“Müşavirlik” ortadan kaldırılıyor

banner37

Anayasa Mahkemesi, müşavirlikle ilgili “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasası”nın iptali için yapılan başvuruyu reddetti

“Müşavirlik” ortadan kaldırılıyor
banner90
banner99

YENİ MÜŞAVİRLER YARATILMAYACAK… “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasası”nın iptali için yapılan başvuru, Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Böylece “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasası” uygulanmaya devam edecek ve yeni müşavirler yaratılmayacak

SON 1.5 YIL DA YASA KAPSAMINDA… Bu yasa, yasanın yürürlüğe giriş tarihi olan 9 Mayıs 2018’de görevde olup müşavirlik hakkı kazanmamış olanları ve bundan sonra kamunun üst kademelerinde göreve alınacak kişileri kapsıyor. Buna göre, üçlü kararname ile kamuda üst kademe yöneticiliğine atanan kişiler, görevden alındıklarında eski görevlerine geri dönecek ve o görevdeyken aldığı maaşı alacak. Bilindiği üzere söz konusu yasa, 9 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti

“ARTIK MÜŞAVİRLİK OLMAYACAK”… Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Halkın Partisi (HP) üyesi Avukat Serkan Mesutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin bu başvuruyu reddetmesinin “artık müşavirlik olmayacak” anlamına geldiğini söyledi. Mesutoğlu, bu yasal değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra atanan kişilerin, müşavir olmayacağını belirtti

Ceren ÖZBİL

Anayasa Mahkemesi, müşavirlikle ilgili “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasası”nın iptali için yapılan başvuruyu reddetti.

Böylece “Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında (Değişiklik) Yasası” uygulanmaya devam edecek.

Söz konusu yasa, bu yasanın yürürlüğe giriş tarihi olan 9 Mayıs 2018’de görevde olup müşavirlik hakkı kazanmamış olanları ve bundan sonra kamunun üst kademelerinde göreve alınacak kişileri kapsıyor.

Buna göre, üçlü kararname ile kamuda üst kademe yöneticiliğine atanan kişiler, görevden alındıklarında eski görevlerine geri dönecek ve o görevdeyken aldığı maaşı alacak.

Görevden alınan üst kademe yöneticileri, daha önce bulunduğu göreve başka birinin getirilmiş olması durumunda ise öğrenim durumları, uzmanlık alanları göz önünde bulundurularak yeni bir göreve atanacak.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Halkın Partisi Üyesi Avukat Serkan Mesutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin bu başvuruyu reddetmesinin “artık müşavirlik olmayacak” anlamına geldiğini söyledi.

Mesutoğlu, bu yasal değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra atanan kişilerin müşavir olmayacağını anlattı.

“2018’den sonra atananları da kapsıyor”

Mesutoğlu, bu yasanın yürürlüğe giriş tarihinin ardından üçlü kararname ile üst kademe yöneticiliğe atanan kişilerin de müşavir olamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

banner134
“Eğer bu yasa, anayasaya aykırı bulunsaydı, işte o zaman bu 1.5 yılda ataması yapılanlar görevden alınmaları halinde müşavir olacaklardı. Ancak, Anayasa Mahkemesi yasaya uygunluk verdiği için değişikliğin yapılmasından, anayasa mahkemesi kararına kadar olan süreçte ataması yapılanlar müşavir olamayacaklar”.

Yasada neler var?

Müşavir olmazlar

Bu yasanın değiştirilmiş şekliyle yürürlüğe girmesinin ardından üst kademe yöneticiliği görevine atanan kişiler, görevden alınmaları halinde müşavir olmazlar ve müşavir statüsü kazanmazlar.

Bu kişiler Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından üst kademe yöneticiliğine atanmadan önce bulundukları kadrolara, görevden alındıkları tarih itibarıyla geri döndürülürler.

Kadro fazlası olarak atanırlar

Üst kademe yöneticisi atanmadan önce bulundukları kadrolara ilişkin mevzuata bakılmaksızın, bu bent kuralları uygulanır ve görevden alındıkları tarih itibarıyla, üst kademe yöneticisi atanmadan önceki kadrolarına Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından kadro fazlası olarak atanırlar.

Üst kademe yöneticisi atanmadan önceki kadrosu üst kademe yöneticisi sayılmayan diğer yöneticiler hizmet sınıfında bulunan ve bir kurumun, dairenin, şubenin veya birimin yöneticilik görevlerini yürüten bir kadro olması halinde Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından denk bir kadroya atanırlar.

Bunun mümkün olmaması halinde üst kademe yöneticiliğine atanmadan önce bulunduğu kadrosuna ilişkin mevzuata bakılmaksızın, bu bent kuralları uygulanır ve üst kademe yöneticiliğine atanmadan önce bulunduğu kadrosuna Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından kadro fazlası olarak atanırlar.

Üst kademe yöneticiliği görevine atanmadan önce Öğretmenler Yasası kapsamında müdür kadrosunda görev yapanlar, üst kademe yöneticiliği görevinden alınmaları halinde görevden alındıkları tarih itibarıyla Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından Öğretmenler Yasası kapsamındaki müdür kadrosuna geri döndürülürler.

Müdür kadrosuna geri döndürülenler, üst kademe yöneticiliği görevine atanmadan önce görev yaptıkları okuldaki müdürlüğün dolu olması halinde Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından, eğitim işleri ile görevli bakanlığa uzmanlık alanlarına uygun görevlerde çalıştırılmak üzere görevlendirilirler.

Kadro fazlası olarak atanan kişilere Kamu Görevlileri Yasasının 58’inci maddesinin (4)’üncü fıkrasının (B) bendinde ve Kamu Sağlık Çalışanları Yasasının 59’uncu maddesinin (2)’nci fıkrasının (B) bendinde yer alan alt derecelerin görev, yetki ve sorumluluklarının yürütülmesine ilişkin kurallar uygulanmaz.

Bu madde kapsamında kişi, üst kademe yöneticiliği görevine atanmadan önce bulunduğu kadronun maaşını alır.

Bu kişiye, üst kademe yöneticisi olarak görev yaptığı her hizmet yılına karşılık bir kademe ilerlemesi verilir.

Bu madde kapsamındaki kamu görevlisinin, üst kademe yöneticisi olarak hizmette geçirdiği her süre, derece yükselmeleri ile sınıf değişikliklerinde dikkate alınır ve bu her süre için performans değerlendirme koşulu aranmaz.

Bu madde amaçları bakımından, “denk kadro”; aynı hizmet sınıfında bulunan aynı alt hizmet sınıflarını, aynı öğrenim koşulunu, aynı derece ve baremdeki aynı ve/veya benzer görevleri anlatır.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75