banner6

Müzakereler 20:00'de devam edecek

banner37

Kıbrıslı Türk Lider Akıncı ile Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis, bugün 11:45'te başlayan günün ilk toplantısında idari sınır düzenlemeleri ile ilgili temel kriterleri ele aldı.

Müzakereler 20:00'de devam edecek
banner99

Emine Davut YİTMEN / İsviçre - TAK

İsviçre’deki sürecin üçüncü ve son aşaması olan “5'li konferans tarihinin kesinleştirilmesi ile eş zamanlı olarak harita üzerinde özlü çalışma” yapılabilmesi için kriterlerde uzlaşına arayışı bugün ve yarın da devam edecek.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis’in KKTC saatiyle 20:00’de başlayacak günün ikinci toplantılarında ve yarın da devam edilecek.

Yarınki toplantının da ana gündemi kriterlerde uzlaşı arayışı olacak. Müzakereciler ve heyetler arası görüşmeler de gün boyu devam edecek.

İdari sınır düzenlemeleriyle ilgili temel kriterler ele alındı

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında devam eden müzakerelerin üçüncü gününün ilk toplantısında, idari sınır düzenlemeleriyle ilgili temel kriterlerin ele alındığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, bu sabah yerel saatle 09.45'te Le Mirador Otel'de bir araya geldi.

Toplantıda Akıncı ve Anastasiadis'in, idari sınır düzenlemeleriyle ilgili temel kriterleri masaya yatırdığı öğrenildi.

İsviçre’deki sürecin üçüncü ve son aşaması olan “5'li konferans tarihinin kesinleştirilmesi ile eş zamanlı olarak harita üzerinde özlü çalışma” yapılabilmesi için kriterlerde uzlaşı arayışına bugün ve yarın da devam edileceği kaydedildi.

5’li konferans tarihinin kesinleştirilmemesi durumunda, masaya harita konusunun gelmeyeceği ve Kıbrıs'ta varılan ve BM tarafından liderlere yazılı olarak iletilen mutabakatın bozulacağı ve sürecin ilerleyemeyeceği belirtildi.

"Mülkiyet konusunda ilerlemeler kaydedildi"

Dün devam eden görüşmelerde "mülkiyet" ana başlığında, kısmi ilerlemelerin kaydedildiği bildirilmişti.

Kıbrıs sorunu
 Ekonomi, Avrupa Birliği, Mülkiyet, Yönetim-Güç Paylaşımı, Toprak ile Güvenlik ve Garantiler olmak üzere 6 temel başlıktan oluşuyor.

İsviçre'deki Kıbrıs müzakereleri cuma günü sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 19:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104