banner6

Müteahhitler 2 yılı aşkın süredir kamu ihalelerine teklif veremiyor

banner37

Müteahhitler 2 yılı aşkın süredir  kamu ihalelerine teklif veremiyor
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın “hayal kırıklığına uğradım” dediği Girne-Alsancak anayolu için açılan ihaleye hiçbir müteahhidin teklif vermemesi konusuna açıklık getiren Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, İhale Şartnamesi’nin güncellenmesini beklediklerini, bu nedenle de KKTC’li müteahhitlerin 2 yıldır hiçbir kamu ihalesine teklif veremediğini belirtti.  

   KIBRIS’a konuşan K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Maliye Bakanlığı’nın fiyat farkının verileceğine yönelik genelge yayınlamasını beklediklerini açıklayarak ihaleye katılmak için bu uygulamanın İhale Şartnamesi’ne eklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

   Kamu İhale Yasası’nda fiyat farkı uygulamasının hangi durumlarda nasıl verilmesi gerektiğine yönelik madde olduğuna dikkat çeken Gürcafer, bu yasa uygulanmadığı için iflas eden müteahhitler olduğunu ifade etti.

   Gürcafer, pandeminin yarattığı olumsuzlukların üstüne Rusya-Ukrayna savaşının yaşanmasından sonra dünyada küresel bir kriz yaşandığını söyleyerek akaryakıt ve petrol fiyatlarının da olumsuz etkilendiğini vurguladı.

“Fiyat farkı uygulaması için genelge bekliyoruz ”

   Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Planlama ve İnşaat Dairesi’nin inşaat malzeme fiyatları ve maliyetlerini belirleyen bir birimi olduğunu ifade ederek buna göre birim fiyatlarının yayınlandığını ve keşif bedeli hazırlandığını açıkladı.

   Gürcafer, İhale Mevzuatı’na göre keşif bedelinin üstünde teklif verilemeyeceğini belirterek Girne-Alsancak yolu ihalesinin ilk açıldığı zaman birim fiyatlarının güncel olmadığını, mart ayı fiyatıyla açıklandığını belirtti.

   Bu nedenle ihaleye teklif vermeyeceklerini açıkladıklarını kaydeden Gürcafer, ihalenin ertelendiğini ve birim fiyatlarının haziran ayına göre güncellediğini kaydetti.

   Gürcafer, birim fiyatlarının güncellenmesine karşın fiyat farkı uygulamasının müteahhitlere verileceği yönünde yapılan açıklamalara uyulmadığı için bu ihaleye de teklif verilmediğini söyledi.

   Ülkemizdeki ihale sisteminin sabit fiyat olduğunu söyleyen Gürcafer, “ihaleyi kaç paraya alırsanız o paraya bitirmek zorundasınız ama ihale anlaşmasının imzalandığı günden itibaren günün koşullarına göre fiyat farkı sağlanması gerekir” şeklinde konuştu.

   Gürcafer, Maliye Bakanlığı’nın fiyat farkının verileceğine yönelik genelge yayınlaması gerektiğini ifade ederek bu ihaleye katılmak için fiyat farkı uygulamasın İhale Şartnamesi’nin içerisine girmesini bekledikleri vurguladı.

   Türkiye’nin ülkemizde ihale alan müteahhitlere fiyat farkını verdiğini açıklayan Gürcafer, Maliye Bakanlığı’ndan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı “Bizim devletimiz bize vermiyor” dedi.

   Gürcafer, ihale konusu gündeme geldiğinden beridir bu hususlardaki uyarılarını sürekli dile getirdiklerini kaydederek İhale Komisyonu’na, Karayolları ve Planlama İnşaat Dairesi’ne bunları bildirdiklerini söyledi.

   Kamu İhale Yasası’nda fiyat farkı uygulamasının hangi durumlarda nasıl verilmesi gerektiğine yönelik madde olduğuna dikkat çeken Gürcafer, bu yasanın uygulanmadığı için iflas eden müteahhitler olduğunu ifade etti.

   Gürcafer, pandeminin yarattığı olumsuzlukların üstüne Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yaşanmasından sonra dünyada küresel bir kriz yaşandığına dikkat çekerek bunun akaryakıt ve petrol fiyatlarını olumsuz etkilediğini vurguladı.

“Şartname güncellenmezse kimse teklif vermez”

   1 ton asfalt üretmek için 7 litre yakıt gerektiğini belirten Gürcafer, Girne-Alsancak yolunda 30 bin ton asfalt var ise 210 bin litre yakıta ihtiyaç olacağını ve akaryakıt fiyatları değiştiği zaman farkın ödenmemesi halinde müteahhitlerin zarar edeceğini söyleyerek şöyle konuştu:

   “Dövizden kaynaklı akaryakıt ve ham maddeler zam gelmesi halinde bu ihaleyi alan firmaya yansıtılacaktır ibaresi İhale Şartnamesi’nin içine koyulacağı yerde hiçbir suretle fiyat farkı verilmez ibaresi yer almaya devam ederse insanlar gelip size teklif vermez. Keşif bedeli günün borsa fiyatına göre belirlenirken akaryakıtın, yolun ham maddesi olan katranın sabit durmadığı bir dönemde ben devlete nasıl sabit bir fiyat vereyim? Bizim taleplerimizin üreticinin ürününe, hayvancının sütüne yapılan zamdan ya da devletin mecbur kalıp vatandaşın tükettiği elektriğin maliyetine yaptığı zamdan hiçbir farkı yoktur.”

   Gürcafer, İnşaat Müteahhitleri Birliği’ne kayıtlı 500 kişi olduğunu ifade ederek, sadece 15-20 müteahhitin devlet ihalelerine ilgi duyduğunu ve bunun devlet yetkilileri tarafından sorgulanması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104