banner6

Nar üretiminde yüzde 60 düşüş kapıda!

banner37

Nar üretiminde  yüzde 60 düşüş kapıda!
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Güzelyurt’ta nar üreticilerini bir çatı altında toplayıp, Avrupa standartlarında üretimi yakalayarak, dış pazara ihracat yapan Alnar Narcılık LTD, geçen yıla oranla bu yıl rekoltede yarı yarıya kayıp bekliyor.

   KIBRIS’a konuşan Alnar Narcılık LTD. Genel Müdürü İnanç Yüksel, aracı firma kanalıyla Ukrayna, Rusya ve Hollanda’ya geçen yıl 15 tırla 300 ton nar ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

   Bu yıl rekoltenin oldukça düşük olmasını beklediklerine vurgu yapan Yüksel, ürün kalitesinin de geçen yıla oranla daha düşük olmasını tahmin ettiklerini anlattı.

   Yüksel, bu yıl kış aylarının oldukça soğuk geçmesi, don olayı yaşanması, yağışların haziran ayına kadar devam etmesi ve havanın geç ısınması gibi doğal nedenlerin, nar ağaçlarının da geç çiçeklenmesine neden olduğunu ifade ederek, bu durumun, narenciyede olduğu gibi, nar üretimini de olumsuz etkilediğini kaydetti.

   Yüksel, “Bu yıl nar üretiminde takriben yüzde 50- 60 kayıp bekliyoruz” dedi. 

“Nar suyumuzun tanıtımını yapamadık”

   İnanç Yüksel, ihracata giden ürüne en iyi bakım yapılsa da ortalama yüzde 50 üründe iç piyasa ve sanayi tipi nar kaldığını belirtti.

   Yüksel, kalan ürünün, Alnar Komi adı altında tamamen taneden sıkım, içinde hiçbir katkı maddesi olmayan nar suyu üretimine gittiğini anlattı.

   Yüksel, şöyle devam etti:

   “Çok iyi reklamı ve Kıbrıs Türk halkına bu ürünün tanıtımı iyi yapılamadı. Kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurur durumdayız. Soğuk zincirli arabalarımız yok. Nar suyumuz, direkt marketten tüketiciye gitmeliydi. Bu ürünü görsel ve yazılı basında tanıtamadık.

   Avrupa Birliği’nin katkılarıyla tüm ortaokul ve liselere 250 cc her öğrenciye dağıtım yapılmıştı. 55 bin litreye yakın nar suyu tüketimimiz olmuştu.  Ondan sonraki yıllarda tanıtım konusunda geri kaldık”.

Artan maliyetler üretimi bitirecek!

   İnanç Yüksel, döviz krizi, elektrik ve su faturalarındaki astronomik fiyatlandırmanın tarımda üretimi imkansız hale getireceğine dikkat çekti.

   Yüksel, “Tarımda çok kötü günler bizi bekliyor. Bu yılın başındayız. Kötü sonuçlarını önümüzdeki yıllar daha çok hissedeceğiz. Maliyetlerin özellikle elektrik ve suda yaşanan maliyet artışı nedeniyle tarımda üretim imkansız hale gelecek” dedi.

   Yüksel, en erken zamanda özellikle girdi maliyetleri olan su, su motorlarına ve birliklere teşvik sağlanması gerektiğine işaret etti.

   Elektrikte de kilovat başına teşvik verilmesi gerektiğini belirten Yüksel, “Sürdürülebilir bir yapı sağlanmalı.

İthal edilen gübrenin maliyeti, geçen yıl 250 iken, bin 200 TL’ye yükseldi. Bu fiyatlarla üretimin devam etmesine olanak yoktur. Hükümet edenler, bu konularda çözüm üretmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104