banner6

Nami: Siyasi belirsizlik son bulmalı

banner37

CTP Lefkoşa Milletvekili ve Müzakereci Özdil Nami müzakerelerin takvimlendirilip yeniden başlaması ve sonuçlandırılarak siyasi belirsizliğin son bulması gerektiğini ifade eden Nami, “Kıbrıs’ta halk karamsar. Bu karamsarlığı ortadan kaldırmalıyız” dedi.

Nami: Siyasi belirsizlik son bulmalı
banner150 banner150 banner151 banner152

CTP Milletvekili ve Müzakereci Özdil Nami, müzakerelerin takvimlendirilerek yeniden başlaması ve sonuçlandırılması gerektiğini söyledi. Nami, “siyasi belirsizlik son bulmalı” dedi.

Özdil Nami, KIBRIS TV’de Serkan Soyalan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Ajansı’ programına katılarak gündemdeki konuları değerlendirdi.

Kıbrıs müzakereleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Nami, çözüm için çok önemli aşamaları geride bıraktıklarını ve her türlü iradeyi masaya koyduklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporunda, çözümü getirecek unsurların masada olduğunun vurguladığına da dikkat çeken Nami, garantör ülkelerin de Crans Montana’daki Kıbrıs Konferansı’na sorunu çözmek için gittiği ifadesinin yine raporda yer aldığını belirtti.

Kıbrıs müzakereleri ile ilgili halkın üzerine bir karamsarlık çöktüğünü vurgulayan Nami, bu karamsarlığı dağıtmanın da siyasetçilerin görevi olduğunu, bunun da ancak inandırıcı olgularla sağlanabileceğini söyledi.

“Çözüm istencimizi duyurmalıyız”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun zaman zaman yaptığı açıklamaları da değerlendiren Nami, Dışişleri Bakanı’nın görevinin dış dünyaya Kıbrıslı Türklerin çözüm istencini duyurmak olduğunu ve bu yönde girişimler yapılması gerektiğini, ancak Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun bunun tam tersi, keskin açıklamalarla müzakere sürecini baltaladığını söyledi.

CTP iktidarı döneminde dış temaslara büyük önem verdiklerinin altını çizen Nami, o dönemde Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya başta olmak üzere birçok yerde üst düzey temaslarda bulunduklarını da hatırlattı.

Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması ve olası bir başarısızlık durumunda Kıbrıslı Türklerin siyasi statüsünün ne olacağının netleşmesi gerektiğini belirten Nami, 50 yıla yakın bir süredir devam eden bu siyasi belirsizliğin son bulması gerektiğini vurguladı.

“Müzakereler takvimlendirilerek başlamalı”

Müzakerelerin takvimlendirmeyle başlaması gerektiğini söyleyen CTP Milletvekili ve Müzakereci Nami, “Ciddi bir ön hazırlık ve yoğun çalışmayla başlanıp sonuçlandırılır” dedi.

Türkiye ile sürekli istişare içinde bulunduklarını vurgulayan Nami, Türkiye yetkililerinin yurt dışı temaslarında Kıbrıs konusunu da gündeme taşıdığını ve bunun olumlu yansımasının olacağına inandığını söyledi.

Üzerimizdeki izolasyonların kaldırılmasını sağlamamız gerektiğini vurgulayan Nami, hükümetlerin de, içte yaptığı icraatlarla halkın refahını artırması gerektiğini vurguladı.

Dünya ile uyum sağlamanın çok önemli olduğunu belirten Nami, İslam ülkelerinin vatandaşlar tarafından kolay temas kurulabilecek ülkeler olarak görüldüğünü, ancak bunun pek de böyle olmadığını söyledi. Nami, “O ülkelere gittiğimizde ciddi sıkıntılarla karşılaşıyoruz, AB ile ilişkilerini sıkı tutmak istiyorlar” dedi.

Kıbrıs’ta çözüm müzakereleri devam ederken, sonucu beklemeden, yaşam koşullarımızı AB standartlarına ulaştırmamız gerektiğini vurgulayan Nami, CTP’nin iktidarda olduğu dönemlerde bu yönde ciddi uyum yasalarının geçirildiğini, AB Koordinasyon Ofisi’nin kurulduğunun altını çizdi.

“İnsan haklarına saygılı bir siyaset benimsiyoruz”

Hükümetlerin popülizmden uzak, halk için icraatlar yapması gerektiğini söyleyen Nami, UBP-DP Hükümeti döneminde sistemin, ‘Türkiye’den gelen kaynakların hükümetin yandaşlarına dağıtılması sistemi’ olduğunu savundu.

CTP olarak evrensel değerlere ve insan haklarına saygılı bir siyaset benimsediklerini ve bu yolda yürüdüklerini de söyleyen Nami, vatandaşların icraatları değerlendirme ve yapılanlara hesap sorma yerinin sandık olduğunun da altını çizdi.

   

 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 13:55
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88