banner6

'Mükemmel ilişkiler' teyit edildi

banner37

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Lübnan dışişleri bakanlarının, geçtiğimiz Çarşamba günü Beyrut’ta gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yaptıkları ortak açıklamada, “üç ülke arasındaki mükemmel ilişkileri” bir kez daha ortaya koydukları belirtildi.

'Mükemmel ilişkiler' teyit edildi
banner8

Kıbrıs Rum basınında çıkan habere göre üç bakan, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Lübnan’ın karşı karşıya kaldığı ortak hedefleri ve ortak sorunları da ele aldı.

Üç bakan tarafından yayımlanan ortak açıklamada, üç ülke arasındaki bölgesel diyaloğun, dayanışma ve  karşılıklı anlayışa hizmet ettiği konusunda uzlaşmaya vardığı, ayrıca  işbirliğinin geliştirilmesi yöntemlerini ele aldıkları belirtildi.

"Bölgenin çoğulcu karakteri korunmalı"

Üç bakan ayrıca farklı toplum ve etnik bileşenlerin barış içinde birlikte yaşaması biçiminde bölgenin çoğulcu karakterinin korunmasının önemini de vurguladı.

Doğu Akdeniz’in geniş bölgesindeki mülteci sorununa ilişkin olarak üç bakan, bu çok taraflı ve karma soruna çözümler bulunması için bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Terör faaliyetlerini de kınayan üç bakan, terörün, sadece bölgesel düzeyde değil küresel düzeyde de yayıldığına dikkati çekti. Üç bakan, bölgesel ve küresel işbirliğinin gerekliliğinden de bahsetti.

banner134

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Lübnan dışişleri bakanları, Suriye konusuna da değinerek Suriye’de siyasi çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 10:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104