banner6

Naranciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu Kıbrıs TV'ye konuk oldu

banner37

Narenciye üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Türkiye’den gelen suyun da kullanımı ile daha verimli ürün elde edileceğini vurguladı…

Naranciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu Kıbrıs TV'ye konuk oldu
banner150

banner150

banner99

KIBRIS TV ekranlarında Elif Şen Çatal'ın moderatörlüğünü yaptığı Nerede Kalmıştık? isimli programda Elif Şen Çatal'ın sorularını yanıtladı.

“Sadece narenciyeye bağlı kalmamalıyız, buna bakış açınız nedir?” sorusunu yanıtlayan Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, narenciyenin bir alternatifi olmadığını söyledi.

Ali Alioğlu, Türkiye’den gelen suyun da kullanımı ile daha verimli ürün elde edileceğini vurguladı.

“Dünyadaki yenilikleri tarıma elbette yerleştirmeniz lazım ama narenciyenin tek alternatifi vardır; o da yine narenciyedir…

Her 8-10 senede gelen yağış ile yeraltı aküferinden üretimi yapmaya çalışan bir sektörüz. Bu da zaman içinde kuyuların kuruması tuzlanmasından dolayı kimi bölgelerde de az sulamadan dolayı kaliteden ödünler verildi.

Türkiye’den gelen suyun da kullanımı ile daha verimli ürün elde edilecek. Narenciyeden farklı ürünler için çalışmalar var. Güzelyurt’ta Tarım Araştırma Enstitüsü var. Muazzam çalışmalar yapıyorlar.

Yeşilırmak bölgesinde muz üretiminin daha planlı verimli olduğunu gördük. Elma gibi birçok meyvenin de eklenerek geldiğini görmekteyiz. Ne denli zenginleştirirsek ihracatımız da o denli güçlü olur…”

'NARENCİYE DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 90’ININ TANIDIĞI MEYVE GURUBUNDA…'

Ancak ne yetiştirseniz yetiştirin, eğer bunun karşılığı olarak Pazar bulamazsanız bunun anlamı olmaz.

O yüzden meyve guruplarında narenciyenin neden üretime haiz olduğunu -ki küresel çapta 100 milyon tona yakındır- dünya nüfusunun yüzde 90’ının tanıdığı meyve gurubundandır…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104