Müfettişler greve gitti, ehliyet sınavları yapılamadı

banner37

KTAMS’ın rotasyonlu çalışma sistemine geçilmesi talebiyle gerçekleştirdiği greve, Motorlu Araçlar ve Ehliyet Müfettişliği çalışanları da katıldı. Ehliyet müfettişleri grevde olduğu için Lefkoşa ve Girne’de ehliyet sınavına girmeyi bekleyen onlarca kişi mağdur oldu

Müfettişler greve gitti, ehliyet sınavları yapılamadı
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

   Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nın (KTAMS) pandemi sürecinde rotasyonlu çalışma sistemine geçilmesi talebiyle örgütlü olduğu iş yerlerinde başlattığı grev, mağduriyetlere neden oldu.

   Grev nedeniyle Motorlu Araçlar ve Ehliyet Müfettişliği çalışanları dün görev yapmadı, ehliyet sınavına girmeyi bekleyen onlarca kişi, saatlerce bekledi ancak bir sonuç alamadı. Şoför okulları yetkilileri, perşembe günü grev sebebiyle yapılamayan sınavların, düne ertelendiğini, şoför okullarının ise öğrencilerini sabah erken saatlerde sınav yerlerine topladığını fakat müfettişlerin greve devam ettiği bilgisini aldıklarını kaydetti.

Barış Tilki: Eylemi bir an önce bitirin, insanları mağdur etmeyin

   Şoför Okulları ve Çalışanları Yardımlaşma Kooperatif Başkanı Barış Tilki, KTAMS’ın grevi bir an önce bitirip insanları mağdur etmemesi gerektiğini söyledi.

Grevle birlikte uzun süreli kaosa sürüklendiklerini söyleyen Tilki, hükümetin bir an önce bu durumu çözmesi gerektiğini belirtti. Kendilerinin hali hazırda olan bir sıkışıklığının olduğunu söyleyen Barış Tilki, “Covid-19 nedeniyle insanlar zaten mağdur oluyordu, bu eylemlerle birlikte iyice çıkmaza girdik” dedi.

   Tilki sözlerine şu şekilde devam etti:

   “Eylemi kınamıyorum ya da eleştirmiyorum ama yangından mal kaçırır gibi eylem yapılmaz. Alelacele bir şekilde eylem yapma kararı almak ne kadar doğrudur? İnşallah kısa bir sürede bu sorunlar biter. Kavgaları bıraksınlar halkı ve ülkemizi düşünmeye başlasınlar.”

Emirzade Tilki: Ne açlıktan, ne de hastalıktan ölmek istiyoruz

   Bağımsız Şoför Okulları Birliği Başkanı Emirzade Tilki, KTAMS’ın grevi nedeniyle Motorlu Araçlar ve Ehliyet Müfettişliği’ninde greve gittiğini söyledi.

Tilki, grevin mağduriyet yarattığın söyleyerek, anlık ve günlük olarak alınan bu kararlardan birlik üyelerinin ve ehliyet almayı bekleyen vatandaşların olumsuz etkilendiğini vurguladı. Tilki, pandemi döneminin başında 3 aya yakın bir süre iş yerini kapattıklarını, çalışmadıklarını ve alınan kararları desteklediklerini hatırlattı.

   “Ne açlıktan, ne de hastalıktan ölmek istiyoruz” diyen Tilki, isyan noktasına geldiklerini söyledi.

Bağımsız Şoför Okulları Birliği Genel Sekreteri Cihan Aksertelde, ülkede yaşanan sıkıntıların hem maddi, hem manevi olarak tüm üyeleri çökerttiğine dikkat çekerek, ülkede günden güne artan vakaların da herkes için risk oluşturduğunu vurguladı.

Aksertel, tüm dünyada yaşayan insanların risk altında olduğunu, bir taraftan korunmaya çalışıp, bir taraftan işlerini yürütmeye çalıştıklarını belirterek, bunu kendilerinin de yapabileceğini ifade etti.

   “Sendikaların devlete karşı yaptıkları eylem kabul edilemez” diyen Aksertel, müfettişliğin rotasyon sistemine geçmesinin imkansız bir şey olduğunu, normal şartlarda bile müfettiş sayısının yetersiz olduğunu ve sınav sayısının az olduğunu savundu.

   Aksertel, birçok öğrencinin sınav gününü beklediğine dikkat çekerek, normal zamanda bile yer olmadığı için öğrencileri sınava koyamadıklarını ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75