Nakliyeciler artık Mersin Limanı'nda teminat ödemeyecek

banner37

Türkiye ile KKTC arasında kurulan Kara Ulaştırması Karma Komisyonu, geçtiğimiz ay sonu toplandı ve KKTC plakalı TIR’lara yeniden uluslararası taşımacılık izni veren protokole imza koydu

Nakliyeciler artık Mersin Limanı'nda teminat ödemeyecek
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Türkiye ile KKTC arasında kurulan Kara Ulaştırması Karma Komisyonu (KUKK), üçüncü dünya ülkelerinden Türkiye’deki antrepolara gelen malların, KKTC plakalı TIR’lar tarafından nakdi teminat gösterilmeden taşınamaması nedeniyle geçtiğimiz ay sonu yeniden toplandı.

Bir önceki oturumu 2010 yılında yapılan komisyonun bu yılki toplantısında, KKTC plakalı TIR’lara yeniden uluslararası taşımacılık izni sağlayan protokol imzalandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da KUKK tarafından imzalanan protokolü geçtiğimiz gün onayladı. Bu sayede de anlaşma resmi olarak yürürlüğe girdi.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle KKTC plakalı nakliyecilere yeniden kolaylık sağlanmış oldu.

Ayrıca söz konusu kararla birlikte KKTC’deki ithalatçılara daha uygun navlun maliyeti sağlanacağı gibi, KKTC plakalı TIR’ların iş hacminde de artış olması bekleniyor.

Bağzıbağlı: Nakdi teminat ödeme zorunluluğu ortadan kalktı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, Türkiye ile KKTC arasında kurulan Kara Ulaştırması Karma Komisyonu’nun en son 2010 yılında toplandığını belirterek, söz konusu dönemde kara ulaşımında yaşanılan güncel sorunların ele alındığını kaydetti.

Bağzıbağlı, üçüncü dünya ülkelerinden Türkiye’deki antrepolara giden malların 2010 yılından önce KKTC plakalı TIR’lar tarafından nakdi teminat ödenmeden taşınamadığını belirtti. Bağzıbağlı, KUKK’nun söz konusu tarihte yaşanılan sorunu çözdüğünü, ancak 2017 yılında aynı sorunun yeniden başladığını söyledi.

banner134
Türkiye’deki ilgili bakanlığın 2017 yılında KUKK’nin yeniden toplanması için KKTC’ye yazı gönderdiğini belirten Bağzıbağlı, “KUKK, o dönemde yeniden toplanamadığı için maalesef kara ve deniz taşımacılığı konusundaki güncel konular ele alınamadı. Bu yüzden de nakliyeciler 2017’den beri Mersin Limanı’ndaki antrepolarda bekleyen mallar için nakdi teminat ödemek zorunda kaldı” dedi.

Bağzıbağlı, Nakliyeciler Birliği’nin bahse konu durumu kendilerine aktarır aktarmaz komisyonun yeniden toplanması için resmi yazışmada bulunduklarını belirterek, yapılan yazışmaların ardından söz konusu komisyonun ülkemize geldiğini kaydetti.

İki gün boyunca süren toplantıların ardından ortaya bir metin çıktığını belirten Bağzıbağlı, “Türkiye ortaya çıkan bu metne protokol diyor ama aslında bu bir protokol değil, anlaşma tutanağıdır. Bu anlaşma tutanağı sayesinde, Türkiye’deki antrepolarda bekleyen mallar için nakliyecilerin nakdi teminat ödeme zorunluluğu bir kez daha ortadan kaldırılmış oldu” dedi.

Dörtgazi: Hakkımızı yeniden kazandık

Kıbrıs Türk Beynelmilel Nakliyeciler Birliği Başkanı Hasan Dörtgazi, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında imzalanan protokolün aslında yeni bir şey olmadığını belirtti.

Dörtgazi, eskiden üçüncü ülkelerden Türkiye’deki antrepolara giden malların KKTC plakalı TIR’lar tarafından hiçbir nakdi teminat gösterilmeden ülkemize taşındığını, ancak son iki yıldır yapılan ihmaller nedeniyle protokolün yenilenemediğini, bu yüzden de nakliyecilerin antrepolarda bekleyen mallar için nakdi teminat ödemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Nakliyeciler Birliği olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na geçmişte zaten var olan söz konusu protokolün yenilenmesi için talepte bulunduklarını belirten Dörtgazi, şu şekilde konuştu:

“Bakanlığa yaptığımız talep doğrultusunda hakkımızı yeniden kazandık. Böylece eskisi gibi antrepolarda bekleyen mallara teminat ödeme zorunluluğundan kurtulduk.

Türkiye ile yapılan bu protokolün herhangi bir süresi yoktur. Ancak Türkiye’de, üçüncü dünya ülkelerinden gelen mallar konusunda herhangi bir yasa değişikliği veya düzenleme yapılırsa biz yeniden konunun dışında kalırız”.

Dörtgazi, söz konusu protokolün imzalanmasından sonra, basının bu konuyu çok fazla saptırdığını söyleyerek, “Bu konu basına sanki de KKTC plakalı TIR’ların Avrupa’ya gidip ticaret yapabilecekmiş gibi yansıtıldı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75