banner6

Muhacerette 'vatandaşlık kuyruğu'

banner37

Muhaceret Dairesi'nin koridorları, seçim yasaklarının devreye girmesine bir gün kala KKTC vatandaşlığı almak isteyenlerle doldu, taştı. 9 Kasım 2017 tarihili Resmi Gazete'ye göre 231 kişiye daha yeni vatandaşlık verildi.

Muhacerette 'vatandaşlık kuyruğu'
banner99

Ceren ÖZBİL

Seçim yasaklarının devreye girmesinin bir gün öncesi olan dün, Muhaceret Dairesi'nin koridorları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşlığı almak isteyenlerle doldu taştı.

Birçok kişi, KKTC vatandaşlığı alabilmek için sabahın erken saatlerinde İçişleri Bakanlığı’ndaki Muhaceret Dairesi'ne gitti. Ancak öncelik sırası ilk gelenin olmadı. İşlemler, memurların önlerindeki dosyalarda yer alan isim sırasına göre yürütüldü.  Memurlar, ellerindeki listelere göre isim isim çağırarak işlem yaptı.

İki gruba ayrılıyor...

Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrasının (C) bendi uyarınca “Yurttaşlığa alınması Bakanlar Kurulu’nca zorunlu görülenler”

Vatandaşlıkların, Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sanayi, ticaret, turizm, sosyal ve ekonomik alanlarda yatırım yapmış olan veya bilim, teknik, siyaset veya kültür alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmet verebilecek kişiler” şeklinde tanımlanıyor.

231 kişiye yeni vatandaşlık verildi

9 Kasım 2017 tarihli resmi Gazeteye göre toplam 231 kişiye yeni vatandaşlık verildi. Bu 231 kişinin 14'ünü Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi uyarınca, 217'si ise (B) bendi uyarınca vatandaşlığa alındı.

Tartışmalar yaşandı...

KKTC vatandaşı olmak için dün Muhaceret Dairesi'ne giderek sıra bekleyenlerden alınan bilgiye göre, burada zaman zaman tartışmalar da yaşandı.

Hatta bir kişinin kalabalığa dayanamayıp düşüp bayıldığı bilgisine de ulaşıldı.

Çocuk, yaşlı herkes sıradaydı...

KKTC vatandaşlığı almak için sırada bekleyenler arasında çocuklar ve yaşlılar da vardı. Hatta bir annenin elinde üç- dört aylık bebeği ile sırada beklemesi dikkat çekti.

Dava sürüyor...

Bu arada Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP), 9 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 58 vatandaşlığın iptali için açtığı dava da görüşülmeye devam ediyor.

Davada, istisnai vatandaşlık içinden birinin dinlenmesi için mutabakata varılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104