banner6

Müzakere masası dağılmak üzere

banner37

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili tüm başlıkları içeren bir paket model önerisi sunduklarını ancak Rum tarafınca kabul edilmediğini açıkladı. Taraflar yeni bir müzakere tarihi belirlemeden masadan kalktı

Müzakere masası dağılmak üzere
banner151

Emine DAVUT YİTMEN

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereleri sonuca götürecek olanın, ön koşulsuz Cenevre ve metodolojide pakete yönelik tüm başlıkları da içerecek yaklaşım olduğunu açıkladı.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürülen müzakerelerde dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaklaşık 5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Ara Bölge’de müzakereler için tahsis edilen binada saat 10.00’da başlayan görüşme, 15.00’te sona erdi.

Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının dünkü liderler görüşmesinde yeni müzakere metodu ve Cenevre konferansı için önerilerde bulunduğunu ancak, önerilerinin Rum tarafınca kabul görmediğini belirtti.

Anastasiadis ise Kıbrıs sorununun çözümü için, “gerçekten perspektifler yaratabilecek yaratıcı bir öneri sunduklarını” söyledi.

Her iki lider de yaratıcı öneriler sunduklarını belirtmesine rağmen, masadan kalkarken yeni bir görüşme tarihi belirlenemedi. Müzakerelerin bu aşamadan sonra nereye doğru gideceği belirsiz.

Eide mekik diplomasisi yürütecek

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, önümüzdeki günler içinde mekik diplomasisi yürütecek. Akıncı, dün yaşananları Eide’nin “doğru şekilde” BM Genel Merkezine iletmesini bekliyor.

Öte yandan dün Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kuruluna hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bir soru üzerinde “Taraflardan yeni müzakere veya toplantı tavrı söz konusu olursa yeniden bir araya gelebiliriz” cevabını verdi.

“Cenevre  konferansı için Haziran’ı önerdik”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünkü liderler görüşmesi sonrasında, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.

Akıncı, Cenevre konferansının yeniden toplanabilmesi için somut bir tarih olarak haziran ayı içinde uygun bir tarihin saptanması önerisinde bulunduklarını söyledi. Temmuz ayının potansiyel tehlikeler içerdiğinin herkes tarafından bilindiğine işaret eden Akıncı, Rum tarafında da erken başlamış bir başkanlık yarışı olduğunu her ne kadar “takvim istemem, son tarih olmaz” gibi söylemler olsa da doğal takvimin işlediğini kaydetti. Akıncı, bu öneriyle ilgili bir uzlaşıya varılmadığını aktardı.

“Paket yaklaşımla sonuca ulaşılabilir”

Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerde metot değişikliği önerdiğini de açıkladı. Akıncı, uzunca bir süredir gelinen noktada konuları tek tek ele alıp onun etrafında dolanarak bir yere varma metodunun artık mümkün olmadığını, sadece liderler düzeyinde değil, müzakereciler düzeyinde de yol alınmadığı ve dolaysıyla bir paket yaklaşımının ancak müzakereleri sonuca götürebileceğini seslendirmekte olduğunu anımsattı.

Akıncı şöyle devam etti:

“Bu konuda iyi bir hazırlıkla Cenevre konferansına gidildiğinde, tüm konuların ele alınabileceğini ve paralel

bir süreçte, örneğin beşli olarak toplanıldığında güvenlik ve garantilerin, Kıbrıs’ın iki tarafı olarak toplandığımızda da diğer konuların ele alınabileceğini ama diğer konular konuşulurken, güvenlik ve garantide nasıl gelişmelerin olduğunu tüm tarafların bilebileceği, tüm konuların birlikte sonuçlanabileceği bir metot önermekteyiz.”

“Önerilen model bugüne kadarki uygulamanın dışında”

Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm isteniyorsa başka alternatif kalmadığını vurgulayarak, diğer yönetmelerin denendiğini iki yıldır da bu konuda alınabilecek mesafelerin alındığını kaydetti. Akıncı, bir konuda taraflardan biri adım atarsa diğer konuda nasıl bir karşılık göreceğini önceden anlayabileceği bir çalışma yapılamasının önerildiğini anlattı.

Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının önerdiği modelin, bugüne kadar uygulananın dışında bir yaklaşım olduğunun altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Böyle bir yaklaşımı sanki daha önce denenmiş gibi nitelendirilmesini de gerçekten anlamakta zorluk çektik. Bugüne kadar paket ve karşılıklı al-ver’le sonuca gitme yaklaşımı hiç olamadı. Şu anda da olması gerekendir. Ancak Rum lideri, ‘denenmiş metotları, yeniden denemeye gerek yoktur’ algısı içinde gördük.”

Hidrokarbon ertelensin

Akıncı, adanın ortak zenginliği olan hidrokarbonların, bir çözümle birlikte her iki toplumun da yararına kullanılması seçeneği yerine, araştırmaların ve kazıların tek taraflı sürdürülmesinin yeni gerginlikleri tetikleyeceğini söyledi. Akıncı, Rum tarafının bugüne kadar konuyla ilgili yapılan uyarılara kulak asmadığına işaret ederek, bundan sonrası için uyarılara kulak verilmesini ve araştırmaların ertelenmesini önerdiklerini açıkladı.

“Rum lider tutumunu değiştirmeli”

Bir soru üzerine Akıncı, Rum liderin görüşmeyle ilgili “yapıcı ve olumlu öneriler” yaptığından söz ettiğini, oysa ortada öneri değil, ön koşul bulunduğunu belirtti.

Anastasiadis’in Cenevre’ye gitmek için ön koşullar ortaya koyduğunu ifade eden Akıncı, “Bunun benzeri yaklaşımı Mont Pelerin sürecinde de gördük. Bize göre hiçbir yapıcılığı olmayan ve hiçbir Kıbrıslı Türk liderin böyle bir metodu kabul etme imkânı ve ihtimali olmayan bir yaklaşım sergilenmiştir. Sayın Rum lider tutumunu değiştirmezse değil ben, benden sonra gelecek olan çok farklı liderler bile Rum liderle bu çerçevede oturup, müzakereleri yürütemez. Mümkün değil... Artık incir ipi gibi uzayan bir sürecin tekrarlayıcısı olmak istemem. Artık bitirmemiz, bir sonuca varmamız lazım. Ben, sonuç alınabilecek bir model öneriyorum” diye konuştu.

“Eide’den tarafsızlık, objektiflik istiyoruz”

Bir başka soru üzerine Akıncı, Türk tarafının pozisyonlarına yakın bir Eide görmediklerini söyledi.

Akıncı, Rum tarafı bugüne kadar gelmiş geçmiş BM Temsilcilerini taktik icabı bıktırıp usandırdığını ifade ederek, “Edie’nin şahsında ve onun gibi o görevi yürütenlerin şahsında, ne Türk görüşlerine yakınlık ne de başka bir şey istiyoruz. Tarafsızlık, objektiflik istiyoruz. Bugün de beklentimiz odur. Orada ne yaşanıysa onları objektiflikle BM Genel Sekreteri’ne aktarmasını istiyoruz” dedi.

“Sürecin askıda olduğunu söyleyebiliri miyiz ?” sorusuna karşılık Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu görüşlerin değerlendirilmesi yönündeki umudunu dile getirerek, “Askıya almak demek, iyi bir sonuç doğurmaz demektir…”dedi.

AB müktesebatına uygun konular

Müzakerecilerin geçtiğimiz günkü görüşmesinin verimli olduğunu dile getiren Akıncı, şöyle devam etti:

“Maarten Verwey ile müzakereciler toplantısında 9 saat boyunca eşdeğer muamele konusu üzerinde AB perspektifi üzerinden değerlendirilmesi yapıldı. AB’nin yaklaşımı bazı konuların politik karar istediğini, ama birçok konunun AB müktesebatına uygun bir şekilde halledilebileceği ortaya çıktı. O konu, Rum tarafının yarattığı şamata kadar büyük bir konu değil, AB bu konunun o düzeyde sorunlu olmadığını ortaya koydu.”

Anastasiadis: Yaratıcı öneriler sunduk

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise Kıbrıs sorununun çözümü için, “gerçekten perspektifler yaratabilecek yaratıcı bir öneri sunduklarını” söyledi. 

Rum haber kaynaklarına göre Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yapılan dünkü görüşmenin ardından, Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşünde basın mensuplarına açıklama yaptı. 

Anastasiadis, denenen ve başarısızlığa uğrayan metotların tekrarlanmaması gerektiğini söyledi. 

Özel Danışman Eide’nin, arzu edilen çözüme götürecek özlü ve yaratıcı bir görüşme perspektifinin var olup olmadığının ortaya çıkması için taraflarla istişarelerde bulunacağını ifade etti.

“Kıbrıs Türk tarafı ile görüş ayrılığımız var”

Özlü bir diyaloğa ve arzulanan sonuca gidilmesi için yaratıcı bir öneri sunduklarını savunan Anastasiadis, bu konuda Kıbrıs Türk tarafının görüş ayrılığının olduğu iddiasında da bulundu. 

Müzakerecilerden, müzakerelerin şimdiye kadarki süreci ve görüşmeler sürecinde geriye daha neyin kaldığı hakkında bilgiler aldıklarını anlatan Anastasiadis, yeni bir Cenevre’nin ne kadar faydalı olacağını ve bunun hangi koşullar altında sonuç getirici olacağını ayrıntısıyla görüştüklerini belirtti. 

Halkın bilgilendirileceğini söyleyen Anastasiadis ayrıca, Ulusal Konsey’i toplayarak dünkü görüşme ve önerileri hakkında partilere bilgi vereceğini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 10:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110