banner6

Müzakereye aradan sonra devam edilecek

banner37

İsviçre’de pazartesinden bu yana devam eden kesintisiz müzakerelerden henüz bir sonuç çıkmadı. Liderler arasında süren toplantıya ara verildiği bildirildi.

Müzakereye aradan sonra devam edilecek
banner151

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiaidis arasında Mont Pelerin’deki müzakerelerin son günündeki ikinci liderler toplantısı Kıbrıs saatiyle 19.45’te başlamıştı. Liderlerin ekipleriyle durum değerlendirmesi yaptıktan sonra müzakerelere devam edecekleri bildirildi.

Toplantının yarın sabahın ilk saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, pazartesinden bu yana Toprak Ayarlaması başlığı ve diğer başlıklar üzerinde müzakere ediyor.

Kesintisiz devam eden müzakerelerin ilk iki gününde Ekonomi, AB, Yönetim ve Güç Paylaşımı ve Mülkiyet başlıklarında çözüm bekleyen konular üzerine yoğunlaşan liderler, son iki gündür Toprak Ayarlaması kriterlerinde yeterli ilerleme sağlamaya çalışıyor.

Kriterlerde ilerleme sağlanması halinde Güvelik ve Garantiler başlığının görüşüleceği 5’li veya çok taraflı konferansın tarihinin belirlenmesi ve haritalar eş zamanlı olarak müzakere masasına gelecek.

Bu arada  5'li konferansla ilgili tarafların tarih üzerinde anlaştığı, Toprak Ayarlaması başlığı çerçevesinde haritaların görüşülmesine ise Kıbrıs'a dönüldüğünde devam edileceği iddia edildi. Ancak Cumhrubaşkanlığına yakın bir kaynak, netleşen herhangi birşey olmadığını söyledi. 

Fotoğraflar: Arşiv

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 00:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110