Mutfakta hijyen koşulları önemli

banner37

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Ayşe Okan, şu ana kadar Koronavirüs’ün yiyecek-içecek yoluyla bulaştığına ilişkin bir bulguya rastlanmadığını, buna karşın vatandaşın tüketeceği gıdalar konusunda dikkatli davranması gerektiğini vurguladı:

Mutfakta hijyen koşulları önemli
banner90
banner99

“15 DAKİKADA BİR SU İÇMELİYİZ... Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Dr. Dyt. Ayşe Okan,

Koronavirüs’ün damlacık yoluyla (hapşırma, öksürme) veya virüsle enfekte olmuş yüzeylere temas ederek bulaştığını, virüsün vücudumuza burnumuz ve ağzımızdan giriş yaptığını belirtti. Virüsün akciğerlere taşınmasını engellemek için 15 dakikada bir su içilmesi gerektiğine işaret eden Okan, virüsün su yardımıyla mideye inerek mide asidinin etkisiyle (pH1.5) yok olduğuna dikkati çekti.

Funda ÖZSAKINÇ

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Dr. Dyt. Ayşe Okan, Koronavirüs’ün ortaya çıktığı günden itibaren yiyecek-içecek yoluyla bulaştığına ilişkin bir bulguya rastlanmadığını, buna karşın vatandaşın tüketeceği gıdalar konusunda dikkatli davranması gerektiğini vurguladı.

KIBRIS’a değerlendirmelerde bulunan Ayşe Okan, “Koronavirüs salgını başladığı günden beri yiyeceklerle bulaşma bulgusu rapor edilmemiştir, ayrıca dünya genelinde şu ana kadar ülkeler arası besin transportu ile virüsün yayıldığına dair bir veri bulunamamaktadır. Ancak bu virüs yüzeylerde (plastik, metal, karton, mermer vb.) belirli süre zarfında yaşamını sürdürdüğü bilim insanları tarafından rapor edilmiştir. Bu nedenle, yiyecek ve içecek paketleri vasıtası ile bulaşma sağlayabilmektedir” dedi.

Okan, Koronavirüs’ün damlacık yoluyla (hapşırma, öksürme vb.) ve virüsle enfekte olmuş yüzeylere temas ederek bulaştığını, damlacık yoluyla vücuda alınan virüsün burun ve ağız yoluyla vücuda giriş yaptığını belirterek, virüsün akciğerlere taşınmasını engellemek için 15 dakikada bir su tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Okan, “Böylelikle virüsün içtiğimiz su yardımıyla mide borumuza ve oradan da midemize inerek mide asidin etkisiyle (pH1.5) yok olduğuna inanılır” şeklinde konuştu.

“Mutfakta hijyen koşullarına dikkat edin”

Dr. Dyt. Ayşe Okan şöyle konuştu:

“Paketlenmiş ürünlere ve besinlere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Çiğ ve pişmiş besinleri ayırın. Et, tavuk, balık gibi besinler için ayrı, sebze ve meyveler için ayrı kesme tahtasını kullanın. Ayrı kesme tahtanız yoksa her bir besini hazırladıktan sonra kesme tahtanızı, bıçağınızı, tezgâhınızı ve mutfak malzemelerinizi yıkayın. Çiğ besin ve yumurta gibi benzeri besinleri elledikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Çiğ besin tüketmekten kaçının ve doğru sıcaklıkta besinlerinizi pişirdiğinizden emin olun. Donmuş besinlerinizi 5 derecenin altında saklayın ve pişirme sıcaklığınız 65 derecenin üzerinde olsun, çünkü bu derecelerde mikroorganizmalar yaşamlarını sürdüremezler.”

Okan, Koronavirüs salgınının bağışıklık sistemi düşük, kronik hastalığı olan (kanser, diyabet, kalp damar hastalıkları, astım, akciğer hastalığı, hipertansiyon vb.) ve 60 yaş üzeri bireylerde daha etkili olabileceğini belirtti.

banner134
Dr. Dyt. Ayşe Okan Koronavirüs’ten korunmanın yollarını şöyle açıkladı:

1.Bol bol su içiniz.

2.Vücut sıcaklığınızı dengede tutmak için zencefil tüketin.

3.Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için A, E, C vitaminlerinden, selenyumdan zengin besinler zerdeçal, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal, limon, yeşilbiber ve kırmızı meyveleri sıklıkla tüketin.

4.Sebze ve meyvelerinizi bol su altında iyice yıkayın.

“Alkol ve uyuşturucu virüsten korunma yöntemi değildir”

Halk arasında alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin virüsten koruduğuna dair yanlış bir inanç olduğuna da dikkat çektikten sonra şunları söyledi:

“Bağışıklık sisteminizi düşüren şok diyetlerden, tek tip beslenme türünden, herhangi bir besin öğesini çıkartarak beslenmekten, çok düşük kalorili diyet yapmaktan, sıvı diyeti uygulamaktan ve yetersiz beslenmekten kaçınınız, renkli ve dengeli besleniniz. Alkol ve uyuşturucu virüsten korunma yöntemi değildir.”

“Sağlıklı bilgi için KTTB’nin

güncel yayınlarını takip edin”

Dr. Dyt. Ayşe Okan, açıklamalarının sonunda Koronavirüs ile ilgili en doğru bilgilere ulaşmak için Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin güncel yayınlarının ve duyurularının takip edilmesinin önemine işaret etti.

Okan, “Ateş, nefes almakta güçlük veya öksürük gibi herhangi bir semptoma sahipseniz 1102 çağrı merkezinden 0533 850 11 88 veya 0548 550 11 88 numaralı telefonlardan KKTC Sağlık Bakanlığı Salgın Ekibine ulaşınız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75