banner6

Mutabakat ve uyum var

banner37

Meclis Başkanı Sibel Siber, temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Mutabakat ve uyum var
banner99

Çavuşoğlu ile beraberindeki heyeti Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı karşıladı.

Siber, Çavuşoğlu’nu Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

İlk sözü konuk bakana bırakan Siber, Çavuşoğlu’nu ülkede görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Süreç Rumların kabul edilemez ön şartları nedeniyle tıkandı”

Mevlüt Çavuşoğlu, TC Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanı ile bakanlardan Siber’e çok selam getirdiğini söyledi.

Müzakere sürecinde Rumların kabul edilemez ön şartlar nedeniyle tıkanma yaşandığını kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, bu konuyu değerlendirmek üzere geldiklerini aktardı.

“Yol haritası ve durum tespiti konusunda uyum var...”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Müzakereci Özdil Nami ve uzmanların da yer aldığı heyetler arası görüşmelerde Kıbrıs konusunda değerlendirmeler yaptıklarını, hükümet kanadı ile Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin başkanlarının da kendilerine katıldığını söyleyen Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Yol haritamız ne olacak, hangi adımları atacağız bunları değerlendirdik. Memnuniyetle söyleyebilirim ki hem izleyeceğimiz yol haritası hem de durum tespiti konusunda mutabakat var, uyum var. Bu da Cumhurbaşkanı’nın, siyasi partilerin ve müzakere heyetinin Türk halkının menfaatlerini koruma kararlığının göstergesi.”

“Süreci destekliyoruz... Türk halkının yanındayız”

Sürece objektif baktıklarını da belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye olarak süreci destekliyoruz. Türk halkının yanındayız. O nedenle bu kritik aşamada buradayız” vurgusunda bulundu.

Siber: Birinci arzumuz çözüm ama olmazsa dünya bedelini bize ödetmemeli

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıslı Türklerin geçmişten bu güne kadar iki toplumlu, iki kesimli ve siyasi eşitliğe dayalı çözüm istediğini, bunun da haklı bir istek olduğunu söyledi.

Bu normların Birleşmiş Milletler tarafından kabul gördüğünü de kaydeden Meclis Başkanı, “Bunların tartışılır olması kabul edilemez. Ümit ediyorum ki dünya bunu gerçeği farkında olur” dedi.

“Birinci arzumuz çözüme ulaşmak ama elimizde olmayan nedenlerden dolayı, Rum tarafının ayak sürümesi nedeniyle bir çözüm gerçekleşmezse dünya bunun bedelini bize ödetmemeli” diyen Siber, müzakerelerin olumlu sonuçlanmasını diledi.

Siber, eğer müzakereler olumlu sonuçlanmazsa bunun sebeplerinin objektif şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, böyle bir değerlendirmeden sonra izolasyon ve ambargoların son bulması gerektiğini de kaydetti.

Bu arada, kabulde TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Büyükelçi Ahmet Muhtargün, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Bakan Danışmanı Yasin Ekrem Selin, Elçi Ali Murat Bahçeri ile beraberindeki diğer heyet üyeleri eşlik etti.

Meclis Başkanı Sibel Siber’e ise Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Özel Kalem Müdürü Ahmet Muratoğlu ile Meclis Dışilişkiler ve Protokol Müdürü Resa Savaş Paşaoğluları eşlik etti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 19:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104