MS hastaları, yasal düzenleme bekliyor

banner37

Atak geçirmemek için yorgunluk, sıcak ve stresten uzak durması gereken Multipl Skleroz (MS) hastalarının, hayatlarını devam ettirebilmek için ağır işlerde çalışmaması gerekiyor ancak bu konuda herhangi bir yasa bulunmuyor

MS hastaları, yasal düzenleme bekliyor
banner8

Ahmet UÇAR

“MS HASTALARI AĞIR İŞLERDE ÇALIŞAMAZLAR”… MS hastaları birçok mağduriyetle karşı karşıya. Yorgunluk, sıcak ve stresten uzak durması gereken MS hastalarının, bu koşullara uygun iş bulma imkanları pek mümkün olmuyor. MS Hastaları Derneği Başkanı Sibel Hançerli, bu kişilerin, inşaat, garsonluk veya şoförlük gibi işlerde çalışamayacağına dikkat çekerek, koşullara uygun iş bulabilmeleri için yasal düzenleme gerektiğini ifade etti. Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Aksoy da MS hastalığının farklı seyrettiğini anlatarak, ağır işlerde çalışmanın hastalarda yaratacağı etkilerin kesin olarak söylenemeyeceğini belirtti

Atak geçirmemek için yorgunluk, sıcaklık ve stresten uzak durması gereken Multipl Skleroz (MS) hastalarının hayatlarını devam ettirebilmek için ağır işlerde çalışmaması gerekiyor.

Ülkemizde bu konuda yasal bir düzenleme olmamasından dolayı MS hastaları, rahatsızlığına uygun iş bulmakta zorluklar yaşıyor.

MS Derneği Başkanı Sibel Hançerli, MS hastalarının inşaat, garsonluk, şoförlük ve bunun gibi ağır işlerde çalışamadığına, masa başı işler bulması gerektiğine dikkat çekerek, MS hastalarıyla ilgili bir yasa düzenlenmedikçe bunun sağlanamayacağını vurguladı.

Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Aksoy da her MS hastasının hastalığının farklı ilerlediğine işaret ederek, ağır işlerde çalışmanın kimi hastaları olumsuz etkileyebileceğini, kimilerini ise etkileyemeyebileceğini, bu noktada kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığını kaydetti.

Hançerli: MS hastaları ağır işlerde çalışamaz

MS Derneği Başkanı Sibel Hançerli,  MS hastalarının yorgunluk, sıcaklık ve stres gibi unsurlardan uzak durması gerektiğini belirtti ancak hayatlarını devam ettirebilmek için de çalışmak zorunda olduklarına dikkat çekti.

MS hastalarının garsonluk, inşaat, şoförlük ve bunun gibi ağır işlerde çalışamadığını dile getiren Hançerli, yorulan, sıcakta duran, stres içerisinde kalan MS hastalarının atak geçirebileceğini ifade etti.

banner134
Hançerli, MS hastalarının genellikle masa başı işlerde çalışması gerektiğine işaret ederken, MS ile ilgili yasal düzenlemenin olmaması nedeniyle ortada bir mağduriyetin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Özel sektörde çalışan MS hastaları için yapılacak yasal düzenlemeyle bu kişilerin işini kaybetmesinin önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Hançerli, özel sektörde bir çalışanın MS hastası olduğu öğrenildiğinde zorluklar yaşadığını anımsattı.

Hançerli, bu yasanın çıkarılması için önceki hükümet döneminde Engelliler Komisyonu’nun var olduğunu anımsatarak, komisyonla yaptıkları görüşmelerde tüzük çalışmalarının yapılacağı yönünde görüş aldıklarını kaydetti.

Pandemi sürecinin araya girmesi ve hükümetin değişmesi nedeniyle söz konusu tüzük çalışmalarının yapılamadığının altını çizen Hançerli, MS hastalarının mağduriyet yaşamaya devam ettiğini açıkladı.

Aksoy: MS hastalığı her hastada farklı ilerliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Aksoy, MS hastalarında stresin ve yorgunluğun atak geçirme riskini artırdığını belirterek, bu hastalıkta çok çeşitli bulguların söz konusu olduğunu kaydetti.

Aksoy, MS hastalarının çalışması durumunda atak geçirip geçirmeyeceğinin kesin olarak söylenemeyeceğini dile getirerek, bu hastalığın genellikle “zengin hastalığı” olarak anıldığını ifade etti.

Hastalığı ağır seyreden MS hastalarının çürüğe çıkarıldığına ve devletten maaş aldığına işaret eden Aksoy, daha hafif seyreden hastaların ise farklı değerlendirildiğini söyledi.

Aksoy, kimilerinin 18 yaşında MS hastası olduğunu ve 20 yaşında da yatalak duruma geldiğini gözlemediklerine dikkat çekerek, kimilerinin ise 16 yaşında MS hastası olmasına rağmen hastalığın uzun yıllar hafif seyredebildiğini anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75