Nakliyeciler, isyan etti

banner37

Lefkoşa-Girne anayolu yenileme projesinde ihaleyi yürüten taşeron firmadan yaklaşık 4 aydır para alamayan nakliyeciler, asfalt yüklü kamyonlarla şantiye yolunu kapatarak tüm işleri durdurdu

banner87
Nakliyeciler, isyan etti
banner90
banner8

Ahmet VAMIK

Lefkoşa-Girne anayolu yenileme projesi, bir türlü tamamlanamıyor. Sürekli sorunlarla gündeme gelen projede

sorunların ardı arkası kesilmiyor.
İhaleyi yürüten taşeron firmadan yaklaşık 4 aydır paralarını alamayan nakliyeciler, dün isyan etti.
Devlet yetkililerine seslerini duyurmak isteyen nakliyeciler, dün asfalt yüklü kamyonlarla şantiye yolunu kapatarak tüm işleri durdurdu ve eylem gerçekleştirdi.
Lefkoşa-Girne anayolu şantiyesine her gün onlarca kez sefer yaparak, kum, çakıl, toprak ve asfalt taşıyan nakliyeciler, evlerine ekmek götürememe ve hatta çaresizlikten kamyonlarını satma noktasına geldiklerini belirtti.
Yasa dışı iş yapmak istemediklerinin altını çizen nakliyeciler, tüm yasal yolları kullanarak haklarını sonuna kadar arayacaklarını ifade etti. Nakliyeciler, “Paramızı ödesin çekip gidelim, zaten paramızı ödese de bu dakikadan sonra kesinlikle biz bu firmayla çalışmayız” dedi.


“Kendi kamyonlarını getirince bizi tehdit etmeye başladılar”
 

Lefkoşa Çevre yolu ile Lefkoşa-Girne anayolu yenileme ihalesini yürüten TC menşeli iki şirketten aylardır ödeme alamadıklarını belirten nakliyeciler, şöyle dedi:

“Bayram seyran dinlemeden bizi aylardır çalıştırıyorlar ve sürekli ödeme yapacağız diyerek oyalıyorlardı.
Pazar günü Türkiye’den kendi kamyonlarını getirmeleri sonrası işi tehdide döndürerek ‘şimdi para falan yok isteyen işler, istemeyen işlemez param olunca öderim’ demeye başladılar. Bu nedenle biz de sesimizi duyurabilmek amacıyla eylem kararı aldık”.


“Yasa dışı iş yapılıyor”
 

Söz konusu firmanın, pazar günü KKTC’ye getirdiği 6 tane kamyonun kendi envanterine kayıtlı olmadığını, ülkemizde çalıştırılmalarının yasal olmadığını iddia eden nakliyeciler, söz konusu kamyonların şoförlerinin de çalışma izinsiz ve yasadışı şekilde ülkemizde çalıştırılacaklarını öne sürdü.
İhaleyi yürüten firmanın sadece kendilerine değil taş ocaklarındaki şirketlere, oto tamircilere, lastikçilere ve daha piyasadaki birçok esnafa borçlu olduğunu iddia eden nakliyeciler, söz konusu firmanın yol inşaatını bitirme gibi bir kapasitesi olmadığını savundu. Nakliyeciler, firma yetkililerinin ihaleyi ve borçlarını ortada bırakarak Türkiye’ye kaçmasından korktuklarını öne sürdü.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75