Nadir: Toplumun çıkarlarından yana tarafız

banner37

Nadir: Toplumun çıkarlarından yana tarafız
banner99

Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Sabah programının konuğu  Kıbrıs Medya Grubu Başkan Yardımcısı Nur Nadir oldu.  Medyada yaşanan gelişmeleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiren Nadir,  Kıbrıs Medya Grubu bünyesinde yeni katılan Kıbrıs Sözcüleri hakkında çıkan taraflı yayın iddialarına da yanıt verdi. Nadir, ‘evet tarafız, milletin ,toplumun çıkarlarından yana tarafız’ dedi.

 REKABETİ MERTÇE YAPALIM

Nur Nadir, Birinci Medya Grubu ve Havadis Medya Grubu’nun birleşmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.  “Yiyiciler, yağcılar durağında bu seçimde inecek çok kişi var. Zaten taraflar biliniyor.  Bağımsız medya diye başlık atılmış, bu kadar bağımsız değil kimse. Geçen hafta çıkarmaya başladığımız Kıbrıs Sözcüleri hakkında  bize taraf diyen, bir kanal, kanaldaki sunucunun ‘Tamamen taraf için,  seçim için yapılmış’ demesi çok komik geldi. Onun yaptığı yayınlar, bir kişi odaklı. Bunda da bağımsız demeleri çok saçma. Bir kere o gazete dijitale geçmişti belli yandaşların desteklediği bir gazeteydi. Pandemiden dolayı çıkamadı.  Hükümetimiz bir araştırsın nereden buldular parayı? Hep zararda olan bir kurum. Hep asgari ücretin altında, hiçbir sosyal hakları yatırmayan, keşke bunları da dillendirilse… Bu devletin soru sorma hakkı yok mu?  Bu para nereden bulundu da gazete yeniden yazılıya geçildi? Bu kişiler,  bağımsızız diyorlar ama desteklediğiniz kişi belli…”

Nadir sözlerini şöyle sürdürdü:  “Kişisel değil toplumsal çıkarlara bakalım. Kişisel değil yazılarımız toplumsal,  taraf diyen insan, manşeti ve hizmet verdiği tv kanalında A’dan Z’ye sadece bir aday gösteriyor tarafı da tamamen belli. Sen işini düzgün yapan, etik çerçevede yapan bir kuruma da taraf diyemezsin.  Mertçe rekabeti düzgün tutalım, kaliteli olalım. Bu tiraj ve takip oranları da o yönde. Saygısız yayınlar sesinizi yükseltmiyor.”

EVET TARAFIZ…

Kıbrıs Medya Grubu’nun yeni yayını Kıbrıs Sözcüleri hakkında açıklamalarda bulunan Nadir ‘tarafız” dedi ve şunları kaydetti:  “Kıbrıs Sözcüleri’nin taraf olduğu söyleniyor. Evet,  tarafız, milli tarafız ,milli özel sektörü gözetleyen milli çıkarların tarafındayız. Bu memleket sadece kamudan ibaret değil ve net yayınlar yapılmıyor. Bizim hakkımızda konuşanlar taraf… Bu taraflar çok net ve belli.  En güvenilir, en yüksek çalışanı olan, resmi kurum tek medya grubuyuz. Bir kere bizde kimsede olmayan,  ingilizce gazetemiz var. Cyprus Today tüm ada da tek. Olmamız gerektiği yerde olmamız gerektiği kadarız. Herkesin kapandığı dönemde biz tekrar bir atılım yaptık ve Kıbrıs Sözcüleri’ni çıkardık. Kıbrıs Gazetemiz var, radyomuz var, TV’miz var.  Dağıtımı, baskıyı biz yapıyoruz. Bu kadar herşeyi kendini ait olan adadaki tek medya grubuyuz. Ada’daki en büyük, en güvenilir en kurumsal kurum dolayısıyla tabi ki  haksız kıskançlıkların yarattığı eleştiriler oluyor ama keşke  bizi eleştirmek, karalamak çamur atmak yerine dürüstçe, mertçe  bir alan yaratılsaydı.”

banner134

Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında da açıklamalarda bulunan Nadir, 11 adaylı çetin bir seçim savaşının verildiğini ancak burada da haksızlıkların, bel altı vurma çabalarının olduğunun altını  şu sözlerle çizdi,  “Cumhurbaşkanlığı seçimi çok çetin geçiyor. Çok ciddi itham, açıklamalar var. Seviyesiz yayınlar, çamur atmalar var. Birini dini inancı ile manipüle etmek, bağımsız olmayan bir şeye bağımsız demek… Ersin Bey’in  tarikat görüntülerinin backroundunu bilen bilir. Öyle bir yapısı olmadığını yakından tanıyanlar bilir.   Dini inançlar kimseyi ilgilendirmez, eskiden dini inaca değil insanlığına bakılırdı. Sayın Akıncı papazla buluştuğunda kimse bir şey söylemiyordu. Bel altı vuruşlar ve seviyesiz yayınlara karşıdır bizim sözümüz.”

Cumhurbaşkanı adaylarından öne çıkan isimlerin duruşunu ve seçim propagandalarını değerlendiren Nur Nadir,  ‘  Bu toplumu ileri götürecek, toplumun çıkarlarını ileri götürecek, toplumun çıkarlarını gözetecek kişiyi seçeceğimiz bir seçim olacak’ dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesela bir sektörün kurumasına, yok olmasına neden olan bir adamın yanında  siyasetçiyi görsem ben ne düşünürüm? Mücadele arkadaşımız diyor, senin mücadele arkadaşın bu toplumun çalışan bir sektörünü, istihdam yaratan, buranın ekonomisini güçlendiren bir kuruma laf ediyorsa ve kurutuyorsa o kurumu sen bu toplumun başındaki  siyasetçi olarak nasıl mücadele arkadaşını övebiliyorsun? Neyin mücadelesini veriyorsunuz? Siz bu topluma diz çöktürmeye mi çalışıyorsunuz?”

FEDERASYON RÜYASI BU TOPLUMU GERİYE GÖTÜRDÜ

Nadir, Kıbrıs Sözcüleri’nin ilk yayınındaki manşetine dikkat çekti ‘Siz kime hizmet ediyorsunuz?’ diyerek sorduk.  Madem ticaretimiz Türkiye’den geliyor, çok az üretim yapan firmalarımız var. Sizce turizm pandemiden dolayı mı durdu? Ben bunu bir turzimciye sormak isterim. Bugün Kıbrıs Sözcüleri’nin manşetinde bir söyleşisi vardı,  8 bin 12 bin işsizlik… Turizm sektörü yok.  Ülke sadece kamudan ibaret değil.   Özel sektörle kamuyu karşı karşıya getirmek ne kadar yanlış bir şey. Kıbrıs Sözcüleri neden çıktı diye soruluyor ya bu sizin Ali Cengiz oyunlarınızdan, çalışmayan çarkınızdan, kısır döngünüzden sıkıldığımız içini bizim gibi bir kitlenin var olduğunu düşünüyoruz.  Nitekim de doğru dşünümüşüz ona göre dönüşler alıyoruz.  Ben Anadolu halkına çok hayranım ama Kıbrıslı Türk halkına daha da hayranım. Sittin senedir olmayan sözler, vaadlere şans verip, sabrediyorlar. Geriye gitmelerine rağmen hiç ses çıkarmıyorlar.   Kıbrıs Sözcüleri’nin ilk manşeti ‘Siz Kime Hizmet Ediyorsunuz’  bir iş yapılması gerekiyorsa görev tanımına göre gider ona göre ilerleriz. Bu sektörün önünün açılması gerekiyor.  Siz kime hizmet ediyorsunuz derken,  siyasi, ekonomi çıkarlarımızı koruyan Güney mi Türkiye mi önce ona karar verelim. KKTC mi yoksa Federasyon mu ona karar verelim. Federasyon, federasyon deyip 45 senenin üzerinde bir zamanı federasyon üzerine kurmaya çalıştınız. Federasyon olacak diye diye hala federasyon rüyası görürken bu toplum geri geri gitti.  Ben çok iyi hatırlıyorum, Türkiye’de bazı ilaçlar buradan alınırdı. Biz öyleydik biz böyleydik ne oldu, yeni nesil daha çok yurt dışı gördü geldi. Neden bu kadar geri gitti?  Yanlış siyaset, yanlış zihniyet, yanlış yanlış… Doğrulardan ayrılmanın bedelini ödüyor bu toplum. 45 seneden sonra  hala bir federasyonla  propaganda yapıp bu seçimi kazanmaya çalışmak akıl karı mı?”

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİDE HEPİMİZİN GÖREVİ ORAYA DÜZGÜN BİRİNİ ATAMAK

 Kıbrıs Sözcüleri’nin ‘Var Oluş mu Yok Oluş mu?’  adlı ikinci manşetinde de ne ifade edildiğine değinen Nadir, “Erdemli, çalışkan, ahlak ,namus kavramları için gidin sandığa bu seçim var oluş yok oluş seçimidir. Bu toplum 45 seneden sonra federasyon propagandasıyla arkadan yine yanlış kararlar alabilecekleri siyasetçileri üreten bir hükümet, devlet, cumhurbaşkanlığı makamlarını kimseye bırakmayın. Bu ekrandan herkese sesleniyorum. Var oluş ve yok oluş bunu daha güzel tanımlayamazdık. Kıbrıs Sözcüleri neden çıktı diyenler anlasınlar, bakın KTHY bir havayoluna sahip çıkamadık. Ne oldu? Kişisel menfaatler, o şu bu  sebepler yüzünden battı. Ekran yetmiyor o fabrikaların kapanışı, kurulan takır takır çalışan, üretim yerleri olan onurlu hayatlar vaad eden kapatılan iş yerlerinin hepsini sığdıramadık. Yandaşız kamunun, devletin, onurlu, yaşamın, güzel erdemli olan her bir kelimeye tarafız.  Milli olmanın kime ne zararı olabilir ki? Bunlar taraftır deniyorsa  evet üretimin tarafındayız. Şuanda tıkandık, dünya tıkandı.  Herkesin duymak istediği iş olanakları, üretim, eğitim sistemi söz konusu bile değil. Fiberoptik olmayan bir yerde online eğitim vermeye çalışıyorsunuz.  Barlar kapandı gece klüpleri açık, siz dalga mı geçiyorsunuz?  Bunun hakkında halkımız ne düşünüyor? Durum vahim.  Cumhurbaşkanlığı seçiminide hepimizin görevi oraya düzgün birini atamak. Gelen adaylardan biri de demiyor ki ben buranın ekonomisini açacağım, o geliyor bunu kötülüyo, bu geliyor onu kötülüyor. Neden bir tane daha Asil Nadir yetişmedi bu topraklarda?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75