banner6

Nami, Duncan ile müzakerelerin geleceğini konuştu

banner37

Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, İngiliz Dışişleri ve Milletler Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs masası yetkilileriyle de bir araya geldi.

Nami, Duncan ile müzakerelerin geleceğini konuştu
banner99

İngiliz Dışişleri ve Milletler Topluluğu Bakanlığı ile parlamento binasında dün gerçekleşen görüşmelerde Kıbrıs sorununun geleceği ve olası müzakere süreci ele alındı.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı, Özdil Nami’nin görüştüğü İngiliz yetkililerle Kıbrıs çözüm sürecinin geldiği noktayı değerlendirip, sürecin bundan sonra nasıl kurgulanması gerektiğiyle ilgili Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini aktardı.

Nami ayrıca Kıbrıs Türk halkına karşı uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunda İngiltere'ye yönelik beklentileri de dile getirdi.

Görüşmelerde İngiliz Egemen Üsler konusunun ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin (P5) gelecekte yapılması muhtemel bir konferansta yer almasının gündeme gelmediği öğrenildi.

Bilindiği gibi Kıbrıs Rum Yönetimi, geçtiğimiz günlerde Rusya’ya yaptığı resmi temas çerçevesinde P5’in olası bir konferansta yer almasına sıcak baktığını açıklamıştı.

Özdil Nami’nin Londra’da bulunduğu süre içerisinde İngiliz Parlamentosu’ndaki dostluk grubu üyeleri ve Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ile görüşmesi bekleniyor. Nami’nin pazar akşamüstü yurda döneceğini aktardı.

Kıbrıs’taki taraflar, 28 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs Konferansı’ndan bu yana temas etmiyor.

Kıbrıs Rum tarafı, çözüm ile ilgili “diyaloğa” hazır olduğunu söylese de Kıbrıs Türk tarafı güneydeki başkanlık seçimleri nedeniyle taraflar arasında resmi ya da gayrı resmi bir temas olasılığını gerçekçi bulmuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs Konferansı’nın ardından ve BM İyi Niyetr Misyonu ile ilgili bu ayın başında yayınladığı raporunda taraflara, geçmiş ve sürecin geleceği ile ilgili derinlemesine değerlendirme yapmalarını tavsiye etmişti.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 19:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104