Müebbet hapis, en ağır cezadır

banner37

Gazimağusa’da, David’s People Bistro-Cafe’nin kundaklanmasıyla ilgili tutuklanan 1’i azmettirici 3 kişi, yargıya kadar, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi. Ceza Davaları yargıcı Asafoğulları, ülkede kundakçılığın arttığına dikkat çekerek, vurguladı:

banner87
Müebbet hapis, en ağır cezadır
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK 

Gazimağusa’da, David’s People Bistro-Cafe’nin kundaklanmasıyla ilgili tutuklanan 1’i azmettirici, 3 kişi aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Meseleyle ilgili günlerdir poliste soruşturma maksatlı tutuklu bulunan Gürbüz Karagöz, Durmuş Doğan ve olayın azmettiricisi olduğu iddia edilen Bülent Çabas, dün mahkemeye çıkarılarak, işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere, 1.5 ay süresince hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gitti.

Kararı veren Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, kundakçılık suçunun, ülkede ve bölgede arttığına dikkat çekti ve konu suçun, Ceza Yasası’nın en ağır suçlarından biri olup, müebbet hapis cezasıyla cezalandırılan en ağır suç türü olduğuna vurgu yaptı.

Müebbet hapis cezasının, yasada en ağır ceza olduğunun altını çizen yargıç Asafoğlulları, “Kundakçılık, ağır ve vahim suçtur. Son yıllarda bu tarz suçlarda artış var. Cezayı verecek olan ağır ceza mahkemesidir ve bu tür suçlara ağır cezalar vermektedir. Suçla bağlantısı olan zanlıların, teminat koşulları hafif olamaz. En makul teminat koşulu cezaevidir” dedi.

 

“Haziran ayında tasarladılar”

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meselenin tahkikatını yürüten ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Eren Erdelhan’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis çavuşu Eren Erdelhan, 19 Haziran 2018’de, David’s People Bistro-Cafe’nin kundaklanmasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmasını, zanlıların etki edeceği oranında tamamladığını belirterek, mahkemeye talebini aktardı.

Meseleyle ilgili çok sayıda kamera görüntüsü ve temin ettiği telefon dökümlerini incelediğini kaydeden Eren Erdelhan, konu işyerini kundaklayan Gürbüz Karagöz ve Durmuş Doğan’ın evlerinde yaptığı aramada, olayda giydikleri kıyafetlerle, olayda kullanılan maske ve çakmağı bulup emare zapt ettiğini dile getirdi.

Zanlı Bülent Çabas’ın para karşılığında, Gürbüz Karagöz ve Durmuş Doğan’ı konu cafeyi kundaklaması için azmettirdiğini belirten tanık çavuş, konu suçun üç zanlı arasında, haziran ayı başında konuşulup tasarlandığına dikkat çekti.

Gürbüz Karagöz dışındaki her iki zanlının da konu suçları kabul etmediğine vurgu yapan tanık çavuş, Bülent Çabas’ın, olay sonrası zanlı Durmuş Doğan’ın birlikte yaşadığı eşine bin 200 TL nakit para verdiğini tespit ettiğini anlattı.

Bunun yanı sıra, Durmuş Doğan’ın, olaydan bir gün önce, Bülent Çabas ile telefonda sık sık 12 görüşme kaydı olduğuna vurgu yapan tanık çavuş, telefon dökümlerini incelemeye devam ettiğini ve zanlılar arasında incelenmeyen mesajların tahkikatını daha da aydınlatacağını ifade etti.

Tanık çavuş, Gürbüz Karagöz’ün, haziran ayından, Durmuş Doğan’ın da 2016’dan beridir ülkede kaçak olduğunu anlattı ve tüm olgular ışığında, mahkemeden, kaçak zanlıları cezaevine, ülkede yerleşik olan Bülent Çabas’ı da teminata bağlamasını talep etti.

 

Alakası yokmuş!

Söz verilmesi üzerine mahkemede şahsen hazır bulunan Durmuş Doğan, üvey oğlu olan Gürbüz Karagöz’ün konu suça kendi başına karıştığını ileri sürdü ve “Bülent Çabas arkadaşım. Olayla bağlantısı yok. David Cafe’nin kundaklanması hususu konuşuldu ancak sonra vazgeçildi. Oğlum kalkıştı bu işe, bizim suçumuz yok” diye kendisini suça bağlayıcı ifadeler kullanarak, cezaevi dışında bir önlem istedi.

Zanlı Bülent Çabas’ı savunan Avukat Niyazi Muruz, teminat talebine itiraz ederek, polisin, müvekkilini suça bağlayıcı delili bulunmadığını ileri sürerek, mahkemeden, Bülent Çabas’ı şartsız salıverilmesini istedi.

 

Tüm zanlılar suçla bağlantılı

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren yargıç, teminat safhasının yargılama safhası olmadığını anımsattıktan sonra, tüm zanlıların konu suçla bağlantısı olduğuna dair huzurunda yeterli şahadetin olduğu yönünde bulguya vardı.

Bulgusu ışığında, avukatın itirazını reddeden yargıç, ülkede kaçak statüdeki Gürbüz Karagöz ve Durmuş Doğan ile olayın azmettiricisi Bülent Çabas’a öngörülecek en makul teminat şartının cezaevi olduğunu söyledi.

Yargıç, zanlıları, mahkemede hazır olmalarını sağlamak maksadıyla 1.5 ayı geçmeyen bir süre, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne hükümsüz tutuklu olarak gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75