Mutlaka aşı olun

banner37

Koronavirüs vakalarındaki artış endişe veriyor. Uzmanlar, günlük vaka sayısında 100 bandının aşıldığı ülkemizde herkesin maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymasını isterken, aşı çağrılarını sürdürüyor

Mutlaka aşı olun
banner8

Erol KANLIADA

DÖRT BÜYÜK SİLAHIMIZ VAR… Dr. Bülent Dizdarlı, Koronavirüs ve insan arasındaki engelin aşı olduğunu, insanların Koronavirüse karşı dört silahının bulunduğu söyledi. Koronavirüse karşı etkili olan dört silahın aşı, maske, mesafe ve hijyen olduğunu yineledi.

Ülkemizde son zamanlarda Covid-19 vakalarındaki ciddi artış endişeleri artırırken, sağlık uzmanlarının ısrarlı aşı çağrıları da sürüyor.

Özellikle 22 Temmuz’dan itibaren yerel vakalar günlük 100’ü aşmış, önceki gün (26 Temmuz 2021) de 138’i yerel toplam 160 vaka tespit edilerek yeni bir rekor kırılmıştı.

Vakalardaki ciddi artış, herkesi tedirgin ederken, başta aşı olmak üzere maske, mesafe ve hijyen gibi tedbirlerin önemi bir o kadar daha artıyor.

Doktorlar, artan vakalara karşı vatandaşların mutlaka, hangisi olduğu fark etmeksizin Koronavirüs aşısı olmasını öneriyor.

Doktorlar ayrıca düzenli PCR testlerinin yaptırılmasını, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını salık veriyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, vatandaşları Koronavirüs salgınına karşı uyararak, “Hangi aşı olduğu fark etmeksizin aşınızı olun. Böylece bağışıklık sisteminiz güçlenir” dedi.

Dizdarlı, aşı olanların da Koronavirüse yakalanabileceğini, fakat hastalığın daha hafif geçebileceğini söyledi.

“Aşı karşıtlarının amacının ne olduğunu anlayamıyorum”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, aşı olmamak için direnen kişiler ile aşı karşıtlarının amacının ne olduğunu anlayamadığını vurguladı.

banner134

 Dizdarlı, Koronavirüsün yayılmasının ardından aşıların erken zamanda çıktığını, bu yüzden bazı insanlarda aşıya güvensizlik oluştuğunu kaydetti.

Aşıların erken çıkmasının bir şeyi değiştirmediğini, aşıların şu anda insanlığın Koronavirüse karşı en büyük kozlarından biri olduğuna dikkat çeken Dizdarlı, “Bilim ve virüs arasındaki savaşları, bugüne kadar bilim ve insanlar kazandı, yine aynısı olacak fakat aşımızı olmamız gerekiyor” dedi.

Virüs ve insan arasındaki engelin aşı olduğuna dikkat çeken Dizdarlı, insanların Koronavirüse karşı dört silahının bulunduğu, bunların aşı, maske, mesafe ve hijyen olduğunu söyledi.

“Aşı olanlar hastalığı daha hafif geçiriyor”

Dr. Bülent Dizdarlı, Koronavirüs salgınına karşı aşı olan kişilerin hastalığı daha hafif geçirdiğini yineledi.

Aşı olan kişilerin rehavete kapılmaması gerektiğinin altını çizen Dizdarlı, “Bazı kişilerin aşı olduktan sonra maske takmayı bıraktığını görüyoruz. Bu çok sakıncalı bir durum. Aşı olanlar da maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalıdır” ifadelerine yer verdi.

Dizdarlı, Koronavirüse karşı savaşı kazanmak ve emektar sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmek için vatandaşların kurallara uymasını rica etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88