banner6

Müzeler Haftası Etkinlikleri kapsamında Seramik Atölyesi gerçekleştirildi

banner37

Müzeler Haftası Etkinlikleri kapsamında Seramik Atölyesi gerçekleştirildi
banner151 banner143

1977 yılında, Uluslararası Müzeler Konseyi (International Council of Museums-ICOM) tarafından “müzelerin toplumsal gelişimdeki rolü konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak” amacı ile 18 Mayıs günü “Uluslararası Müze Günü (International Museum Day)” olarak ilan edilmiştir. KKTC’de ise 1986 yılında 18-24 Mayıs tarihleri arasındaki haftanın “Müzeler Haftası” olarak ilan edilmiş olup, bu kapsamda her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun katılımı ile bu yıl Şömineli Ev’de 23-24 Mayıs 2022 tarihleri arasında İlkokul çocuklarımıza yönelik farkındalık yaratmak adına seramik eğitimi yapılmıştır.

Müze ziyaretleri ile çocuklar arkeoloji, sanat tarihi, kültür, coğrafya, tarih, bilim gibi alanlarla küçük yaşlarda tanışmaktadır. Müzeler bu alanların uygulama laboratuvarları olarak görülmektedir. Düşünce ve duyguları birleştirerek anlamlı deneyimler kazandıran müzeler çocukları öğrenmeye karşı motive etmektedir.

Sosyal sorumluluk etkinliklerinin önemine yeniden vurgu yapan Burçin Döveç, ‘’bu tarz etkinlikler düzenlemeyi ve katkı sağlamayı alışkanlık haline getirmek toplumumuza büyük fayda sağlayacaktır ve böyle faydalı etkinliklere imza atan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne teşekkür ediyorum.’’ dedi. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ise katkılarından dolayı başta Burçin Döveç olmak üzere tüm Döveç Group’a teşekkürlerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, 14:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104