Mücadele edin

banner37

Kıbrıs Türk Hekimler Birliği’ne kaydolan ilk kadın doktor, anestezist ve başhekim olan Ayten Salih Berkalp’in kadınlarımıza mücadele mesajı verdi.

banner87
Mücadele edin
banner8

Dr. Ayten Salih Berkalp

1934 yılında Mağusa’da dünyaya gelen Berkalp, çalışma hayatı boyunca birçok ilke imza attı.

Berkalp, ilk kadın doktorumuz, anestezistimiz, başhekimimiz oldu.

Limasol’da olaylar çıktığı zaman erkeklerle Beşparmak Dağlarında tüm siperleri dolaşarak, ilk yardım yuvaları kurdu…

Kadınların geçmişe göre şimdi daha hür, bağımsız olduğunun altını çizen Berkalp, kadınlarımıza etki altında kalmadan kendi hür iradeleriyle kararlar vermeleri çağrısında bulundu.

Berkalp, eğitimin önemine işaret ederek kadınların mücadeleyi bırakmamasını istedi.

Girişimci kadınların ileriye dönük adımlar atarak birçok kadının da önünü açması gerektiğini ifade eden Berkalp, kadınlarımıza şöyle seslendi:

“Haklarınızı koruyun, hakkınızı almayı bilin. Kadın kuruluşlarına da bu konuda görev düşüyor”

“Kadın olarak ikinci sınıf kişi muamelesi hiç görmedim”

Ayten Berkalp, kadın olarak ilkleri başarmış olmasının ve ülkemize verdiği emeklerden dolayı çok mutlu…

Kadın olmanın zorluğu kadar gücü de olduğunu ifade eden Berkalp, iş hayatı boyunca kadın olduğu için hiçbir zaman ikinci sınıf kişi muamelesi görmediğini söyledi.

Berkalp, istediği her şeyi yaptığını ifade ederek sadece hekimlik mesleğinde değil, spor alanında bir kadın olarak ilklere imza atmış olması ve başarılar elde etmesinin kendisini gururlandırdığını belirtti.

Sağlıktaki öncülükleri çok

Kıbrıs Türk Hekimler Birliği’ne kaydolan ilk kadın doktor olan Berkalp, 1963 olaylarında esir düştü ve o yıllarda tek kadın Türk doktoru olarak görev yaptı.

Tıp camiasının ilk anestezi uzmanlarından olan Ayten Berkalp, sanat, spor, hekimlikte, halkının varoluş mücadelesinde, bürokraside ve sosyal yaşamda önemli izler bıraktı.

Berkalp, 1975’te Gazimağusa Türk Hastanesi Başhekimi, yılın sonunda da Sağlık Bakanlığı Müdür Muavini, 1978’de Sağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili ve 1982’de Sağlık Bakanlığı Müsteşarı oldu.

Dr. Ayten Berkalp, kanser, kalp ve böbrek hastalıkları konusunda çeşitli çalışma alanları yaratarak ilgili ünitelerin kurulmasında öncülük etti. Sağlık alanında birçok yasal çalışmaya imza atan Berkalp, engellilerle ilgili bir merkezin oluşturulmasında ve kanser teşhis, tedavi ünitesinin birleştirilmesinde etkin rol oynadı.

“Kadın erkek farkı olmadığını göstermek istedim”

Sağlıktan kopmadan yine sağlıkla dolu bir çalışma hayatı olan ve birçok ilke imza atan Dr. Ayten Berkalp, aktif olarak spor yapmasa da hakem olarak görev aldı. Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği ile Spor Dairesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevleriyle spor camiasına hizmet veren Berkalp, 1991 yılında çalışma hayatını bırakıp, emekliye ayrıldı.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yüksek öğrenimini sürdüren Berkalp, 1954 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü ile Çamlıca Kız Lisesi arasında kurulan işbirliğiyle takım arkadaşlarıyla birlikte sarı-lacivertli kulübe geçti ve burada kadın voleybol, basketbol ve atletizm takımlarının kurulmasına önayak oldu.

1967’de İngiltere’ye gidip, anestezi ihtisasını tamamlayıp yurda dönen Ayten Berkalp, 1970-1971’de ilk defa erkek spor kulübünün başkanlığına seçildi. Berkalp, “Kadın ve erkek arasında bir fark olmadığını göstermek istedim” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108