Mutfağa et girmez oldu

banner37

Marketlerin kasap reyonları ile kasap dükkanlarında satılan kırmızı et fiyatları arasında neredeyse 20 TL’ye varan fark var. Kasap ve hayvan üreticisi birlikleri ise, bu farkın kâr marjından kaynaklandığı görüşünde

Mutfağa et girmez oldu
banner90
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Yüksek fiyatı nedeniyle her daim tartışma konusu olan kırmızı etin, kasap dükkanları ile marketlerin kasap reyonlarındaki fiyatları arasında neredeyse 20 TL’ye varan farkların olması kafaları karıştırıyor.

Kimi vatandaşlar kırmızı et alışverişini Güney Kıbrıs’tan yaparken, kimi vatandaş ise kasap dükkanları ile marketlerin kasap reyonlarına temkinli yaklaşıyor.

Et fiyatlarındaki farkla ilgili Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, KIBRIS’a konuştu.

Birlik başkanları, son yıllarda büyük marketlerin kasap reyonlarının bazı kasaplar tarafından kiralandığını belirterek, bu kasapların yüzde 20 oranında kâr payı ve reyon kirası ödediğini, bunun et fiyatlarında ciddi oranda artışa neden olduğunu söyledi. Başkanlar, bu nedenle marketlerde, kasap dükkanlarındaki fiyatlara göre daha pahalı satış yapıldığını söyledi.

 

Market ve kasaplarda fiyatlar farklı

Et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bazı vatandaşlar, alışverişleri sırasında market ve kasap reyonlarına tedirginlik içinde yaklaşırken, bazıları ise tezgaha bile uğramadan geçiyor.

KIBRIS, Lefkoşa bölgesinde bulunan iki büyük market ve iki kasapta et fiyatlarıyla ilgili araştırma yaptı. Kasaplara göre marketlerdeki et fiyatlarının 10 ile 20 TL arasında değişen oranda daha pahalı olduğu tespit edildi. Kasaplarda ise, marketlere oranla fiyatların birbirine çok yakın olduğu gözlemlendi.

Pazar araştırmasında kasaplar arasında et fiyatlarındaki farkın 2 ile 5 TL arasında değiştiği görüldü.

 

Naimoğulları: Marketlerdeki reyonları başka kasapların çalıştırması doğru değil

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, son yıllarda büyük marketlerin kasap reyonlarının bazı kasaplar tarafından kiralandığını belirterek, kasapların marketlere yüzde 20 oranında kâr payı ve reyon kirası ödediğini söyledi. Naimoğulları, bu nedenden dolayı et fiyatlarında ciddi oranda artış olduğunu belirtti.

Naimoğulları, marketlerdeki kasap reyonlarının başka kasaplar tarafından çalıştırılmasının hem üretici hem de tüketiciyi olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Biz yıllarca marketlerde et satışının yapılmasına karşı çıktık. Bunun önüne geçilmesi için, yasal bir düzenlemenin hazırlanması gerekir” dedi.

 

“Marketler yüzde 20 daha pahalı”

 Avrupa ve Güney Kıbrıs’ta olduğu gibi, ülkemizde de mezbahalarda hayvan kesildikten sonra veteriner hekimler tarafından gerekli incelemeler yapılarak, hayvanın cinsine uygun soğuk damganın vurulması gerektiğini anlatan Naimoğulları, gelişi güzel hayvan kesip, kasap reyonlarında ya da market reyonlarında keçiyi kuzu, ineği dana ve koyunu oğlak diye satmanın da önüne geçilmiş olacağını kaydetti.

Naimoğulları, bir an önce gerekli yasal düzenlemenin yapılıp, bu yanlışın önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Piyasada marketlerde satılan bütün et ürünlerinin kasaplara göre yüzde 20 oranında daha pahalı olduğunu belirten Naimoğulları, bu dengesizliğin önüne geçilmesi için, belli bölgelerde 4 ya da 5 tane merkezi mezbahanın kurulması gerektiğine işaret etti.

 

Akbıçak: Ciddi fiyat fark var

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak da, kasaplar ve marketlerde satışa sunulan et fiyatları arasındaki ciddi farkın nedenine değindi. Akbıçak, bazı marketlerin kasap reyonlarını özel kişilere kiralaması, bunların da kiralarını ödemek ve kâr etmek için etleri yüksek fiyatla sattıklarını söyledi.

Birlik olarak, kasap ve marketler arasındaki yüksek fiyat farkı gözlemlediklerini kaydeden Akbıçak, burada dengesizliğin oluşmasının esas nedeninin marketlerin yüksek kâr marjıyla satış yapmalarından kaynaklandığını belirtti.

 

“Dengesizliği tespit ettik, ancak…”

Akbıçak, piyasadaki et fiyatlarındaki dengesiz fiyat artışını tespit ettiklerini, ancak ne Kasaplar Birliği ne de devlet tarafından müdahale edilmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Marketlerde fiyatların yüksek olmasının vatandaşları mağdur ettiğini anlatan Akbıçak, “Bazı vatandaşlar marketlerde yüksek fiyatla satılan etlerin daha güvenli olduğunu düşünüyor. Asla böyle bir durum yok. Çünkü kasaplarda satılan et ile marketlerde satılan etler aynı şekilde denetleniyor. Biri güvenilir, diğeri güvenilmez diye bir durum yok” dedi.

banner134
Et fiyatlarının Güney Kıbrıs’a oranla daha yüksek olduğuna değinen Akbıçak, bu artıştan dolayı vatandaşların bireysel olarak Güney Kıbrıs’ta toptan et almasına neden olduğunu söyledi.

 

Market et fiyatları

Kuzu kol:  70.90 TL

Kuzu pirzola:  78.90 TL

Kuzu kıyma:  74.90 TL

Dana kıyma:  67.90 TL

Dana biftek:   69.90 TL

Kuzu gerdan:  62.90 TL

Kuzu but:  59.90 TL

 

Kasap et fiyatları

Dana kuşbaşı:  42 TL

Kuzu kol:  50 TL

Kuzu Pirzola:  50 TL

Kuzu gerdan:  50 TL

Dana kıyma:  42 TL

Dana biftek:  45 TL

 

Kasaplar Birliği Et Fiyatları

Dana döş:  37 TL

Besli eti:  35 TL

Besli kıyma:  37 TL

Dana kıyma:  47 TL

Dana biftek:  52 TL

Kuzu but:  57

Kuzu pirzola:  60 TL

Kuzu kol ve boyun:  55 TL

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75