Mustafa Bozkurt'ta görme kaybı var!

Gazimağusa’da, gürültü yüzünden çıkan tartışmada, Mustafa Bozkurt’u ciddi şekilde darp edip vahim bedensel zarara uğratan Osman Kapısız, yargılanmak üzere 45 günü geçmemek kaydıyla cezaevine gönderildi. Tanık polis, müştekinin durumuyla ilgili bilgi verdi

Mustafa Bozkurt'ta görme kaybı var!

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, gürültü yüzünden çıkan tartışmada, Mustafa Bozkurt’u ciddi şekilde darp eden Osman Kapısız aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Meseleyle ilgili günlerdir poliste tutuklu bulunan ve benzer sabıkası olan Osman Kapısız, işlediği iddia edilen suçlarla ilgili, ileride yargılanmak üzere 45 günü geçmemek kaydıyla, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına hazır bulunan Savcı İlhan Damdelen, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Raif Safa’yı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Raif Safa, zanlının, 29 Temmuz 2018’de, saat 03.15’te, aralarında gürültü yüzünden çıkan tartışma sonucu, aracında oturan Mustafa Bozkurt’u, yumruk ve tokat atarak, ciddi şekilde darp edip vahim bedensel zarara uğrattığını söyledi.

Müşteki Mustafa Bozkurt’un yüzünde morluklar olup, sağ gözünde görme kaybı olduğuna dikkat çeken Raif Safa, elde ettiği kamera kayıtları ve görgü tanığı ifadelerinden, zanlının konu suçu işlediğini tespit ettiğine vurgu yaptı.

Safa, zanlının, benzer iki sabıkasının yanı sıra, adam öldürme dahil, darp, rahatsızlık ve kavga gibi suçlardan da 40 sabıka kaydı bulunduğuna vurgu yaptı ve mahkemeden, kaçma ihtimali olan zanlıyı, 3 ay süresince hükümsüz tutuklu olarak cezaevine göndermesini talep etti.

“Asla kaçmam”

Zanlı Osman Kapısız’ı savunan avukat Alper Dede, cezaevi talebine itiraz edip, tanık polisi, doğruları söylememekle suçladıktan sonra, zanlı dahil mahkemeye 2 tanık dinletti.

Müvekkilinin son 5 yıldır hiçbir suça karışmadığına, birçok sabıkası olmasına karşın hiçbir zaman kaçmaya yeltenmediğine de vurgu yapan Alper Dede, tanık polisinin beyanlarının doğru olmadığını ileri sürdü.

Alper Dede, ayrıca, müştekideki hasarın ciddi ve vahim olmadığını da iddia ederek, Osman Kapısız ve Kapısız’ın patronu Halil Kartal’ı yeminli şahadete çağırdı.

Osman Kapısız, mahkemede, “Başka ülke vatandaşlığım yok. Çocuklarıma çok düşkünüm. Asla kaçmam. Gününde mahkemede hazır olacağım” diyerek, kaçmayacağına dair söz verdi.

Osman Kapısız’ın patronu Halil Kartal ise, Kapısız’ı kardeşi gibi sevdiğini belirttikten sonra, birçok mal varlığının koçanını mahkemeye emare yapıp, “Kapısız asla kaçmaz” şeklinde konuşarak, adı edilene kefil olduğunu beyan etti.

3 ay uzun, 45 gün cezaevi

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, zanlının yargılanacağı mahkemenin ağır ceza mahkemesi olduğuna vurgu yaptı.

Ciddi darp suçunun yasada 7 yıl hapis cezası öngördüğüne dikkat çeken Yargıç Asafoğulları, konu suçun ciddiyetine ve ağırlığına değindi.

Teminata ilişkin dikkate alınan kriterlerin belli olduğunu söyleyen yargıç, zanlının yargıdan kaçmanın yanı sıra yargılamanın seyrini de sekteye uğratabileceğine, tanıklara etki edebileceğine değinerek, talep edilen süreyi uzun buldu.

Yargıç, zanlıyı, davaları görüşülünceye değin 45 günü geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER