Mülteci taşıyacaklarını itiraf ettiler

banner37

Güneşköy’deki bir tatil köyünün sahilinde, ülkeye yasa dışı olarak girecek olan Suriye uyruklu 16 kişiyi taşımak için bekleyen iki kişi, polisler tarafından suçüstü yakalandı

Mülteci taşıyacaklarını itiraf ettiler
banner90
banner8

“SUÇ ORTAKLARI OLABİLİR”… H.Ş., ve C.D., isimli zanlıları tutukluluk talebiyle dün mahkemeye çıkaran polis, zanlıların Türkiye’den gelecek Suriye uyruklu 16 mülteciyi taşımak için Güney Kıbrıs’tan biriyle anlaştıklarını itiraf ettiklerini belirterek, zanlıların başka suç ortaklarının da olabileceğine işaret ederek soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Mahkeme, zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına karar verdi.

Ahmet UÇAR

Güzelyurt’un Güneşköy bölgesinde yer alan bir tatil köyünün sahilinde araçlarıyla birlikte, Türkiye’den gelecek Suriye uyruklu 16 kaçak göçmeni taşımak için bekleyen H.Ş., ve C.D., isimli iki kişi önceki gün polis tarafından suçüstü yakalandı.


İki zanlıyı dün tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkaran polis, zanlıların verdikleri gönüllü ifadelerinde, kaçak göçmenleri taşımak için Güney Kıbrıs’tan biriyle anlaştıklarını itiraf ettiklerini belirterek, zanlıların başka suç ortakları da olabileceğini söyledi. Mahkeme, zanlıların soruşturma amaçlı olarak 3 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Sadi Sancak, zanlılar H.Ş., ile C.D.’nin “İnsan kaçakçılığına teşebbüs” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

banner134

Sancak, zanlıların 22 Nisan 2021 tarihinde, kullanmakta oldukları YB 665 ve HS 877 plakalı araçlarıyla Güzelyurt’a bağlı Güneşköy’de yer alan Eroza Tatil Köyü’nün sahiline gittiğini belirterek, henüz kimliği tespit edilemeyen Güney Kıbrıs’ta ikamet eden bir kişi ile irtibata girdiklerini kaydetti.


Zanlıların söz konusu şahısla Türkiye’den deniz yolundan yasa dışı olarak KKTC’ye gelmek isteyen Suriye uyruklu toplam 16 mülteciyi almak için anlaştığının belirlendiğini dile getiren Sancak, sahilde mültecileri beklemeye başladıkları sırada suçüstü yakalandıklarını ifade etti.


Sancak, zanlıların gönüllü ifade vererek suçlarını itiraf ettiğine işaret ederek, zanlıların suç ortağı olan kişilerin de olabileceğini dile getirdi.


Soruşturmanın devam ettiğine dikkat çeken Sancak, zanlıların verdiği gönüllü ifadelerin teyit ve tekzip edilmesi gerektiğini söyledi.


Sancak, serbest kalmaları durumunda tahkikata olumsuz yönde etki edebilecekleri üzerinde durarak zanlıların aleyhine 3 gün tutukluluk emri talep etti.


Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75