı ilaçlar kullandığını belirterek, bu ilaçların kullanımında aksama olması durumunda hastaların atak geçirebileceğini kaydetti. Ertuğrul, ilaçların düzenli kullanılmaması durumunda hastaların sağlığının olumsuz etkilenebileceğini ifade etti.

   İlaçların amacının hastaların atak geçirmesini önlemek olduğunu dile getiren Ertuğrul, ilaçların düzenli kullanıldığında etkisinin bulunduğunu, kullanılmadığında ise atak geçirme riskinin söz konusu olduğunu söyledi.

   Her MS atağının hastada kalıcı bir sorun bırakma riski taşıdığına işaret eden Ertuğrul, uzun dönemde etkisi olabileceğini anlattı.

   Ertuğrul, ilaca ulaşamadığı için strese giren hastaların da hastalığı yüzde yüz tetiklemese de olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizdi.  

  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110