Müzakere süreci daha da zora girdi

banner37

Uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. İsmail Kemal, Türkiye ile AB arasında yaşanan gelişmeleri ve bu gelişmelerin Kıbrıs konusundaki etkisini değerlendirdi

Müzakere süreci  daha da zora girdi
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye Cumhuriyeti (TC) arasındaki kişisel bilgilerin paylaşımı konusundaki müzakerelerin başlatılabilmesi için  “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile tam, geçerli ve ayrım yapmadan işbirliği” şartı öne sürüldü.

Bu şart, AB ile TC arasındaki müzakerelerin başlamasını zora soktu. Buna karşılık, kısa süre önce gerçekleşen AB Zirvesi'nde de Türkiye'ye, AB’ye, mülteciler konusundaki desteği nedeniyle 3 milyar Euro'luk destek verilmesi onaylandı.

AB ile Türkiye arasında yaşanan bu gelişmelerin Kıbrıs müzakerelerini nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. İsmail Kemal, Türkiye ile AB arasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Kemal,  “Kıbrıs şartı”nın, Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecini zora soktuğunu söyledi ve Türkiye'nin, bu konudaki tavrının olumsuz olmayacağının bilindiğini kaydetti.

İsmail Kemal, BM’nin, Kıbrıs konusunda tarafların kendi arasında anlaşmasını beklediğini ifade etti.

Türkiye'nin vize serbestliği daha da zora girdi

Uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. İsmail Kemal, Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinin zaten zor bir dönemden geçtiğini ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Türkiye'ye öne sürdüğü  “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile tam, geçerli ve ayrım yapmadan iş birliği şartı”nın, bu durumu daha da zorlaştırdığını anlattı.

AB'nin, Türkiye'ye, vize serbestliği hakkı tanımak için 72 kriter koyduğunu hatırlatan Kemal, Türkiye'nin, bu kriterleri yerine getirmesi gerekirken, buna bir de Kıbrıs koşulunun eklendiğini söyledi.

Kemal, bu konuda Türkiye'nin tavrının bilindiğini ve bu nedenle de vize serbestliğinde bir gelişme olacağını düşünmediğini belirtti.

“3 milyar Euro'luk yardım onaylandı”

banner134
İsmail Kemal, kısa süre önce gerçekleştirilen Avrupa Birliği Zirvesi'nde, mülteci konusunun detaylı bir şekilde ele alındığını ve AB'nin, bu konuda Türkiye'nin yardımına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Bu nedenle aynı zirvede, Türkiye'ye, 3 milyar Euro'luk yardım yapılmasının onaylandığını belirten Kemal, bunun nedeninin ise Türkiye'nin, AB'ye mülteci konusunda yardımcı olması olduğunu ifade etti.

Kemal ayrıca, Türkiye'ye tanınması konuşulan serbest vize hakkının da Kıbrıs şartı ile yokuşa sürüldüğünü söyledi.

İsmail Kemal,  “büyük ihtimalle 3 milyar Euro'yu verelim. Türkiye'nin, Kıbrıs koşulu ile serbest vize görüşmelerine devam etmesi zordur” düşüncesiyle hareket edildiğini söyledi.

“Kıbrıs konusunda BM taraflardan adım bekliyor”

İsmail Kemal, Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerin şu anda devam etmediğini hatırlattı ve Birleşmiş Milletler’in de bu konuda taraflardan adım beklediğini düşündüğünü anlattı.

Crans Montana sonrasında Kıbrıs konusu ile ilgili müzakere yapılmadığını ifade eden Kemal, konunun şimdilik buzdolabına konduğunu ve ne zaman buzdolabından çıkarılacağının da bilinmediğini söyledi.

Kemal, temmuz ve ağustos aylarında bu konuda herhangi bir hareketlilik beklemediğini söyleyerek,  “BM, önce tarafların adım atmasını bekliyor. Tarafların tavırlarında herhangi bir değişme olmadığı sürece tıkanıklık devam edecek” dedi.

“BM'nin temsilci atayacağı söyleniyor”

Birleşmiş Milletler’in, Kıbrıs ile ilgili özel temsilci atayacağının söylendiğini kaydeden Kemal, bundan ne gibi bir sonuç çıkacağının da henüz bilinmediğini kaydetti.

Kemal,  “Kıbrıs ile ilgili özel temsilcinin atanmasının ardından gelişmeleri hep birlikte takip edip göreceğiz” şeklinde konuştu.

“Türkiye'deki sistem değişikliği de etkileyecek”

Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile olan ilişkileri zorlandıkça Kıbrıs'ta ilerleme kaydetmenin de daha zor hale geldiğini belirten İsmail Kemal, bu nedenle gerek Türkiye- AB ilişkilerinde, gerekse de Kıbrıs konusunda önemli gelişmeler beklemediğini söyledi.

Kemal ayrıca Türkiye'deki sistem değişikliğinin de işleri zorlaştıracağını ifade etti ve bunların, eylül ayı sonrasında daha net görülebileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75