Mühimmat yerleri, yerleşim birimlerinden uzak olmalı

banner37

Çatalköy bölgesinde çıkan ve yerleşim yerlerinin yakınında yer alan askeri cephaneliğe sıçrayıp patlamalara yol açan yangın, ülkede büyük panik yarattı. Bu dehşet verici olay, cephaneliklerin yerleşim birimlerine yakınlığının sorgulanmasına neden oldu

banner87
Mühimmat yerleri, yerleşim birimlerinden uzak olmalı
banner90
banner8

ÜLKE ALARMDA… Çatalköy bölgesinde dehşeti yaşatan yangın ve patlamalar, yerleşim yerleri yakınında yer alan askeri cephaneliklerin ve sivil halkın ulaşabileceği yerde bırakılan askeri mühimmatların neden olabileceği tehlikeleri bir kez daha gündeme taşıdı. Yangının cephaneliğe sıçraması nedeniyle büyük patlamalar meydana geldi, bölgedeki evlerin camları patladı, birçok kişi yaralandı. Olay ülkeyi alarma geçirdi

BİRÇOK KEZ BENZERİ OLAYLAR YAŞANDI… Benzer bir durum 1995’te, Beşparmak Dağları yangınında yaşanmıştı. Yine aynı cephanelikte patlama meydana gelmiş ve birçok kişi yaralanmıştı. Bunlar dışında da geçtiğimiz aralık ayında, Yuvacık’ta, 13 yaşındaki bir çocuk, bölgede bulunan mühimmatın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. 2018 yılının Ağustos ayında, Hamitköy’de yapılan yol çalışmasında, yine mühimmatların patlaması sonucu 2’si ağır, toplam 5 kişi yaralanmıştı. Ayrıca 2011 yılında da adanın güneyinde Mari’de patlama olmuş ve 12 kişi ölmüştü

“YERLEŞİM BİRİMLERİNDEN UZAK OLMALI”… Emekli Komutan Behçet Öznacar, yaşanan olayın çok üzücü ancak can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti. Bu olayın özellikle turizm sektörü açısından endişe verici olduğunu kaydeden Öznacar, Acapulco Otel’de yaşanan olayın sektörü etkileyeceğini ifade etti. Öznacar, mühimmat yerlerinin yerleşim birimlerinden uzak olması gerektiğini bildirdi

“KAOS ORTAMI YARATILMAMALI”… Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü Dr. M. Sadık Akyar, ülkede bir kaos ortamı yaratılmaması gerektiğini söyledi ve olayın nedeninin araştırmalar sonucunda ortaya çıkacağını belirtti. Akyar, ayrıca cephanelik yerlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti

Ceren ÖZBİL

Çatalköy bölgesi’nde çıkan ve bölgedeki askeri cephaneliğe sıçrayan yangın, yerleşim birimleri yakında yer alan askeri cephaneliklerin ve sivil halkın ulaşabileceği yerde bırakılan askeri mühimmatların neden olabileceği tehlikeleri bir kez daha gözler önüne serdi.

Yangının cephaneliğe sıçraması nedeniyle büyük patlamalar meydana geldi, birçok kişi yaralandı.

Benzer bir durum, 1995’te, Beşparmak Dağları yangınında da yaşanmıştı. Yine aynı cephanelikte patlama meydana gelmiş ve birçok kişi yaralanmıştı.

Ayrıca adanın güneyinde Mari’de meydana gelen patlamada da 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Bunlar dışında da geçtiğimiz aralık ayında, Yuvacık’ta, 13 yaşındaki bir çocuk, bölgede bulunan mühimmatın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

2018 yılının ağustos ayında, Hamitköy’de yapılan yol çalışmasında, yine mühimmatların patlaması sonucu 2’si ağır, toplam 5 kişi yaralanmıştı.

Emekli Komutan Behçet Öznacar ve Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü Dr. M. Sadık Akyar, benzer bir durumun tekrar yaşanmaması için alınabilecek önlemler konusunda bilgiler verdi.

Öznacar, mühimmat yerlerinin yerleşim birimlerinden uzak olması gerektiğini ifade ederken, Akyar da benzer bir şekilde mühimmat yerlerinin bulunduğu alanların yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağını ifade etti.

Öznacar: Üzücü bir olay

Emekli Komutan Behçet Öznacar, yaşanan olayın çok üzücü, ancak can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

Bu olayın özellikle turizm sektörü açısından endişe verici olduğunu kaydeden Öznacar, Acapulco Otel’de yaşanan olayın sektörü etkileyeceğini ifade etti.

“Yaşanmaması gereken bir olaydı”

Bu durumun normal şartlarda yaşanmaması gereken bir olay olduğunu kaydeden Öznacar, yetkililerin olayın nedenini araştırdığını ifade etti.

Öznacar, bu bölgelere mühimmat depoları kurulurken, söz konusu bölgenin yerleşim birimi olmadığını söyledi ve şöyle konuştu:

“Mühimmat depolarının yerleri incelenmelidir.

Zamanında bu depolar kurulurken, bu alanlar yerleşim birimi değildi ancak şu an oralarda yerleşim birimleri var. Bu nedenle bir düzenleme getirilmelidir ve yerleşim birimlerinden uzağa taşınmalıdır. Taşıma işlemi ise ekonomi ile bağlantılıdır. Bunların üzerinde toprak örtü olmalıdır. Tabii ki tüm bunlar yasalara ve tüzüklere uygun olarak yapılıyor.”

“Patlamamış mühimmat olabilir”

Bölgede patlamamış mühimmat olabileceğini ifade eden Öznacar, bu nedenle vatandaşların, polisin ve emniyet birimlerinin uyarılarını dikkate alması gerektiğini söyledi.

Öznacar, uyarıların dikkate alınmaması durumunda can kayıplarının olabileceğini belirtti ve hayvan otlatmak için bile söz konusu bölgeye yaklaşılmaması gerektiğini bildirdi.

“Tüm mühimmat depoları incelemeye alınmalı”

Behçet Öznacar, sadece bu mühimmat deposunun değil, ada genelindeki tüm mühimmat depolarının incelemeye alınması gerektiğini ve yerleşim yerine yakın olanların da buralardan uzak yerlere taşınması gerektiğini kaydetti.

Behçet Öznacar, benzer bir olayın 1995’te çıkan yanında da yaşandığını hatırlattı.

Akyar: Araştırmalar yapılıyor

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü Dr. M. Sadık Akyar, olaydan dolayı herkese geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bu olaydaki en önemli noktanın bir can kaybı olmaması olduğunu kaydeden Akyar, şöyle devam etti:

“Saat 01. 30’da, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’ne ait bir cephanelikte patlama meydana geldi.

Patlamanın şiddetiyle de etraftaki evlerin ve bir otelin camlarında kırılmalar meydana geldi. Patlama nedeni henüz açıklanmadı, yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkacak. Yangın mı patlamaya neden oldu, yoksa patlama sonucunda mı yangın çıktı bu yapılacak araştırmalar sonucunda belirlenecek.

Ancak ilk andaki görgü tanıklarının ifadeleri ve yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, önce küçük bir yangın çıktığı ve ardından patlama olduğu yönündedir. Daha sonra mühimmatlar, yangından dolayı etrafa yayıldı. Isı artıyor. Patlamanın şiddeti ile yayılan mühimmatlar da patlıyor.

Vatandaşları endişeye sürükleyen de bu”...

“Gerekli tedbirler alınacak”

Akyar, olayın şu an için kontrol altına alındığını söyledi ve çok küçük de olsa bazı patlamalar olduğunu ifade etti.

Büyük ihtimalle yine Türkiye’den inceleme timlerinin geleceğini belirten Akyar, daha sonra olayın aydınlanacağını ve gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.

Akyar, “Öncelikle büyük bir otelin yanında olduğu için hem yerli ve yabancı turistler, camların da kırılması ile endişelendi. Başbakan Ersin Tatar’ın açıklamalarına göre uçakta yerleri olanlar ülkeden ayrıldı. Bazıları başka otellere yerleştirildi. Tekrardan geçmiş olsun” dedi.

“Cephaneliklerin bulunduğu yerler tekrar gözden geçirilmelidir”

Akyar, cephaneliklerin yerleşim biriminin yakınında olmaması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Evet bu olay oldu. Ancak bundan da yine füze olayında olduğu gibi “bunun arkası gelir”, “zaten asker orada bunlar yaşanır” gibi şeylere girmemek lazım.

Gerekli tedbirler alınıp, gereken yapılmalıdır. Burada en önemli olan kimsenin burnunun kanamaması…

Tabii ki cephanelik yerleşim yerinin biraz daha dışında olması gerekir. Ancak baktığımızda bu cephanelik kurulduğunda yerleşim yeri yoktu. Ancak bu konunun da değerlendirileceğini ve gerekli tedbirlerin alınacağını düşünüyorum.

Burada bir olay yaşandı, bu olayın ardından bütün benzer birlik, tesis ve binalarda kontroller yapılır. Bunlarla ilgili hangi gerekli önlemler alınacaktır.”

“Ne olduğu bilinmeyen bir cisim görüldüğünde emniyet güçleri uyarılmalı”

Olumsuz olayların yaşanmaması adına, herhangi bir ne olduğu belirsiz cisme rastlandığında mutlaka polis, asker ve zabıta gibi emniyet güçlerine haber verilmesi gerektiğini söyleyen Akyar, “Hayvanlarını otlatmaya çıkaranlar olsun, yürüyüş yapanlar olsun, herhangi bir tanımadıkları cisme rastladıklarında, bunu mutlaka en yakın emniyet birimine bildirmelidir. Onlar da gerekli önlemleri alacaktır” dedi.

“Nedeni sigara izmariti bile olabilir”

Yangının nedeninin atılan bir sigara izmariti ya da rüzgar etkisiyle bölgeye gelen bir sigara izmariti de olabileceğine işaret eden Akyar, eğitim ve turizm ülkesi olan ülkemizde bunları darbeleyecek komplo teorileri üretilmemesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75