Mültecilerin dramı

banner37

Dumlupınar’daki askeri yasak bölge içinde, Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken yakalanan 14 mültecinin 12’si cezaevine gönderilirken, iki çocuğun Güney Kıbrıs’a gönderilmesine karar verildi.

Mültecilerin dramı
banner90
banner8

Emine UYSAL

Dumlupınar’da askeri yasak bölge içinde Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan yaşları 14 ile 40 arasında değişen, üçü kadın, ikisi çocuk, 14 Suriyeli mülteci, dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mersin’den 17 Ekim’de bir tekneyle yola çıkarak henüz bilinmeyen bir sahilden KKTC’ye giren ve Lefkoşa’nın Dumlupınar bölgesindeki askeri yasak bölge içerisinde Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken yakalanan mülteciler, cezaevine gönderildi. İki çocuk mülteci ise, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin girişimiyle Güney Kıbrıs’taki akrabalarının yanına gönderilecek.

“Birinci Derece Askeri Yasak Bölgeyi İhlâl” suçlamasıyla tutuklanan 14 mülteci, dün öğleden sonra Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

12 mülteci hakkında 10 günü aşmayan süreyle Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmaları yönünde karar üretilirken, 14 ve 16 yaşındaki iki erkek çocuğun, Güney Kıbrıs’a gönderilme işlemleri tamamlanıncaya kadar SOS Çocuk Köyü’nde kalmaları kararlaştırıldı.

banner134
Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Erkut Öztürk’ü dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Öztürk, iki çocuk mülteci için BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin KKTC Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı ile yaptığı girişim sonucunda Güney Kıbrıs’a gönderilmeleri yönünde karar alındığını söyledi.

Öztürk, 12 zanlının 19 Ekim tarihinde, saat 21.45 sıralarında, Lefkoşa’da Dumlupınar bölgesinde, yetkili makamdan izinsiz gizlice GRKY bölgesine geçmek maksadıyla birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlâl ettikleri sırada suçüstü tespit edilerek tutuklandıklarını anımsattı.

Polis memuru Erkut Öztürk, zanlıların 17 Ekim’de Mersin’den bir tekne ile yola çıktıklarını ve 19 Ekim’de onaylanmamış bir limandan KKTC’ye izinsiz giriş yaptıklarının belirlendiğini kaydetti.

Tahkikatın tamamlandığını söyleyen Öztürk, zanlıların tutuklu yargılanmasını talep etti. Zanlıların avukatları itiraz etmedi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, mültecilerin 10 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmalarına emir verdi.

Reynar, ayrıca iki mülteci çocuğun BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin, KKTC ile girişimi sonucunda güneye gönderilmeleri talebine bulgu yapıp, bu süreçte SOS Çocuk Köyü’nde kalmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75