banner6

Müzakerelerde yöntem değişikliği şart

banner37

Müzakerelerde şu anda kullanılan metoda göre, müzakere konularından bir tanesi, örneğin mülkiyet ele alınırken, mülkiyetin kendi içerisindeki başlıklar da görüşülüyor. Bu başlıklar altında uzlaşılara varılmaya çalışılıyor. Ancak başlıklar altında bir noktada pürüz çıkarsa uzlaşı üretilemiyor. Böyle bir metot yerine, konuların paket halinde tartışılması önerisi var.

Müzakerelerde yöntem değişikliği şart
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs müzakerelerinde kritik haftaların yaşandığı bir dönmede, yöntem değişikliğine gidilmesi halinde sürecin önünün açılabileceği öngörülüyor.

Siyasi çevreler ve diplomatik kaynaklar, 17 Mayıs’a kadar müzakerecilerin çok yoğun bir çalışma içerisinde bulunacaklarına dikkat çekerek, son görüşme tarihine kadar müzakere konularında ilerleme olup olmadığının daha net olarak görülebileceğini düşünüyor.

Eide’nın rolü yükseltilebilir

Müzakerelerde yaşanan tıkanıklığın aşılması yönünde yöntem değişikliğine gidilmesi konusu, uzun zamandır konuşuluyor.

Kıbrıs Türk tarafının aylar önce yapmış olduğu bu öneri, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından da benimseniyor. Rum tarafı her ne kadar “ihtiyaç duyulduğu zaman yöntem değişikliği yapılır” görüşüne sahipse de bugüne kadar BM’ye bu yöndeki istek iletilmedi.

Son olarak, BM merkezinde Kıbrıs aidiyetli müzakere sürecinde herhangi bir sonuca gidilmediği görülerek, BM’nin her zaman iyi niyet misyonuyla adada olmayacağı yönünde mesajı iletildi.

BM’nin süreçte daha aktif olması gerektiğini düşünen diplomatik gözlemciler, her iki tarafın da başlıca önem verdiği konuları yakından bilen Eide’nın süreçte rolünün yükseltilebileceğini söylüyor.

Ancak Eide’nın rolünün, arabulucu veya Annan Planı’nda olduğu gibi boşlukları doldurma amacı taşımasına gerek olmadığının da altı çiziliyor. Her iki liderin de talebi halinde Edie’nın misyonu yükseltilebilir.

Şu andaki metot verimsiz

Müzakerelerde şu anda kullanılan metodun, artık verimsiz bir hale dönüştüğü uzun dönemdir açık bir şekilde ortaya konuyordu.

Müzakerelerde şu anda kullanılan metoda göre, müzakere konularından bir tanesi, örneğin mülkiyet ele alınırken, mülkiyetin kendi içerisindeki başlıklar da görüşülüyor. Bu başlıklar altında uzlaşılara varılmaya çalışılıyor. Ancak başlıklar altında bir noktada pürüz çıkarsa uzlaşı üretilemiyor.

Böyle bir metot yerine, konuların paket halinde tartışılmasıyla sürecin yeniden işlerlilik kazanacağı önerisi bulunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 12:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104