Müdür eleştirdi, müsteşar 'prosedür bu' dedi

banner37

Çanakkale Ortaokulu’nda okul aile birliği desteğiyle başlatılan kapalı spor salonu inşaatı için TC Yardım Heyeti’nin katkı sağladığı 175 bin TL’nin Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı tarafından engellendiği iddiası ortalığı karıştırdı

Müdür eleştirdi, müsteşar  'prosedür bu' dedi

Sedef BOŞNAK

Çanakkale Ortaokulu’nda okul aile birliği desteğiyle başlatılan kapalı spor salonu inşaatı için TC Yardım Heyeti’nin katkı sağladığı 175 bin TL’nin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı tarafından engellendiği iddiası ortalığı karıştırdı.

Okul müdürü Emin Özkalp, katkının, bakanlık müsteşarı tarafından engellendiğini öne sürerek, sert açıklamalarda bulundu ve tepki için bugün okullarında şok eylem yapılacağını açıkladı.

Müsteşar Mehmet Burhan ise, öğrenci ve öğretmenlerin güvenliği için, projesi olmayan hiçbir inşaat yapımına bütçe sağlanamayacağını vurguladı ve “prosedür bu” dedi.

 

Burhan: Güvenlik için proje şart   

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, TC Yardım Heyeti’nden sağlanan maddi yardıma engelleme varmış gibi lanse edilmesinin yanlış olduğunu belirterek, “Sorumluluklarımız var. Bahse konu inşaatın projesi yok, güvenlik için bu şarttı. Gerekli çalışma başlatıldı. İzinleri alınıp, güvenliği alındıktan sonra bütçe çıkartılacak” dedi.

Burhan, proje olmadan, ne TC Yardım Heyeti’nden ne de herhangi bir bütçeden, herhangi bir inşaatın inşası için bütçe çıkarılabileceğini vurguladı ve şeffaf bir ihale sürecinin şart olduğuna dikkat çekti.

Burhan şöyle devam etti:

“Proje şarttır. Projenin vizeden geçmesi ve keşiflerinin yapılması koşulu gereklidir. Daha sonra da şeffaf bir şekilde ihaleye çıkılmalıdır. Biz öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin güvenliğini sağlayacak bina yapmak durumundayız. Aksi halde sorumluluk bizim olur. Konu salonun projesi yok. Dolayısıyla bütçe aktarımı mümkün değil”.

“Okul müdürü hakkında soruşturma başlatıldı” konusunun da yanlış aktarıldığını sözlerine ekleyen müsteşar, şikayet olduğu gerekçesiyle okulun ziyaret edildiğini hatta bu ziyarete inşaat şube amirinin de katılarak bilgilendirme yaptığını sözlerine ekledi.

 

Özkalp: Şok eylem var

Çanakkale Ortaokulu Müdürü Emin Özkalp, okul aile birliği katkılarıyla karkası tamamlanıp, devamı için TC Yardım Heyeti’nden talep edilen katkının bakanlık tarafından engellenmesine büyük tepki gösterdi.

Özkalp, sosyal medya hesabından tepkisini dile getirdi ve gazetemize, bugün okulda şok eylem yapacaklarını açıkladı.

Özkalp, 6 yıldır bakanlığa ihtiyaçları konusunda dilekçe yazdıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bakanlık ihtiyacımızı karşılayacak adım atmayınca, kendi imkanlarımızla para biriktirmeye başladık. 6 yılda, kantin hesabı ve okul aile birliği katkısıyla 220 bin TL biriktirdik. İnşaata başladık, temeli attık, karkası çıktık. Ardından döviz bizi vurdu ve inşaat yarım kaldı. Biz de TC Yardım Heyeti’ne başvurduk. Heyetten bize, çatının yapımı için, 175 TL hibe çıktı. Maliye Bakanlığı’na parayı almak için gittiğimizde, yazının usulen yanlış olduğunu öğrendik. Bakan ‘ver’ dedi, müsteşarı vermedi. Müsteşar, bakanı takmadı”.

Özkalp, gerekli yazının yazılmaması halinde, yardım için verilmesi öngörülen miktarın 31 Aralık 2018’de geri gönderileceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER