banner6

Nakliye işinde 10 yaşından küçük araç yok

banner37

Nakliye işinde 10 yaşından küçük araç yok
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkemiz yollarında taşımacılık yapan 600 araçtan yüzde 30’unun bu hizmeti vermeye uygun olmamasına hizmet vermeye devam ettiği açıklandı. Denetim eksikliğinden dolayı eski araçların yollarımızda taşımacılık yaptığı belirtildi.

   Avrupa ülkelerinde eski araçlar nakliye hizmeti için kullanılmazken, ülkemizde 10 yaşın altında taşımacılık hizmeti veren araç yok.

   Bu açıklamayı KIBRIS’a yapan Beynelmilel Nakliyeciler Birliği Başkanı Hasan Dörtgazi, ülkemizde taşımacılık yapan araçların yüzde 30’unun nakliye sınıfına uygun araçlar olmadığını ifade ederek, nakliyecilik yapan firmaların araç filolarını yenilmesi gerektiğini kaydetti.

   Geçtiğimiz günlerde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ile görüşen Beynelmilel Nakliyeciler Birliği, sektörle ilgili yaşadıkları sorunları yetkililere anlatmıştı.

   Dörtgazi, ülkemizde nakliyecilik hizmeti veren araçların on yaş ve üzerindeki araçlar olduğunu belirterek,

teşvik ve kredi desteğiyle firmaların filolarını yenileyebileceğini söyledi.

   Ülkemizde her yıl hükümetin değiştiğine dikkat çeken Dörtgazi, “Geçenlerde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ile görüştük, taleplerimizi, şikâyetlerimizi aktardık. Konuşuyoruz ama konuştuğumuz bakan ne kadar sürede görevde kalacak belli değil” dedi.

“Araçların yüzde 30’u nakliyecilik yapmaya uygun değil”

   Beynelmilel Nakliyeciler Birliği Başkanı Hasan Dörtgazi, Türkiye’den Kıbrıs’a uluslararası tır taşımacılığı yaptıklarını ifade ederek, taşımacılık hizmeti veren tüm araçların uygunluk belgesi olması gerektiğini anlattı.

   Ülkemizde taşımacılık yapan araçların yüzde 30’unun nakliye sınıfına uygun araçlar olmadığını vurgulayan Dörtgazi, “600 aracın 100’ü çok eski yaştaki araçlardır” dedi.

   Dörtgazi, taşımacılığın büyük bir sorumluluk olduğuna dikkat çekerek, taşınan yüklerin maddi değeri yüksek mallar olduğunu, bu nedenle eski ve taşımacılığa uygun olamayan araçlarla nakliyecilik hizmeti yapmanın doğru olmadığını belirtti.

   Nakliyecilik yapan firmaların araç filolarını yenilmesi gerektiğini ifade eden Dörtgazi, teşvik ve kredi desteğiyle filolarını yenilemeye hazır olduklarını dile getirdi.

“10 yaş ve üzerindeki araçlar nakliyecilik hizmeti veriyor”

   Dörtgazi, Avrupa ülkelerinde eski araçların nakliye hizmeti için kullanılmadığını belirterek, ülkemizde nakliyecilik hizmeti veren araçların ise on yaş ve üzerinde olduğunu vurguladı.

   Ülkemizde tırların Mağusa ve Girne Turizm Limanı’ndan giriş- çıkış yaptığını anımsatan Dörtgazi, limanların işleyişinde sıkıntılar yaşandığına da dikkat çekti.

   Dörtgazi, limanların çok kötü durumda olduğunu ifade ederek, 1974 yılındaki limanların günümüzdeki limanlardan daha iyi koşullarda olduğunun altını çizdi.

   Dünya ülkelerindeki limanlarda vardiya sistemiyle hizmet verildiğini söyleyen Dörtgazi, havalimanları gibi limanlardaki işleyişin de hiç durmadığını belirtti.

   Dörtgazi, ülkemizde kamuda yaz mesaisi başladığını hatırlatarak, gümrük limanlarında saat 14:00’ten sonra işlerin duracağını ifade etti.

   Girne Limanı’nın şehrin merkezinde olmasından dolayı tırların o bölgede trafik yoğunluğu yaşanmasına sebep olduğuna işaret eden Dörtgazi, şöyle devam etti:

   “Firmalar, burada hizmet vermek için seyrüsefer ödüyor. Buna rağmen çoğu zaman polislerle sorun yaşıyoruz.

   Boğaz yolu bozulmasın diye bu yolun kullanılmasına izin verilmiyor. Tırların kullandığı diğer yollar bozulsun da bir tek burası bozulmasın anlayışı var. Boğaz yolunun kullanımına izin verilmesini talep ediyoruz”.

   Dörtgazi, firma olarak kamu işletme iznini ödediklerini ancak bu izni almadan ülkeye mal getirip götüren kişiler olduğunu da söyledi.

   Nakliyecilik hizmeti veren araç sayısı kadar şoför olduğunu belirten Dörtgazi, “600 şoförün 200’ü bile sigortalı değildir. Biz her çalışanımız için aylık bin 200 TL çalışma izni parası ödüyoruz. Tır şoförlerinin yaptığı hizmet için haklarının korunarak çalıştırılması gerekiyor. Bu konuda denetimler yapılması gerekiyor”.

“Ülkemizde her yıl hükümet değişiyor”

   Dörtgazi, hükümet kurulduğu günden bu yana ilgili bakanlıklarla randevu ayarladıklarını ancak yaşanan siyasal istikrarsızlık nedeniyle sonuca ulaşamadıklarını kaydetti ve şöyle konuştu:

   “Geçenlerde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ile görüştük taleplerimizi, şikâyetlerimizi aktardık. Konuşuyoruz ama konuştuğumuz bakan ne kadar sürede görevde kalacak belli değil. Ülkemizde her yıl hükümet değişiyor. Bu sorunlar bizi hantal bir yapıya dönüştürüyor. Yetkili birini bulamıyoruz”.

   Son iki yılın pandeminin etkisinde geçirildiğini anımsatan Dörtgazi, o dönemlerde şoförlerin ülkeye giriş yapamamasına rağmen hizmet vermeyi durdurmadıklarını hatırlattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104