banner6

Müzakerelerde dönüm noktası

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugün gerçekleştirecekleri ve müzakerecilerin dün yaptıkları görüşme Rum basınında geniş yer buldu.

Müzakerelerde dönüm noktası
banner151 banner143

Politis gazetesi “İkinci Cenevre İçin Bugün Karar - Mavroyannis-Nami Dün Tam Gün Görüştü” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs sorununun çözümü için iki yıldır sürdürülen görüşmelerin bugün dönüm noktasına geldiğini, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugünkü görüşmede, belirleyici kararlar almak amacıyla yeniden Cenevre’ye gidip gitmeyeceklerine karar vereceklerini yazdı.

Gazete, bugünkü görüşme sırasında haziran ayı başlarına kadar yeni görüşmeler yapılması kararının alınması ihtimalinden de bahsederken, liderlerin Cenevre’ye gidilmesi kararı alsalar dahi, garantör ülkelerle koordinasyon gerektireceğinden zirve tarihinin kesin duyurulmasının zor ihtimal olacağını öne sürdü.

Müzakerecilerden 9 saatlik görüşme

Gazete ayrıca, müzakereciler Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis’in dün, bugüne kadarki en uzun süreli görüşmelerinden birini gerçekleştirdiklerini, sabah 09.00’da başlayan görüşmenin akşamüzeri 18.00 sularında tamamlandığını vurguladı.

Anastasiadis-Çipras görüşmesi

Öte yandan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in dün Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la telefonda görüştüğünü, Çipras’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le gerçekleştirdiği temaslar hakkında Anastasiadis’i bilgilendirdiğini aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 10:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104