banner6

Muhteşem gösteri ayakta alkışlandı

banner37

Muhteşem gösteri ayakta alkışlandı
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Özel Eğitim ve İş Eğitimi Okulu’nun “Son Balo” isimli yılsonu gösterisi, önceki gece Raif Rauf Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleşti.

   Anlamlı gösteride, okul öğrencileri, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ölünden 8 ay önce katıldığı, Bursa Belediyesi’nin onuruna düzenlediği “Son Balo”yu canlandırdı.

   Baloda, DAÜ Müzik Öğretmenliği Programı Korosu’nun seslendirdiği şarkılar eşliğinde, özel gereksinimli öğrenciler, öğretmenlerinin desteğiyle vals yapıp, zeybek oynadı.

   Muhteşem gösteri, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar, bazı milletvekilleri ve izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Okulun tüm öğretmenleri ve öğrencileri, izleyenlere anlamlı ve unutulmaz bir gece yaşattı.

“KKTC’de 6 bin özel gereksinimli birey var”

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, etkinlikte kısa bir konuşma yaptı ve sosyal devlet olarak, özel gereksinimli çocukların ihtiyaçlarına cevap vermek için çeşitli boyutlarla çalışmalar yapmaya devam edeceklerini duyurdu.

   Özel gereksinimli bireylerin hayata hazırlanmasında büyük katkı koyan okul yöneticisine, öğretmenlere, öğrencilerin anne ve babalarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Ersin Tatar, özel gereksinimli çocukları hayata hazırlayıp, toplumun birer ferdi olarak ilgi göstermenin önemine değindi.

   Tatar, ülkede 6 bin özel gereksinimli birey olduğuna dikkat çekti ve “Bu sayı az değildir. KKTC, sosyal devlet olarak bu çocuklarımızın ihtiyaçlarına cevap vermek için çeşitli boyutlarla çalışmalar yapmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

   Eski bakan, Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek ve eşinin, özel eğitime duyduğu hassasiyete de vurgu yapan Cumhurbaşkanı, “Dinçyürek’in Özel Eğitim Yasası’nın Meclis’e getirilmesinde büyük emeği vardır. İnşallah önümüzdeki dönemde bu yasayı geçireceğiz” dedi.

   Tatar, ayrıca, Cumhurbaşkanlığı çatısı altında özel eğitime muhtaç çocukların çeşitli ihtiyaçlarının giderildiği komiteden de söz etti.

“Hiçbir birey toplumsal yapı dışında kalmamalı”

   Okul Müdürü Emir Ali Evcimen de, çeşitli türlerde yetersizliği olan bireylerin, toplum yaşamına tam katılımlarının sağlanmasının dünyanın gündemindeki en önemli konularından biri olduğunu ifade etti.

   Müdür Emir Ali Evcimen, dünyada, herkes için hizmetin, erişilebilirliğin ve eğitimin sıklıkla dile getirildiğine vurgu yaparak, bunun, özel gereksinimli bireyleri toplumdan ayrıştıran ve uzaklaştıran ayrımcılığın önüne geçilmesinin çağrısı olduğunu ifade etti.

   Evcimen, dünya nüfusunun yüzde 15’inin, yani bir milyar üzerindeki insanın, bazı yetersizlikle yaşamını sürdürmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

   Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek ise Özel Eğitim Yasası’nı geçirebilmek için gösterdiği çabayı sürdüreceğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104