banner6

Mülteciler geri gönderilmeyi bekliyorlar

banner37

Kaplıca, Çınarlı ve Tatlısu’da tespit edilen mülteci sayısı 23’e yükseldi. Mülteciler gönderilmek üzere İskele Polis Müdürlüğü’nde misafir ediliyor

Mülteciler geri gönderilmeyi bekliyorlar
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Kaplıca, Çınarlı ve Tatlısu bölgelerinde geçtiğimiz pazar günü tespit edilen Suriyeli 21 mültecinin ardından, dün 2 mülteci daha tespit edildi.

İskele Polis Müdürlüğü’nde misafir edilen 23 Suriyeli mültecinin bir kısmının özel durumları olduğu için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin talebi üzerine Güney Kıbrıs’a, diğer mültecilerin de önümüzdeki günlerde Türkiye’deki sığınmacı kamplarına gönderilmeleri bekleniyor.

Bazı mültecilerin önceki gün sağlık şikâyetlerinde bulundukları belirtilirken, bu şikâyetlere İskele Polisi’nin özen gösterdiği ve sağlık sorunu olan mültecilerin Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tedavi edildikleri bildirildi.

İçişleri Bakanlığı’nın da polis müdürlüğünde misafir edilen mültecilerin temel ihtiyaçlarını gidermek için harekete geçtiği öğrenildi.

Saygın: Bazıları Güney’e gidebilir

Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Avukat Fatoş Sevim Saygın, polisin dün iki mülteci daha tespit ettiğini söyledi.

Fatoş Sevim Saygın, bu iki kişiyle de görüştüğünü kaydetti. Saygın, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin tespit edilen mültecilerin özel durumları olan bazılarının Güney Kıbrıs’a geçişlerine izin verilmesini talep ettiğini dile getirdi.

Fatoş Sevim Saygın, bu talebin ilk anda olumlu karşılandığını ve bugün bazı mültecilerin Güney Kıbrıs’a geçişlerine izin verilmesini beklediklerini belirtti.

İskele Polis Müdürlüğü’nde misafir edilen mültecilerin bazılarında sağlık sorunu oluştuğunu ifade eden Saygın, polisin gerekli ilgiyi göstererek sağlık şikâyeti olan mültecileri Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne götürerek tedavi olmalarını sağladığını bildirdi.

Güçlüsoy: İhtiyaçları karşılandı

İçişleri Bakanlığı Genel Koordinatörü Durali Güçlüsoy ise, dün İskele Polis Müdürlüğü’nde misafir edilen mültecilerin yiyecek, giyecek ve benzeri ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

Mültecilerin Türkiye’deki sığınma kamplarına gönderilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ile yazışma gerçekleştirdiklerini anlatan Güçlüsoy, bu yazışmaların neticeye kavuşmasının ardından uygun koşullarda mültecileri Türkiye’deki sığınma kamplarına göndereceklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 08:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104