Musluklardan yeniden su akmaya başladı

banner37

Geçitköy Barajı’na önceki gün akmaya başlayan Türkiye’den gelen su, dün itibarıyla sisteme verildi ve ülke genelindeki yerleşim yerlerine ulaştı

Musluklardan yeniden su akmaya başladı
banner99

“GAZİMAĞUSA HATTINDA PATLAK MEVCUT”… Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Türkiye’den gelen suyun ülke geneline sorunsuz olarak ulaştığını belirterek, sadece Gazimağusa hattında bir patlağın mevcut olduğunu ve tadilat yapılır yapılmaz birkaç gün içinde su verileceğini açıkladı. Deveci, 9 aydır su akışı olmayan boru ve depolara tazikli su verilmesi nedeniyle tortuların kalmasıyla suyun renginde değişiklik olmasının normal olduğunu da söyleyerek, sisteme verilen suyun gerekli tahlil ve arıtılmasının yapıldığını, bu nedenle endişeye gerek olmadığını dile getirdi.

Funda ÖZSAKINÇ

   Su temin projesi kapsamında boru hattındaki 9 aylık tamir sürecinin tamamlanması üzerine önceki gün Türkiye’den gelen su, Geçitköy Barajı’nı doldurmaya başladı ve dün itibarıyla sisteme verilen arıtılmış su ülke genelindeki yerleşim yerlerine ulaştı.

   Günler sonra musluklardan yeniden akmaya başlayan suyun rengindeki değişiklik halkı endişelendirirken, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, 9 aydır su akışı olmayan boru ve depolardaki tortunun şiddetli su akışıyla kalktığını ve suyun rengindeki değişikliğin bundan kaynaklandığını belirtti.

   Deveci, gerekli tahlil ve arıtmalar yapılmadan sisteme su verilmediğinin altını çizerek, halka endişe etmemeleri çağrısında bulundu ve birkaç gün içerisinde suyun renginin normale döneceğini söyledi.

   Proje kapsamında, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan yıllık 75 milyon metreküp su, dünyada ilk kez uygulanan “askıda geçiş sistemi” ile Geçitköy Barajı’na 5 yıl kesintisiz olarak iletilmişti. Ancak, bu yıl ocak ayı itibariyla borularda oluşan sorunun 9 aylık tamir sürecinden sonra 7 Ekim’de tekrar Geçitköy Barajı’na su iletildi. Aylardır susuzluk yaşayan KKTC halkı, dün itibarıyla çeşmelerden akan su ile rahat bir nefes aldı.

banner134

“Gazimağusa hattında patlak mevcut”

   Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci’nin KIBRIS’a verdiği bilgiye göre, dün itibarıyla KKTC’deki tüm musluklardan arıtılmış su akmaya başladı. Deveci, şebekenin sadece Gazimağusa hattında patlak olduğundan dolayı tadilatın yapılacağını, bu hatta da suyun birkaç gün içerisinde verilebileceği bilgisini verdi.

   Deveci, diğer ilçelerdeki hatlarda bir sorun yaşamadıklarını belirterek, “Galvaniz olan, arızalı ve eski olan diğer tüm hatlar ve depolar da tespit edilerek, depoların doluluk oranları ekiplerimiz tarafından çıkarılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Gelen suyun kalitesinde düşüklük yok”

   Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Türkiye’den gelen suyun gelişinde, arıtılmasında ve dağıtılmasında herhangi bir sorun yaşanmadığını kaydederek, “Gelen suyun kalitesinde düşüklük yok, suyun kirliliği, kontrolü ve tahlilleri yapılmadan asla halka depolara girmez. Tüm tahlilleri biter, sonuçları alınır o zaman Çamlıbel’deki arıtmaya gider ve oradan da dağıtıma başlanır” dedi.

   “9 aydır kullanılmayan hattın içerisinde elbetteki tortular oluşur” diyen Deveci, suyun kirli geldiğini iddia eden vatandaşlara, “Suyu kullanacak vatandaşlarımızın içleri rahat olsun, aylardır kullanılmayan su hattına ve belediye depolarına su bir anda şiddetle verilince içerisindeki tortular hareketlenip suyu bulandırdı. Bir süre akıttıktan sonra su tekrar berrak halini alacaktır. Bu konu, ekiplerimizin takibi altındadır” diye yanıt verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75