Mülteciler, karantinaya alınmalı

banner37

Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Fezile Osum, Karpaz bölgesinde karaya vurarak yan yatan teknedeki 175 mültecinin geri gönderilmelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti ve bir uyarıda bulundu:

banner87
Mülteciler, karantinaya alınmalı
banner90
banner99

“SIĞINMA HAKKI TEMEL BİR HAK”… Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Fezile Osum, mülteci ve sığınma hakkının temel bir hak olduğunu belirterek, ülkeye sığınan mültecilere dayanışma ruhu içerisinde yardım eli uzatılması ve İngiltere’den gelen öğrenciler gibi maksimum düzeyde karantina altına alınarak sağlık hizmeti sunulması gerektiğini vurguladı.


Ahmet UÇAR


Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Fezile Osum, Boltaşlı ve Taşlıca arasında sahile sürüklenerek yan yatan teknedeki 175 mültecinin, geri gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, 30 kadın, 69 çocuk ve 76 erkekten oluşan mültecilerin de, yurt dışından gelen herkes gibi karantina altına alınması ve gerekli sağlık hizmetlerinin verilmesi gerektiğini söyledi.


Mülteci ve sığınma hakkının temel bir hak olduğunu belirten Osum, ülkeye sığınan mültecilere dayanışma ruhu içerisinde yardım eli uzatılması gerektiğinin altını çizerek, halkın büyük bir çoğunluğunun güzel bir dayanışma örneği göstererek yardım etmesini mutlulukla karşıladıklarını ancak duyarsız bazı kişilerinse sosyal medya hesaplarından, bu kişilerin geri gönderilmeleri yönünde çağrılarda bulunduğuna dikkat çekti.

“Mülteci ve sığınma hakları temel bir hak”


Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Fezile Osum, mülteci ve sığınma hakkının temel bir hak olduğunu belirterek, ülkeye sığınan mültecileri başka ülkelere göndermenin kabul edilemez bir yaklaşım olduğunu kaydetti.


Osum, mülteci haklarının temel bir hak olduğunu dile getirerek, ülke olarak sorumluluk alınması gerektiğine vurgu yaptı.


Mültecilere yardım noktasında halkın büyük bir mücadele örneği gösterdiğine işaret eden Osum, bu durumun bir insanlık meselesi olduğunu açıkladı.

“KKTC sorumluluktan kaçıyor”


Osum, KKTC’nin mülteci ve sığınmacı hakları noktasında şimdiye kadar sorumluluk almaktan kaçtığını ifade ederek, ülkeye sığınan ve zor durumda olan tüm mültecilerin başka ülkelere gönderildiğini anımsattı.


Söz konusu mültecilerin Güney Kıbrıs’a ve Türkiye’ye gönderdiğini hatırlatan Osum, ancak Güney Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin şu an mülteci kabul etmediğini bildirdi.


Osum, ülkeye sığınmak zorunda kalan mültecilere yardım noktasında ülke olarak “elimizi taşın altına koymalıyız” yaklaşımında olunması gerektiğine dikkat çekerek, ülkeye sığınan mültecilerin sığınması gerektiğini anlattı.

“Dayanışma içinde olunmalı”


Mültecilerin ülkeye iki şekilde geldiğine işaret eden Osum, bunların düzensiz/yasa dışı ve düzenli/yasal yollardan gerçekleştiğini belirtti.


Osum, ülkeye yasa dışı yollardan gelen mültecilerin dava edildiğine ve bu nedenle hapsedildiğine dikkat çekerek, bu insanların cezalandırılmaması ve burada kalması gerektiğinin altını çizdi.


Ülke olarak hassas bir dönemden geçildiğini ifade eden Osum, halkın böyle bir dönemde dayanışma içerisinde olarak mağduriyet yaşayan mültecilere yardım eli uzatması gerektiğini açıkladı.


Osum, mültecilerin ülkeye sığınması sonucunda yanı başımızda bulunan savaşın tekrar hatırlandığını kaydederek, vicdanlı bir şekilde hareket edilmesi gerektiğine işaret etti.

“İngiltere’den gelen öğrencilere alınan önlemler mülteciler için de geçerli olmalı”


Osum, söz konusu mülteciler için de Koronavirüs riskinin söz konusu olduğunu söyleyerek, aynı durumun İngiltere’den gelen öğrenciler için geçerli olduğunu kaydetti.


Koronavirüsü’ne karşı sağlık tedbiri alabilmek adına yurtdışından gelen herkesin maksimum düzeyde karantina altında tutulması gerektiğini dile getiren Osum, söz konusu 175 kişilik mültecilerin sağlığını korumak için de gereken sağlık tedbirlerinin alınması gerektiğini kaydetti.

“KKTC’de mülteci ve sığınma hakkı uygulanmıyor”


Osum, ülkeye sığınan mültecilere İnsan Hakları çerçevesinden bakıldığında temel bir hak olan sığınma hakkının tanınması gerektiğini ifade ederek, bu yönde çeşitli girişimlerde bulunduklarını ancak KKTC’nin bu hakkı tanımadığını söyledi. Osum, dayanışma ruhu içerisinde elini taşın altına koyan herkese teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108